Det vackra majvädret har verkligen satt fart på turismen i Lindesberg. Turistbyrån i Lindesberg har haft fullt upp sedan månadsskiftet då ett 50-tal personer kommer på besök varje dag. En siffra som fördubblades under tisdagen då drygt 100 personer besökte Johanna Axelsson och
Håkan Ceder för att få några goda råd och information.
–Det har varit otroligt mycket människor redan, trots att turistsäsongen inte har börjat på allvar ännu, men det är väl värmen som får folk att vilja röra på sig. Majoriteten består av svenskar, de utländska turisterna kommer först till sommaren, berättar Johanna.
Det är mycket folk från orten som nu vill boka stugor inför semestern, för dem kan det redan vara för sent att hitta sin drömstuga.
–Tyvärr så väntar lokalbefolkningen för länge med att boka sommarstugan som familjen planerat att tillbringa sköna sommardagar i. Det är först nu i maj som Lindesbergarna vill göra sina bokningar, och då är det nästan omöjligt att hitta en ledig stuga som passar just för dem. Vill man vara säker på att få en stuga till semestern så bör man göra sin bokning redan i januari-februari, konstaterar Johanna.
Rivstart under första kvartalet
Jämfört med i fjol, som faktiskt var ett bra turistår, ser vi ut att gå mot en rekordsommar när det gäller turismen i Lindesberg. Under årets första fyra månader hade man en 70-procentig ökning av besökande på turistbyrån.
-Det är en positiv trend som ser ut att fortsätta under sommaren, säger Håkan Ceder, Lindesbergs turistchef.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.