Det vackra majvädret har verkligen satt fart på turismen i Lindesberg. Turistbyrån i Lindesberg har haft fullt upp sedan månadsskiftet då ett 50-tal personer kommer på besök varje dag. En siffra som fördubblades under tisdagen då drygt 100 personer besökte Johanna Axelsson och
Håkan Ceder för att få några goda råd och information.
–Det har varit otroligt mycket människor redan, trots att turistsäsongen inte har börjat på allvar ännu, men det är väl värmen som får folk att vilja röra på sig. Majoriteten består av svenskar, de utländska turisterna kommer först till sommaren, berättar Johanna.
Det är mycket folk från orten som nu vill boka stugor inför semestern, för dem kan det redan vara för sent att hitta sin drömstuga.
–Tyvärr så väntar lokalbefolkningen för länge med att boka sommarstugan som familjen planerat att tillbringa sköna sommardagar i. Det är först nu i maj som Lindesbergarna vill göra sina bokningar, och då är det nästan omöjligt att hitta en ledig stuga som passar just för dem. Vill man vara säker på att få en stuga till semestern så bör man göra sin bokning redan i januari-februari, konstaterar Johanna.
Rivstart under första kvartalet
Jämfört med i fjol, som faktiskt var ett bra turistår, ser vi ut att gå mot en rekordsommar när det gäller turismen i Lindesberg. Under årets första fyra månader hade man en 70-procentig ökning av besökande på turistbyrån.
-Det är en positiv trend som ser ut att fortsätta under sommaren, säger Håkan Ceder, Lindesbergs turistchef.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.