Om knappt en månad arrangeras 2024 års kräftfiske för allmänheten i Lindesberg – och intresset är större än någonsin. Över 600 personer har anmält sig till utlottningen av en plats till sensommarens fiskafänge. Samtidigt ger arrangören nu beskedet, att även antalet stora kräftor är högt.
– Vi har provfiskat två gånger nu och vid båda dessa tillfällen har vi fått bra fångster och de allra flesta kräftorna är stora också, vilket är lite ovanligt, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO som arrangerar fisket.
I fjol blev fisket av först i mitten av september. Detta på grund av sommarens höga flöden i vattendragen. Inför årets fiske ser förutsättningarna betydligt bättre ut.
– Just nu ser det väldigt bra ut, det skall mycket till för att det skall bli som förra året, påpekar Kurt Ahlström.
Under förra veckan genomförde arrangören två provfisken med några dagars mellanrum. Vid båda dessa tillfällen fick man cirka 300 kräftor – och lejonparten av fångsten var kräftor som håller måttet.
– Det var lite förvånande att vi inte fick mer småkräftor, det brukar vi alltid få. Nu var det nästan bara stora i burarna, men det ska vi inte klaga på, flinar Kurt.
Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson
Provfisket sker längre ner i vattendraget – med mycket god marginal till de fiskeland som tilldelats allmänheten. Provfisket genomförs utan att påverka chanserna till fångst för de personer som skall fiske under fredagskvällen den 23:e augusti.
Foto: Jennie Einarsson
– Fisket sker på en plats långt ner i ån. Det är inget som påverkar fisket för allmänheten, mer än till det positiva. Fångsterna vi tar upp flyttas nämligen som vanligt upp till Lindessjön och de fiskeland som barn och ungdom tilldelats, förklarar Ahlström.
Kräftfisket arrangeras fredag 23 augusti med start klockan 16.00 och pågår sedan fram till midnatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.