Restaurang Corner byter ägare på torsdag. Nuvarande ägare, Muhammad Zakholi, gör nu sina sista tre dagar innan han lämnar över verksamheten till den nye ägaren.-Nu ska jag först ta en kort paus, sedan får vi se vad som händer. Jag har lite olika idéer, säger Muhammad om framtiden.
För drygt ett år sedan tog Muhammad Zakholi över restaurangen som då hette Restaurang 2000. Omedelbart byttes namnet till ”Corner” för att understryka att en ny aktör med nya ambitioner tagit över. Nu skulle en större satsning göras på restaurangkonceptets grundlagar: maten. Såväl serveringen kvällstid och på luncherna stod i fokus.
Men att driva en restaurang är inte helt enkelt. Särskilt inte i restaurangtäta Lindesberg.
-Det är väldigt mycket arbete, långa dagar och mycket stress. Men det är väldigt roligt också för jag trivs väldigt bra med att servera mat och träffa alla trevliga människor, berättar Mohammad.
Mohammad kom till Sverige för drygt 20 år och har nästan lika många år bakom sig inom restaurangbranschen. Men det har funnits kortare perioder i andra branscher också, berättar han.
-Jag har kört åt Vasselhyttans Taxi och sedan haft min egen försäljning av begagnade bilar. Men vad jag skall syssla med i framtiden får vi se, det finns lite olika idéer. Först vill jag ta en paus och vila lite, ler Mohammad Zakholi.
Restaurang Corner kommer att servera sista lunchen på onsdag. Därefter stänger den nye ägaren för att genomföra en totalrust av lokalerna. Preliminärt nypremiärsdatum är satt till 1 maj.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn