Tre personer eftersöks av polisen sedan en mycket dramatisk och våldsam händelse vid Restaurang 2000 i fredags kväll. De tre männen hade kommit till restaurangen för att dricka öl. Men de hade inte någon som helst lust att betala notan efteråt. Detta var början på ett rent helvete som utbröt i och utanför restaurangen.
Hela 36 öl hade sällskapet beställt och druckit upp. När notan kom vägrade de betala.
-Vi bad om att de skulle betala men de vägrade att göra det. Halva summan fick vi, men resterande ca 500-600 kr vägrade de betala.
Efter en stund blev en av männen mycket aggressiv.
-Han skrek åt mig att han inte skulle betala. Vi hade andra matgäster i restaurangen som alla började titta och undrade vad som stod på.
När mannen började dra sig mot entrén gjorde personalen ytterligare försök att övertala honom om att betala resten av notan.
-Då drog han upp en kniv och hotade att skära halsen av mig, och en annan man fick en rispa på armen efter att han attackerats.
Stämningen i restaurangen var nu mycket tryckt och personalen kände stark rädsla för vad som skulle kunna hända dem och deras gäster. I detta skede gick den berusade och aggressive mannen ut till sällskapets bil och satte sig bakom ratten. Samtidigt hade personalen och 4-5 matgäster gått ut på trottoaren utanför för att se vart han tog vägen.
-Han startade bilen och körde upp på trottoaren rakt mot oss. Det var mycket otäckt och vad som helst hade ju kunnat hända.
Efter att ha försökt att köra över dem på trottoaren åkte han runt i parken och runt på trottoarer och gator i närheten av restaurangen. Detta pågick i flera minuter.
-Han körde runt i 5-6 minuter innan han och de andra försvann norrut genom stan. Så här efteråt känner man sig väldigt rädd eftersom han hotade att komma tillbaka och döda oss, berättar personalen på Restaurang 2000.
När polisen anlände hade de tre männen försvunnit ur stan. Dock tappade en av männen en mobiltelefon. Även en jacka lämnades kvar efter männen.
Polisen arbetar nu utifrån de få uppgifter som finns att utgå ifrån. Bland annat det faktum att bilens ägare är hemmahörande på västkusten. Troligtvis kommer samtliga misstänkta därifrån, kommenterar polisen. Mer än detta samt att männen är i 30-35-årsåldern och är av romerskt ursprung har inte polisen att gå på idag. Dock hoppas man på att vittnen till händelsen hör av sig snarast.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.