1999 gick 900 000 kr i bidrag till Lindesbergs 10 studieförbunds verksamheter. Hur stort bidraget blir för 2000 är ännu inte klart, men det lär ligga på samma nivå, enligt Kultur- och Fritidschef Anders Brännström.
En onödig kostnad för samhället, eller ett samhällsnyttigt måste?
Det är en fråga som har debatterats och diskuterats sedan början på 80-talet. Arga röster menar att skattepengarna ska användas till viktigare saker än att lära semestersugna människor det italienska språket inför Italienresan. Speciellt då bidragen från kommunen till studieförbunden är helt frivilligt så bör dessa pengar gå till viktigare områden istället. Ett flertal kommuner har redan dragit in de frivilliga bidragen för att spara pengar.
Anders Brännström menar att studiecirklarna ger mycket för pengarna.
– Studieförbundens kurser drar väldigt mycket folk, som annars inte har råd till liknande utbildningar, så visst är studiecirklarna samhällsnyttiga och det vore synd om möjligheten till dessa studier försvann.
Debatt: Nu har ett omtyckt fritidsnöje för många hästintresserade killar och tjejer gått i graven. Det var i onsdags som Ridskolan försattes i konkurs, ett besked som väcker starka känslor bland hästfolket.
Många frågar sig varför inte de frivilliga bidragen då styrs över på andra områdena, som t ex Ridskolan, för att de ska kunna fortsätta med sin verksamhet.
Bör inte bidragen gå till ungdomarnas verksamheter före de vuxnas studiecirklar? Klicka här
Missgynnar ungdomar
Totalt delar Kultur- och fritidsförvaltningen ut 17.000.000 kr per år varav 9.000.000 kr går till biblioteken. Resterande 8.000.000 kr fördelas till olika fritidsändamål. Bl a tyckte hästfolket att nuvarande fördelningssystem missgynnar ungdomen och speciellt flickorna. Eftersom det finns 4000 ungdomar mellan 7-19 år i Lindesbergs kommun borde var och en få en check på 2000 kr som bidrag till sin fritidsaktivitet.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.