Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru IK. För LIF Lindesbergs del så tog det bara 33 sekunder innan det första målet gjordes och där efter så blev matchen en promenad i parken, där både Joel Karlström och Jesper Nilsson gjorde nio mål vardera.
Serieledaren gästade jumbon under lördagskvällen. LIF Lindesberg saknar ännu en förlust i sitt protokoll och innehar dessutom seriens bästa målskillnad. Detta medan lördagens motstånd, Skuru IK, ställer sig med en uddamålseger på nio matcher samt seriens lägsta målskillnad.
Det tog enbart 33 sekunder för LIF Lindesberg att göra matchens första mål, detta genom Emil Pettersson. En ställning som ökades till 0-3 inom matchens första minuter. Matchens fjärde mål kom från hemmalaget Skuru, som med 1-3 var inne i matchen efter tre spelade minuter.
LIF Lindesberg visade sig snabbt vara det starkare laget och höll redan vid halvtidsvilan en överlägsen tolvmålsledning som skrevs 9-21.
Även den andra halvleken blev en rejäl överkörning. LIF Lindesberg fortsatte sitt spel och avslutade även starkast med sju raka mål. Skuru fick in ett sista mål innan slutsignalen tog ton, ändå var man inte nära att rubba den obesegrade serieledaren.
Tabelljumbon utklassades till slut med 26 mål i målskillnad.
Härnäst väntar möte med seriens nya tabelltvåa, Enköpings HF. Laget segrade över ÖSK i början av månaden och även om man ligger bakom LIF med bara en poäng, så är man i nuläget titulerad som tabelltvåa.
Resultat Skuru IK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 18-44 (9-21)
Publik: 68 personer
Målgörare: Joel Karlström (9), Jesper Nilsson (9), Anton Flood (8), Oskar Cosmo (5), Emil Pettersson (5), Jesper Gyllby (3), Erik Persson (2), Tobias Varvne (2), Hampus Högberg (1)
Nästa match: Lördag 17:e december vs Enköpings HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.