På lördag arrangerar Ö-labben, Örebro Läns Labradorklubb, sin årliga hundutställning i Frövi. Klubben räknar med att ett 60-tal ”labbar” med hussar och mattar från hela Mellansverige kommer att delta i tävlingen.
Årets inofficiella utställning blir den 25:e i ordningen som Ö-labben arrangerar och intresset har visat sig extra stort i år. Sammanlagt 69 tävlande har anmält sig och det är faktiskt en rekordnotering för klubben, som under flera år haft utställningen vid Frövi Brukshundsklubb.
En av medlemmarna som ser fram emot helgens bravader är Stefan Lagerman i Lindesberg. Tävlingen är en inofficiell sådan, men inte mindre viktigt för det, anser Stefan.
-Att den är inofficiell betyder bara att poängen inte registreras hos SKK (Svenska Kennelklubben), men sådana här utställningar är alltid god träning för både hundarna och dess ägare, förklarar han.
Tävlingen i Frövi ser man även som ett bra tillfälle för de som eventuellt funderar på att skaffa sig en labrador.
-Det är ju ett ypperligt tillfälle att komma i kontakt med uppfödare och att få mer lärdom om hur labradoren är som ras, för den ställer som många andra raser stora krav på sin ägare. Bland annat behöver labben mycket motion, berättar han.
Hundägare från Blekinge i söder till Gästrikland i norr kommer att infinna sig i Frövi. Stefan Lagerman hoppas nu bara på att vädret blir gynnsamt för både publik och hundar.
-Vi hoppas ju på det eftersom vi gärna ser att publiksiffran blir hög, avslutar han.
*Utställningen startar kl 10:00 och pågår ca 4-5 timmar.
Länkar:
Ö-labben
Frövi Brukshundsklubb
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.