1999 gick 900 000 kr i bidrag till Lindesbergs 10 studieförbunds verksamheter. Hur stort bidraget blir för 2000 är ännu inte klart, men det lär ligga på samma nivå, enligt Kultur- och Fritidschef Anders Brännström.
En onödig kostnad för samhället, eller ett samhällsnyttigt måste?
Det är en fråga som har debatterats och diskuterats sedan början på 80-talet. Arga röster menar att skattepengarna ska användas till viktigare saker än att lära semestersugna människor det italienska språket inför Italienresan. Speciellt då bidragen från kommunen till studieförbunden är helt frivilligt så bör dessa pengar gå till viktigare områden istället. Ett flertal kommuner har redan dragit in de frivilliga bidragen för att spara pengar.
Anders Brännström menar att studiecirklarna ger mycket för pengarna.
– Studieförbundens kurser drar väldigt mycket folk, som annars inte har råd till liknande utbildningar, så visst är studiecirklarna samhällsnyttiga och det vore synd om möjligheten till dessa studier försvann.
Debatt: Nu har ett omtyckt fritidsnöje för många hästintresserade killar och tjejer gått i graven. Det var i onsdags som Ridskolan försattes i konkurs, ett besked som väcker starka känslor bland hästfolket.
Många frågar sig varför inte de frivilliga bidragen då styrs över på andra områdena, som t ex Ridskolan, för att de ska kunna fortsätta med sin verksamhet.
Bör inte bidragen gå till ungdomarnas verksamheter före de vuxnas studiecirklar? Klicka här
Missgynnar ungdomar
Totalt delar Kultur- och fritidsförvaltningen ut 17.000.000 kr per år varav 9.000.000 kr går till biblioteken. Resterande 8.000.000 kr fördelas till olika fritidsändamål. Bl a tyckte hästfolket att nuvarande fördelningssystem missgynnar ungdomen och speciellt flickorna. Eftersom det finns 4000 ungdomar mellan 7-19 år i Lindesbergs kommun borde var och en få en check på 2000 kr som bidrag till sin fritidsaktivitet.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.