Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru IK. För LIF Lindesbergs del så tog det bara 33 sekunder innan det första målet gjordes och där efter så blev matchen en promenad i parken, där både Joel Karlström och Jesper Nilsson gjorde nio mål vardera.
Serieledaren gästade jumbon under lördagskvällen. LIF Lindesberg saknar ännu en förlust i sitt protokoll och innehar dessutom seriens bästa målskillnad. Detta medan lördagens motstånd, Skuru IK, ställer sig med en uddamålseger på nio matcher samt seriens lägsta målskillnad.
Det tog enbart 33 sekunder för LIF Lindesberg att göra matchens första mål, detta genom Emil Pettersson. En ställning som ökades till 0-3 inom matchens första minuter. Matchens fjärde mål kom från hemmalaget Skuru, som med 1-3 var inne i matchen efter tre spelade minuter.
LIF Lindesberg visade sig snabbt vara det starkare laget och höll redan vid halvtidsvilan en överlägsen tolvmålsledning som skrevs 9-21.
Även den andra halvleken blev en rejäl överkörning. LIF Lindesberg fortsatte sitt spel och avslutade även starkast med sju raka mål. Skuru fick in ett sista mål innan slutsignalen tog ton, ändå var man inte nära att rubba den obesegrade serieledaren.
Tabelljumbon utklassades till slut med 26 mål i målskillnad.
Härnäst väntar möte med seriens nya tabelltvåa, Enköpings HF. Laget segrade över ÖSK i början av månaden och även om man ligger bakom LIF med bara en poäng, så är man i nuläget titulerad som tabelltvåa.
Resultat Skuru IK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 18-44 (9-21)
Publik: 68 personer
Målgörare: Joel Karlström (9), Jesper Nilsson (9), Anton Flood (8), Oskar Cosmo (5), Emil Pettersson (5), Jesper Gyllby (3), Erik Persson (2), Tobias Varvne (2), Hampus Högberg (1)
Nästa match: Lördag 17:e december vs Enköpings HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.