På lördag arrangerar Ö-labben, Örebro Läns Labradorklubb, sin årliga hundutställning i Frövi. Klubben räknar med att ett 60-tal ”labbar” med hussar och mattar från hela Mellansverige kommer att delta i tävlingen.
Årets inofficiella utställning blir den 25:e i ordningen som Ö-labben arrangerar och intresset har visat sig extra stort i år. Sammanlagt 69 tävlande har anmält sig och det är faktiskt en rekordnotering för klubben, som under flera år haft utställningen vid Frövi Brukshundsklubb.
En av medlemmarna som ser fram emot helgens bravader är Stefan Lagerman i Lindesberg. Tävlingen är en inofficiell sådan, men inte mindre viktigt för det, anser Stefan.
-Att den är inofficiell betyder bara att poängen inte registreras hos SKK (Svenska Kennelklubben), men sådana här utställningar är alltid god träning för både hundarna och dess ägare, förklarar han.
Tävlingen i Frövi ser man även som ett bra tillfälle för de som eventuellt funderar på att skaffa sig en labrador.
-Det är ju ett ypperligt tillfälle att komma i kontakt med uppfödare och att få mer lärdom om hur labradoren är som ras, för den ställer som många andra raser stora krav på sin ägare. Bland annat behöver labben mycket motion, berättar han.
Hundägare från Blekinge i söder till Gästrikland i norr kommer att infinna sig i Frövi. Stefan Lagerman hoppas nu bara på att vädret blir gynnsamt för både publik och hundar.
-Vi hoppas ju på det eftersom vi gärna ser att publiksiffran blir hög, avslutar han.
*Utställningen startar kl 10:00 och pågår ca 4-5 timmar.
Länkar:
Ö-labben
Frövi Brukshundsklubb
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.