Fler avgångar – fler möjligheter. Antalet resenärer per tåg i Lindesbergs kommun har ökat rekordartat visar statistik från Länstrafiken.
Antalet tågresenärer i Lindesbergs kommun har ökat mycket kraftigt under föregående år. Detta visar färska siffror från Länstrafiken. Under 2012 ökade antalet resenärer med hela 41 procent jämfört med föregående år. I antal resenärer räknat är det en ökning från 150 000 till 212 000.
-Det är naturligtvis väldigt glädjande siffror. Vi såg en ökning redan under 2011 och så har det alltså fortsatt under 2012 också, säger Göran Bender på Länstrafiken.
Utan att ha gjort en ordentlig jämförelse med övriga kommuner i länet, vågar han ändå påstå att ökningen i Lindesbergs kommun är den kraftigaste som noterats.
-Jag skulle tro det. Men vi har sett att antalet resenärer ökat i Ljusnarsberg också, men inte med sådan här kraft, understryker Göran.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.