Tre personer eftersöks av polisen sedan en mycket dramatisk och våldsam händelse vid Restaurang 2000 i fredags kväll. De tre männen hade kommit till restaurangen för att dricka öl. Men de hade inte någon som helst lust att betala notan efteråt. Detta var början på ett rent helvete som utbröt i och utanför restaurangen.
Hela 36 öl hade sällskapet beställt och druckit upp. När notan kom vägrade de betala.
-Vi bad om att de skulle betala men de vägrade att göra det. Halva summan fick vi, men resterande ca 500-600 kr vägrade de betala.
Efter en stund blev en av männen mycket aggressiv.
-Han skrek åt mig att han inte skulle betala. Vi hade andra matgäster i restaurangen som alla började titta och undrade vad som stod på.
När mannen började dra sig mot entrén gjorde personalen ytterligare försök att övertala honom om att betala resten av notan.
-Då drog han upp en kniv och hotade att skära halsen av mig, och en annan man fick en rispa på armen efter att han attackerats.
Stämningen i restaurangen var nu mycket tryckt och personalen kände stark rädsla för vad som skulle kunna hända dem och deras gäster. I detta skede gick den berusade och aggressive mannen ut till sällskapets bil och satte sig bakom ratten. Samtidigt hade personalen och 4-5 matgäster gått ut på trottoaren utanför för att se vart han tog vägen.
-Han startade bilen och körde upp på trottoaren rakt mot oss. Det var mycket otäckt och vad som helst hade ju kunnat hända.
Efter att ha försökt att köra över dem på trottoaren åkte han runt i parken och runt på trottoarer och gator i närheten av restaurangen. Detta pågick i flera minuter.
-Han körde runt i 5-6 minuter innan han och de andra försvann norrut genom stan. Så här efteråt känner man sig väldigt rädd eftersom han hotade att komma tillbaka och döda oss, berättar personalen på Restaurang 2000.
När polisen anlände hade de tre männen försvunnit ur stan. Dock tappade en av männen en mobiltelefon. Även en jacka lämnades kvar efter männen.
Polisen arbetar nu utifrån de få uppgifter som finns att utgå ifrån. Bland annat det faktum att bilens ägare är hemmahörande på västkusten. Troligtvis kommer samtliga misstänkta därifrån, kommenterar polisen. Mer än detta samt att männen är i 30-35-årsåldern och är av romerskt ursprung har inte polisen att gå på idag. Dock hoppas man på att vittnen till händelsen hör av sig snarast.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.