Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
Efter en snöplig förlust på hemmaisen mot Mariestad, så gick lagbussen mot det enda lag som tagit poäng mot serieledaren. Tranås AIF höll nollan när man gästade tabellettan i seriens sjunde omgång, medan man själv fick med sig fyra mål.
Lindlöven har däremot inte haft några större problem mot Jönköpingslaget. Vid mötet i Lindehov, i början av oktober, så var det Lindlöven som höll nollan efter tre snabba mål i den första perioden. Tre poäng då, något man hoppades att få göra om när man tog sig in i Stiga Arena.
Tranås tog inga chanser och satte därför in Eric Forsberg in som målvakt vid första sekunden. Samma målvakt som hoppade in mellan stolparna för laget efter Lindlövens tre mål på hemmaisen. Efter 19 sekunder kom dessutom hemmalagets första mål, som skapade ett tidigt 1-0.
Hemmalaget utökade ledningen i matchens sjätte minut och tog därmed en tidig och svårinfångad ledning. Joel Kiirikki reducerade kort efter powerbreak, därefter tog det fart för Lindlöven.
Medan Jonathan Frykholm höll ställningarna i målet, så kunde Lindlöven skapa målchans på målchans. Sju skott på mål gjordes under den andra halvleken varav tre av dessa slutade med målglädje. Uddamålsunderläget hade gjort en helvändning till en tvåmålsledning inför matchens sista ordinarie tjugo spelminuter.
När tretton minuter in i den tredje perioden så kom Lindlövens femte mål i matchen. Målet gjordes av lagets färska nykomling Nico Vuorijarvi, en vänsterback från Finland med meriter i Norge, Frankrike, Ungern, Slovenien och såklart hemmalandet Finland. Speltiden i Lindlöven är 31-åringens första speltid på svensk is.
Med ställningen 2-5 och sju minuter kvar på klockan, så såg matchen ut att vara säkrad för Lindlövens räkning. Tranås fick däremot till två nya mål på kort tid. Hemmalaget tog ut sin målvakt, vilket blev avgörande för Lindlöven efter att Lukas Johansson skjutsat in pucken i öppen kasse. Viktiga poäng säkrades när fem matcher kvarstår innan fortsättningsserierna tar vid.
Resultat Tranås AIF-Lindlöven
Slutresultat: 4-6 (2-1, 0-3, 2-2)
Skott: 34-22 (8-8, 8-7, 18-7)
Publik: 515 personer
Mål:
2-1 Joel Kiirikki (Ass: Måns Krämer, Emil Norberg)
2-2 Marcus Von Der Geest (Ass: Lukas Johansson, Måns Krämer)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Filip Halvordsson, Olle Hilmersson)
2-4 Isak Jonsson
2-5 Nico Vuorijarvi
4-6 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Olle Hilmersson)
Nästa match: Söndagen 26:e november vs Forshaga IF i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.