Efter 12 år går nu ridån ned för biogruppen, och under torsdagen höll man sitt sista möte på Lindesbergs biograf. Nu ger man sig ut på en gemensam resa till solsäkra Barcelona, det som blir biogruppens sista årliga resa.
I början av året röstade kommunfullmäktige igenom förslaget att biografen fortsättningsvis skulle drivas i bolagsregi, något som innebar slutet för biogruppen, som under 12 år skött bion under ledning av Björn Persson.
Biogruppen skapades 2007 när kommunen tog över driften efter att tidigare entreprenör gått i konkurs, och har bestått av ungdomar från fritidsgården i Lindesberg. Tillsammans har de skött kiosken, rivit biljetter och tagit hand om en del av städningen. Ingen lön har utgått för arbetet, istället har man använt överskottet från kioskverksamheten till att göra en resa varje år. På söndag gör man sin sista gemensamma resa, som den här gången går till soliga Barcelona.
– Det här arbetet har framförallt varit lärorikt för ungdomarna, och kan ses som ett första steg ut i arbetslivet. För många av ungdomarna har det även blivit en fortsättning på bion, då det idag finns 16 utbildade maskinister som alla började i biogruppen, berättar Björn Persson och fortsätter:
– Senare i höst tar Besök Linde över driften, men fram tills dess kommer fritidsgården fortsätta sköta kiosken, dock inte på samma sätt som nu. Flera av ungdomarna som varit med i biogruppen kommer få möjlighet att fortsätta jobba, mot ersättning, för att kunna klara driften över sommaren och första delen av hösten. Sedan får vi se vad som händer.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.