Restaurang Corner byter ägare på torsdag. Nuvarande ägare, Muhammad Zakholi, gör nu sina sista tre dagar innan han lämnar över verksamheten till den nye ägaren.-Nu ska jag först ta en kort paus, sedan får vi se vad som händer. Jag har lite olika idéer, säger Muhammad om framtiden.
För drygt ett år sedan tog Muhammad Zakholi över restaurangen som då hette Restaurang 2000. Omedelbart byttes namnet till ”Corner” för att understryka att en ny aktör med nya ambitioner tagit över. Nu skulle en större satsning göras på restaurangkonceptets grundlagar: maten. Såväl serveringen kvällstid och på luncherna stod i fokus.
Men att driva en restaurang är inte helt enkelt. Särskilt inte i restaurangtäta Lindesberg.
-Det är väldigt mycket arbete, långa dagar och mycket stress. Men det är väldigt roligt också för jag trivs väldigt bra med att servera mat och träffa alla trevliga människor, berättar Mohammad.
Mohammad kom till Sverige för drygt 20 år och har nästan lika många år bakom sig inom restaurangbranschen. Men det har funnits kortare perioder i andra branscher också, berättar han.
-Jag har kört åt Vasselhyttans Taxi och sedan haft min egen försäljning av begagnade bilar. Men vad jag skall syssla med i framtiden får vi se, det finns lite olika idéer. Först vill jag ta en paus och vila lite, ler Mohammad Zakholi.
Restaurang Corner kommer att servera sista lunchen på onsdag. Därefter stänger den nye ägaren för att genomföra en totalrust av lokalerna. Preliminärt nypremiärsdatum är satt till 1 maj.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.