Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
Efter en snöplig förlust på hemmaisen mot Mariestad, så gick lagbussen mot det enda lag som tagit poäng mot serieledaren. Tranås AIF höll nollan när man gästade tabellettan i seriens sjunde omgång, medan man själv fick med sig fyra mål.
Lindlöven har däremot inte haft några större problem mot Jönköpingslaget. Vid mötet i Lindehov, i början av oktober, så var det Lindlöven som höll nollan efter tre snabba mål i den första perioden. Tre poäng då, något man hoppades att få göra om när man tog sig in i Stiga Arena.
Tranås tog inga chanser och satte därför in Eric Forsberg in som målvakt vid första sekunden. Samma målvakt som hoppade in mellan stolparna för laget efter Lindlövens tre mål på hemmaisen. Efter 19 sekunder kom dessutom hemmalagets första mål, som skapade ett tidigt 1-0.
Hemmalaget utökade ledningen i matchens sjätte minut och tog därmed en tidig och svårinfångad ledning. Joel Kiirikki reducerade kort efter powerbreak, därefter tog det fart för Lindlöven.
Medan Jonathan Frykholm höll ställningarna i målet, så kunde Lindlöven skapa målchans på målchans. Sju skott på mål gjordes under den andra halvleken varav tre av dessa slutade med målglädje. Uddamålsunderläget hade gjort en helvändning till en tvåmålsledning inför matchens sista ordinarie tjugo spelminuter.
När tretton minuter in i den tredje perioden så kom Lindlövens femte mål i matchen. Målet gjordes av lagets färska nykomling Nico Vuorijarvi, en vänsterback från Finland med meriter i Norge, Frankrike, Ungern, Slovenien och såklart hemmalandet Finland. Speltiden i Lindlöven är 31-åringens första speltid på svensk is.
Med ställningen 2-5 och sju minuter kvar på klockan, så såg matchen ut att vara säkrad för Lindlövens räkning. Tranås fick däremot till två nya mål på kort tid. Hemmalaget tog ut sin målvakt, vilket blev avgörande för Lindlöven efter att Lukas Johansson skjutsat in pucken i öppen kasse. Viktiga poäng säkrades när fem matcher kvarstår innan fortsättningsserierna tar vid.
Resultat Tranås AIF-Lindlöven
Slutresultat: 4-6 (2-1, 0-3, 2-2)
Skott: 34-22 (8-8, 8-7, 18-7)
Publik: 515 personer
Mål:
2-1 Joel Kiirikki (Ass: Måns Krämer, Emil Norberg)
2-2 Marcus Von Der Geest (Ass: Lukas Johansson, Måns Krämer)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Filip Halvordsson, Olle Hilmersson)
2-4 Isak Jonsson
2-5 Nico Vuorijarvi
4-6 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Olle Hilmersson)
Nästa match: Söndagen 26:e november vs Forshaga IF i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.