Efter 12 år går nu ridån ned för biogruppen, och under torsdagen höll man sitt sista möte på Lindesbergs biograf. Nu ger man sig ut på en gemensam resa till solsäkra Barcelona, det som blir biogruppens sista årliga resa.
I början av året röstade kommunfullmäktige igenom förslaget att biografen fortsättningsvis skulle drivas i bolagsregi, något som innebar slutet för biogruppen, som under 12 år skött bion under ledning av Björn Persson.
Biogruppen skapades 2007 när kommunen tog över driften efter att tidigare entreprenör gått i konkurs, och har bestått av ungdomar från fritidsgården i Lindesberg. Tillsammans har de skött kiosken, rivit biljetter och tagit hand om en del av städningen. Ingen lön har utgått för arbetet, istället har man använt överskottet från kioskverksamheten till att göra en resa varje år. På söndag gör man sin sista gemensamma resa, som den här gången går till soliga Barcelona.
– Det här arbetet har framförallt varit lärorikt för ungdomarna, och kan ses som ett första steg ut i arbetslivet. För många av ungdomarna har det även blivit en fortsättning på bion, då det idag finns 16 utbildade maskinister som alla började i biogruppen, berättar Björn Persson och fortsätter:
– Senare i höst tar Besök Linde över driften, men fram tills dess kommer fritidsgården fortsätta sköta kiosken, dock inte på samma sätt som nu. Flera av ungdomarna som varit med i biogruppen kommer få möjlighet att fortsätta jobba, mot ersättning, för att kunna klara driften över sommaren och första delen av hösten. Sedan får vi se vad som händer.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.