Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
Efter en snöplig förlust på hemmaisen mot Mariestad, så gick lagbussen mot det enda lag som tagit poäng mot serieledaren. Tranås AIF höll nollan när man gästade tabellettan i seriens sjunde omgång, medan man själv fick med sig fyra mål.
Lindlöven har däremot inte haft några större problem mot Jönköpingslaget. Vid mötet i Lindehov, i början av oktober, så var det Lindlöven som höll nollan efter tre snabba mål i den första perioden. Tre poäng då, något man hoppades att få göra om när man tog sig in i Stiga Arena.
Tranås tog inga chanser och satte därför in Eric Forsberg in som målvakt vid första sekunden. Samma målvakt som hoppade in mellan stolparna för laget efter Lindlövens tre mål på hemmaisen. Efter 19 sekunder kom dessutom hemmalagets första mål, som skapade ett tidigt 1-0.
Hemmalaget utökade ledningen i matchens sjätte minut och tog därmed en tidig och svårinfångad ledning. Joel Kiirikki reducerade kort efter powerbreak, därefter tog det fart för Lindlöven.
Medan Jonathan Frykholm höll ställningarna i målet, så kunde Lindlöven skapa målchans på målchans. Sju skott på mål gjordes under den andra halvleken varav tre av dessa slutade med målglädje. Uddamålsunderläget hade gjort en helvändning till en tvåmålsledning inför matchens sista ordinarie tjugo spelminuter.
När tretton minuter in i den tredje perioden så kom Lindlövens femte mål i matchen. Målet gjordes av lagets färska nykomling Nico Vuorijarvi, en vänsterback från Finland med meriter i Norge, Frankrike, Ungern, Slovenien och såklart hemmalandet Finland. Speltiden i Lindlöven är 31-åringens första speltid på svensk is.
Med ställningen 2-5 och sju minuter kvar på klockan, så såg matchen ut att vara säkrad för Lindlövens räkning. Tranås fick däremot till två nya mål på kort tid. Hemmalaget tog ut sin målvakt, vilket blev avgörande för Lindlöven efter att Lukas Johansson skjutsat in pucken i öppen kasse. Viktiga poäng säkrades när fem matcher kvarstår innan fortsättningsserierna tar vid.
Resultat Tranås AIF-Lindlöven
Slutresultat: 4-6 (2-1, 0-3, 2-2)
Skott: 34-22 (8-8, 8-7, 18-7)
Publik: 515 personer
Mål:
2-1 Joel Kiirikki (Ass: Måns Krämer, Emil Norberg)
2-2 Marcus Von Der Geest (Ass: Lukas Johansson, Måns Krämer)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Filip Halvordsson, Olle Hilmersson)
2-4 Isak Jonsson
2-5 Nico Vuorijarvi
4-6 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Olle Hilmersson)
Nästa match: Söndagen 26:e november vs Forshaga IF i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.