Ungefär två veckor har gått sedan Zaman Al Sham slog upp sina portar, och därmed introducerade ett helt nytt restaurangkoncept för Lindesbergarna.
Alla rätter på menyn härstammar från Syrien, förutom en liten del som är västerländsk. Hela menyn är dessutom skriven på både svenska och arabiska.
– Vi vill ta hit kulturen från mellanöstern och binda ihop det med det europeiska, säger Yeiser Keirala som är biträdande VD.
– Vi har smaker både från öst och väst, arabiskt kaffe, svenskt kaffe, syrisk glass, svensk mjukglass, juicer och mycket mer, berättar Mohammad Al Jarad som är VD.
-Om man ska ut och resa till t ex Dubai kan man komma hit och äta innan, så man vet vad man ska beställa för mat sedan, säger Yeiser med ett skratt.
Både Yeiser och Mohammad kommer ursprungligen från Syrien, och kom till Sverige för 3,5 år sedan på grund av kriget.
Båda är rutinerade inom restaurangbranschen, och har tidigare jobbat på stora restauranger i bland annat Dubai och Kina.
Hela lokalen där Coco Thai tidigare låg, har fått ett ansiktslyft för att passa Zaman Al Shams tema, och barnen har fått en alldeles egen hörna där de kan leka.
– Hela familjer ska kunna komma och äta tillsammans, och när barnen har ätit klart kan de gå och leka istället för att sitta och vänta på de vuxna, säger Yeiser och skrattar.
Planerna för framtiden är många, bland annat vill de börja med utkörning av mat om några månader och ännu lite längre fram hoppas de kunna ha catering. Men redan nu kan man ha sina födelsedagskalas, bröllopsfester och andra event hos dem.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.