Tidigt på onsdagsmorgonen upptäcktes en ordentlig vattenläcka under Kristinavägen i södra änden av stan. Av skadorna på vägen att döma, är det ett brott på huvudstammen som är boven, uppger Fredrik Edin på BKT.
Ett körfält är avstängt och i värsta fall kan man tvingas stänga gatan från all trafik senare idag. Om så blir fallet kommer trafiken ledas om via andra vägar, uppger Bergslagens Kommunalteknik.
Skadorna på vägbanan skvallrar om att det är ett läckage av rang. En ordentlig förskjutning, en bula, har uppstått i södergående körfält och vatten har börjat sippra upp genom asfalten. Med anledning av vattnets tryck misstänker man att skadorna under vägen är ganska omfattande.
-Risken är att det undermineras ordentligt av allt vatten som trycker fram, förklarar arbetsledare Fredrik Edin.
Vad som orsakat läckaget är oklart. Antalet hyresgäster i området som drabbats anses vara minimalt.
-Det är bara OKQ8 och närliggande fastighet som drabbas av det här. Eventuellt kan de uppleva att smuts följer med i vattnet, säger Fredrik Edin.
Hur lång tid det beräknas ta att åtgärda brottet på ledningen är oklart.
-Det är svårt att säga just nu, vi måste kolla hur det ser ut under marken först. Jag skulle gissa att det kommer att ta hela dagen i alla fall, avslutar han.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.