Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru IK. För LIF Lindesbergs del så tog det bara 33 sekunder innan det första målet gjordes och där efter så blev matchen en promenad i parken, där både Joel Karlström och Jesper Nilsson gjorde nio mål vardera.
Serieledaren gästade jumbon under lördagskvällen. LIF Lindesberg saknar ännu en förlust i sitt protokoll och innehar dessutom seriens bästa målskillnad. Detta medan lördagens motstånd, Skuru IK, ställer sig med en uddamålseger på nio matcher samt seriens lägsta målskillnad.
Det tog enbart 33 sekunder för LIF Lindesberg att göra matchens första mål, detta genom Emil Pettersson. En ställning som ökades till 0-3 inom matchens första minuter. Matchens fjärde mål kom från hemmalaget Skuru, som med 1-3 var inne i matchen efter tre spelade minuter.
LIF Lindesberg visade sig snabbt vara det starkare laget och höll redan vid halvtidsvilan en överlägsen tolvmålsledning som skrevs 9-21.
Även den andra halvleken blev en rejäl överkörning. LIF Lindesberg fortsatte sitt spel och avslutade även starkast med sju raka mål. Skuru fick in ett sista mål innan slutsignalen tog ton, ändå var man inte nära att rubba den obesegrade serieledaren.
Tabelljumbon utklassades till slut med 26 mål i målskillnad.
Härnäst väntar möte med seriens nya tabelltvåa, Enköpings HF. Laget segrade över ÖSK i början av månaden och även om man ligger bakom LIF med bara en poäng, så är man i nuläget titulerad som tabelltvåa.
Resultat Skuru IK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 18-44 (9-21)
Publik: 68 personer
Målgörare: Joel Karlström (9), Jesper Nilsson (9), Anton Flood (8), Oskar Cosmo (5), Emil Pettersson (5), Jesper Gyllby (3), Erik Persson (2), Tobias Varvne (2), Hampus Högberg (1)
Nästa match: Lördag 17:e december vs Enköpings HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.