Efter 12 år går nu ridån ned för biogruppen, och under torsdagen höll man sitt sista möte på Lindesbergs biograf. Nu ger man sig ut på en gemensam resa till solsäkra Barcelona, det som blir biogruppens sista årliga resa.
I början av året röstade kommunfullmäktige igenom förslaget att biografen fortsättningsvis skulle drivas i bolagsregi, något som innebar slutet för biogruppen, som under 12 år skött bion under ledning av Björn Persson.
Biogruppen skapades 2007 när kommunen tog över driften efter att tidigare entreprenör gått i konkurs, och har bestått av ungdomar från fritidsgården i Lindesberg. Tillsammans har de skött kiosken, rivit biljetter och tagit hand om en del av städningen. Ingen lön har utgått för arbetet, istället har man använt överskottet från kioskverksamheten till att göra en resa varje år. På söndag gör man sin sista gemensamma resa, som den här gången går till soliga Barcelona.
– Det här arbetet har framförallt varit lärorikt för ungdomarna, och kan ses som ett första steg ut i arbetslivet. För många av ungdomarna har det även blivit en fortsättning på bion, då det idag finns 16 utbildade maskinister som alla började i biogruppen, berättar Björn Persson och fortsätter:
– Senare i höst tar Besök Linde över driften, men fram tills dess kommer fritidsgården fortsätta sköta kiosken, dock inte på samma sätt som nu. Flera av ungdomarna som varit med i biogruppen kommer få möjlighet att fortsätta jobba, mot ersättning, för att kunna klara driften över sommaren och första delen av hösten. Sedan får vi se vad som händer.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.