Tre personer eftersöks av polisen sedan en mycket dramatisk och våldsam händelse vid Restaurang 2000 i fredags kväll. De tre männen hade kommit till restaurangen för att dricka öl. Men de hade inte någon som helst lust att betala notan efteråt. Detta var början på ett rent helvete som utbröt i och utanför restaurangen.
Hela 36 öl hade sällskapet beställt och druckit upp. När notan kom vägrade de betala.
-Vi bad om att de skulle betala men de vägrade att göra det. Halva summan fick vi, men resterande ca 500-600 kr vägrade de betala.
Efter en stund blev en av männen mycket aggressiv.
-Han skrek åt mig att han inte skulle betala. Vi hade andra matgäster i restaurangen som alla började titta och undrade vad som stod på.
När mannen började dra sig mot entrén gjorde personalen ytterligare försök att övertala honom om att betala resten av notan.
-Då drog han upp en kniv och hotade att skära halsen av mig, och en annan man fick en rispa på armen efter att han attackerats.
Stämningen i restaurangen var nu mycket tryckt och personalen kände stark rädsla för vad som skulle kunna hända dem och deras gäster. I detta skede gick den berusade och aggressive mannen ut till sällskapets bil och satte sig bakom ratten. Samtidigt hade personalen och 4-5 matgäster gått ut på trottoaren utanför för att se vart han tog vägen.
-Han startade bilen och körde upp på trottoaren rakt mot oss. Det var mycket otäckt och vad som helst hade ju kunnat hända.
Efter att ha försökt att köra över dem på trottoaren åkte han runt i parken och runt på trottoarer och gator i närheten av restaurangen. Detta pågick i flera minuter.
-Han körde runt i 5-6 minuter innan han och de andra försvann norrut genom stan. Så här efteråt känner man sig väldigt rädd eftersom han hotade att komma tillbaka och döda oss, berättar personalen på Restaurang 2000.
När polisen anlände hade de tre männen försvunnit ur stan. Dock tappade en av männen en mobiltelefon. Även en jacka lämnades kvar efter männen.
Polisen arbetar nu utifrån de få uppgifter som finns att utgå ifrån. Bland annat det faktum att bilens ägare är hemmahörande på västkusten. Troligtvis kommer samtliga misstänkta därifrån, kommenterar polisen. Mer än detta samt att männen är i 30-35-årsåldern och är av romerskt ursprung har inte polisen att gå på idag. Dock hoppas man på att vittnen till händelsen hör av sig snarast.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.