SHRA:s 29:e Vårmönstring slog nytt klubbrekord för antalet fordon som deltog i utställningen. På Lindeskolans grönområde minglade totalt 1000 fordon och det är cirka 80 fler än klubbens tidigare rekordnotering.
1000 fordon och cirka 3800 besökare. Vårmönstringen 2013 blev en riktig succé för motorklubben SHRA. Siffrorna bekräftar ett nytt deltagarrekord och ett tangerat publikrekord.
– Fantastiskt roligt. Jag kan inte minnas när det blev så här lyckat senast och då pratar jag inte enbart om utställningen. Även cruisingen blev riktigt, riktigt bra och drog betydligt fler människor än tidigare, säger Mikael Blomberg.
Blomberg stod själv som cruisingvärd mellan klockan 19-22 i norra änden av staden.
– Det fyllde på med nya fordon hela tiden och fler och fler människor strömmande till under hela kvällen för att titta på bilarna.
Exakt hur många bilar som deltog i cruisingen finns det inga officiella siffror för. Dock är SHRA mycket tacksamma för att det blev en så pass ren parad som det blev.
– Det var väldigt få otillåtna fordon, obehörig trafik, som försökte ta sig in i cruisingen. En stor eloge till alla i Lindesberg som accepterade trafikförbudet och respekterade oss och vårt arrangemang, säger Mikael Blomberg.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.