Restaurang Corner byter ägare på torsdag. Nuvarande ägare, Muhammad Zakholi, gör nu sina sista tre dagar innan han lämnar över verksamheten till den nye ägaren.-Nu ska jag först ta en kort paus, sedan får vi se vad som händer. Jag har lite olika idéer, säger Muhammad om framtiden.
För drygt ett år sedan tog Muhammad Zakholi över restaurangen som då hette Restaurang 2000. Omedelbart byttes namnet till ”Corner” för att understryka att en ny aktör med nya ambitioner tagit över. Nu skulle en större satsning göras på restaurangkonceptets grundlagar: maten. Såväl serveringen kvällstid och på luncherna stod i fokus.
Men att driva en restaurang är inte helt enkelt. Särskilt inte i restaurangtäta Lindesberg.
-Det är väldigt mycket arbete, långa dagar och mycket stress. Men det är väldigt roligt också för jag trivs väldigt bra med att servera mat och träffa alla trevliga människor, berättar Mohammad.
Mohammad kom till Sverige för drygt 20 år och har nästan lika många år bakom sig inom restaurangbranschen. Men det har funnits kortare perioder i andra branscher också, berättar han.
-Jag har kört åt Vasselhyttans Taxi och sedan haft min egen försäljning av begagnade bilar. Men vad jag skall syssla med i framtiden får vi se, det finns lite olika idéer. Först vill jag ta en paus och vila lite, ler Mohammad Zakholi.
Restaurang Corner kommer att servera sista lunchen på onsdag. Därefter stänger den nye ägaren för att genomföra en totalrust av lokalerna. Preliminärt nypremiärsdatum är satt till 1 maj.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.