Om knappt en månad arrangeras 2024 års kräftfiske för allmänheten i Lindesberg – och intresset är större än någonsin. Över 600 personer har anmält sig till utlottningen av en plats till sensommarens fiskafänge. Samtidigt ger arrangören nu beskedet, att även antalet stora kräftor är högt.
– Vi har provfiskat två gånger nu och vid båda dessa tillfällen har vi fått bra fångster och de allra flesta kräftorna är stora också, vilket är lite ovanligt, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO som arrangerar fisket.
I fjol blev fisket av först i mitten av september. Detta på grund av sommarens höga flöden i vattendragen. Inför årets fiske ser förutsättningarna betydligt bättre ut.
– Just nu ser det väldigt bra ut, det skall mycket till för att det skall bli som förra året, påpekar Kurt Ahlström.
Under förra veckan genomförde arrangören två provfisken med några dagars mellanrum. Vid båda dessa tillfällen fick man cirka 300 kräftor – och lejonparten av fångsten var kräftor som håller måttet.
– Det var lite förvånande att vi inte fick mer småkräftor, det brukar vi alltid få. Nu var det nästan bara stora i burarna, men det ska vi inte klaga på, flinar Kurt.
Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson
Provfisket sker längre ner i vattendraget – med mycket god marginal till de fiskeland som tilldelats allmänheten. Provfisket genomförs utan att påverka chanserna till fångst för de personer som skall fiske under fredagskvällen den 23:e augusti.
Foto: Jennie Einarsson
– Fisket sker på en plats långt ner i ån. Det är inget som påverkar fisket för allmänheten, mer än till det positiva. Fångsterna vi tar upp flyttas nämligen som vanligt upp till Lindessjön och de fiskeland som barn och ungdom tilldelats, förklarar Ahlström.
Kräftfisket arrangeras fredag 23 augusti med start klockan 16.00 och pågår sedan fram till midnatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Både spöken och verkliga karaktärer möts i Spektakelteaterns nya uppsättning. Foto: Camilla Lagerman
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...