Tre personer eftersöks av polisen sedan en mycket dramatisk och våldsam händelse vid Restaurang 2000 i fredags kväll. De tre männen hade kommit till restaurangen för att dricka öl. Men de hade inte någon som helst lust att betala notan efteråt. Detta var början på ett rent helvete som utbröt i och utanför restaurangen.
Hela 36 öl hade sällskapet beställt och druckit upp. När notan kom vägrade de betala.
-Vi bad om att de skulle betala men de vägrade att göra det. Halva summan fick vi, men resterande ca 500-600 kr vägrade de betala.
Efter en stund blev en av männen mycket aggressiv.
-Han skrek åt mig att han inte skulle betala. Vi hade andra matgäster i restaurangen som alla började titta och undrade vad som stod på.
När mannen började dra sig mot entrén gjorde personalen ytterligare försök att övertala honom om att betala resten av notan.
-Då drog han upp en kniv och hotade att skära halsen av mig, och en annan man fick en rispa på armen efter att han attackerats.
Stämningen i restaurangen var nu mycket tryckt och personalen kände stark rädsla för vad som skulle kunna hända dem och deras gäster. I detta skede gick den berusade och aggressive mannen ut till sällskapets bil och satte sig bakom ratten. Samtidigt hade personalen och 4-5 matgäster gått ut på trottoaren utanför för att se vart han tog vägen.
-Han startade bilen och körde upp på trottoaren rakt mot oss. Det var mycket otäckt och vad som helst hade ju kunnat hända.
Efter att ha försökt att köra över dem på trottoaren åkte han runt i parken och runt på trottoarer och gator i närheten av restaurangen. Detta pågick i flera minuter.
-Han körde runt i 5-6 minuter innan han och de andra försvann norrut genom stan. Så här efteråt känner man sig väldigt rädd eftersom han hotade att komma tillbaka och döda oss, berättar personalen på Restaurang 2000.
När polisen anlände hade de tre männen försvunnit ur stan. Dock tappade en av männen en mobiltelefon. Även en jacka lämnades kvar efter männen.
Polisen arbetar nu utifrån de få uppgifter som finns att utgå ifrån. Bland annat det faktum att bilens ägare är hemmahörande på västkusten. Troligtvis kommer samtliga misstänkta därifrån, kommenterar polisen. Mer än detta samt att männen är i 30-35-årsåldern och är av romerskt ursprung har inte polisen att gå på idag. Dock hoppas man på att vittnen till händelsen hör av sig snarast.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.