På lördag arrangerar Ö-labben, Örebro Läns Labradorklubb, sin årliga hundutställning i Frövi. Klubben räknar med att ett 60-tal ”labbar” med hussar och mattar från hela Mellansverige kommer att delta i tävlingen.
Årets inofficiella utställning blir den 25:e i ordningen som Ö-labben arrangerar och intresset har visat sig extra stort i år. Sammanlagt 69 tävlande har anmält sig och det är faktiskt en rekordnotering för klubben, som under flera år haft utställningen vid Frövi Brukshundsklubb.
En av medlemmarna som ser fram emot helgens bravader är Stefan Lagerman i Lindesberg. Tävlingen är en inofficiell sådan, men inte mindre viktigt för det, anser Stefan.
-Att den är inofficiell betyder bara att poängen inte registreras hos SKK (Svenska Kennelklubben), men sådana här utställningar är alltid god träning för både hundarna och dess ägare, förklarar han.
Tävlingen i Frövi ser man även som ett bra tillfälle för de som eventuellt funderar på att skaffa sig en labrador.
-Det är ju ett ypperligt tillfälle att komma i kontakt med uppfödare och att få mer lärdom om hur labradoren är som ras, för den ställer som många andra raser stora krav på sin ägare. Bland annat behöver labben mycket motion, berättar han.
Hundägare från Blekinge i söder till Gästrikland i norr kommer att infinna sig i Frövi. Stefan Lagerman hoppas nu bara på att vädret blir gynnsamt för både publik och hundar.
-Vi hoppas ju på det eftersom vi gärna ser att publiksiffran blir hög, avslutar han.
*Utställningen startar kl 10:00 och pågår ca 4-5 timmar.
Länkar:
Ö-labben
Frövi Brukshundsklubb
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.