Tidigt på onsdagsmorgonen upptäcktes en ordentlig vattenläcka under Kristinavägen i södra änden av stan. Av skadorna på vägen att döma, är det ett brott på huvudstammen som är boven, uppger Fredrik Edin på BKT.
Ett körfält är avstängt och i värsta fall kan man tvingas stänga gatan från all trafik senare idag. Om så blir fallet kommer trafiken ledas om via andra vägar, uppger Bergslagens Kommunalteknik.
Skadorna på vägbanan skvallrar om att det är ett läckage av rang. En ordentlig förskjutning, en bula, har uppstått i södergående körfält och vatten har börjat sippra upp genom asfalten. Med anledning av vattnets tryck misstänker man att skadorna under vägen är ganska omfattande.
-Risken är att det undermineras ordentligt av allt vatten som trycker fram, förklarar arbetsledare Fredrik Edin.
Vad som orsakat läckaget är oklart. Antalet hyresgäster i området som drabbats anses vara minimalt.
-Det är bara OKQ8 och närliggande fastighet som drabbas av det här. Eventuellt kan de uppleva att smuts följer med i vattnet, säger Fredrik Edin.
Hur lång tid det beräknas ta att åtgärda brottet på ledningen är oklart.
-Det är svårt att säga just nu, vi måste kolla hur det ser ut under marken först. Jag skulle gissa att det kommer att ta hela dagen i alla fall, avslutar han.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.