Om knappt en månad arrangeras 2024 års kräftfiske för allmänheten i Lindesberg – och intresset är större än någonsin. Över 600 personer har anmält sig till utlottningen av en plats till sensommarens fiskafänge. Samtidigt ger arrangören nu beskedet, att även antalet stora kräftor är högt.
– Vi har provfiskat två gånger nu och vid båda dessa tillfällen har vi fått bra fångster och de allra flesta kräftorna är stora också, vilket är lite ovanligt, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO som arrangerar fisket.
I fjol blev fisket av först i mitten av september. Detta på grund av sommarens höga flöden i vattendragen. Inför årets fiske ser förutsättningarna betydligt bättre ut.
– Just nu ser det väldigt bra ut, det skall mycket till för att det skall bli som förra året, påpekar Kurt Ahlström.
Under förra veckan genomförde arrangören två provfisken med några dagars mellanrum. Vid båda dessa tillfällen fick man cirka 300 kräftor – och lejonparten av fångsten var kräftor som håller måttet.
– Det var lite förvånande att vi inte fick mer småkräftor, det brukar vi alltid få. Nu var det nästan bara stora i burarna, men det ska vi inte klaga på, flinar Kurt.
Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson
Provfisket sker längre ner i vattendraget – med mycket god marginal till de fiskeland som tilldelats allmänheten. Provfisket genomförs utan att påverka chanserna till fångst för de personer som skall fiske under fredagskvällen den 23:e augusti.
Foto: Jennie Einarsson
– Fisket sker på en plats långt ner i ån. Det är inget som påverkar fisket för allmänheten, mer än till det positiva. Fångsterna vi tar upp flyttas nämligen som vanligt upp till Lindessjön och de fiskeland som barn och ungdom tilldelats, förklarar Ahlström.
Kräftfisket arrangeras fredag 23 augusti med start klockan 16.00 och pågår sedan fram till midnatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.