SHRA:s 29:e Vårmönstring slog nytt klubbrekord för antalet fordon som deltog i utställningen. På Lindeskolans grönområde minglade totalt 1000 fordon och det är cirka 80 fler än klubbens tidigare rekordnotering.
1000 fordon och cirka 3800 besökare. Vårmönstringen 2013 blev en riktig succé för motorklubben SHRA. Siffrorna bekräftar ett nytt deltagarrekord och ett tangerat publikrekord.
– Fantastiskt roligt. Jag kan inte minnas när det blev så här lyckat senast och då pratar jag inte enbart om utställningen. Även cruisingen blev riktigt, riktigt bra och drog betydligt fler människor än tidigare, säger Mikael Blomberg.
Blomberg stod själv som cruisingvärd mellan klockan 19-22 i norra änden av staden.
– Det fyllde på med nya fordon hela tiden och fler och fler människor strömmande till under hela kvällen för att titta på bilarna.
Exakt hur många bilar som deltog i cruisingen finns det inga officiella siffror för. Dock är SHRA mycket tacksamma för att det blev en så pass ren parad som det blev.
– Det var väldigt få otillåtna fordon, obehörig trafik, som försökte ta sig in i cruisingen. En stor eloge till alla i Lindesberg som accepterade trafikförbudet och respekterade oss och vårt arrangemang, säger Mikael Blomberg.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.