Restaurang Corner byter ägare på torsdag. Nuvarande ägare, Muhammad Zakholi, gör nu sina sista tre dagar innan han lämnar över verksamheten till den nye ägaren.-Nu ska jag först ta en kort paus, sedan får vi se vad som händer. Jag har lite olika idéer, säger Muhammad om framtiden.
För drygt ett år sedan tog Muhammad Zakholi över restaurangen som då hette Restaurang 2000. Omedelbart byttes namnet till ”Corner” för att understryka att en ny aktör med nya ambitioner tagit över. Nu skulle en större satsning göras på restaurangkonceptets grundlagar: maten. Såväl serveringen kvällstid och på luncherna stod i fokus.
Men att driva en restaurang är inte helt enkelt. Särskilt inte i restaurangtäta Lindesberg.
-Det är väldigt mycket arbete, långa dagar och mycket stress. Men det är väldigt roligt också för jag trivs väldigt bra med att servera mat och träffa alla trevliga människor, berättar Mohammad.
Mohammad kom till Sverige för drygt 20 år och har nästan lika många år bakom sig inom restaurangbranschen. Men det har funnits kortare perioder i andra branscher också, berättar han.
-Jag har kört åt Vasselhyttans Taxi och sedan haft min egen försäljning av begagnade bilar. Men vad jag skall syssla med i framtiden får vi se, det finns lite olika idéer. Först vill jag ta en paus och vila lite, ler Mohammad Zakholi.
Restaurang Corner kommer att servera sista lunchen på onsdag. Därefter stänger den nye ägaren för att genomföra en totalrust av lokalerna. Preliminärt nypremiärsdatum är satt till 1 maj.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.