1999 gick 900 000 kr i bidrag till Lindesbergs 10 studieförbunds verksamheter. Hur stort bidraget blir för 2000 är ännu inte klart, men det lär ligga på samma nivå, enligt Kultur- och Fritidschef Anders Brännström.
En onödig kostnad för samhället, eller ett samhällsnyttigt måste?
Det är en fråga som har debatterats och diskuterats sedan början på 80-talet. Arga röster menar att skattepengarna ska användas till viktigare saker än att lära semestersugna människor det italienska språket inför Italienresan. Speciellt då bidragen från kommunen till studieförbunden är helt frivilligt så bör dessa pengar gå till viktigare områden istället. Ett flertal kommuner har redan dragit in de frivilliga bidragen för att spara pengar.
Anders Brännström menar att studiecirklarna ger mycket för pengarna.
– Studieförbundens kurser drar väldigt mycket folk, som annars inte har råd till liknande utbildningar, så visst är studiecirklarna samhällsnyttiga och det vore synd om möjligheten till dessa studier försvann.
Debatt: Nu har ett omtyckt fritidsnöje för många hästintresserade killar och tjejer gått i graven. Det var i onsdags som Ridskolan försattes i konkurs, ett besked som väcker starka känslor bland hästfolket.
Många frågar sig varför inte de frivilliga bidragen då styrs över på andra områdena, som t ex Ridskolan, för att de ska kunna fortsätta med sin verksamhet.
Bör inte bidragen gå till ungdomarnas verksamheter före de vuxnas studiecirklar? Klicka här
Missgynnar ungdomar
Totalt delar Kultur- och fritidsförvaltningen ut 17.000.000 kr per år varav 9.000.000 kr går till biblioteken. Resterande 8.000.000 kr fördelas till olika fritidsändamål. Bl a tyckte hästfolket att nuvarande fördelningssystem missgynnar ungdomen och speciellt flickorna. Eftersom det finns 4000 ungdomar mellan 7-19 år i Lindesbergs kommun borde var och en få en check på 2000 kr som bidrag till sin fritidsaktivitet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.