1999 gick 900 000 kr i bidrag till Lindesbergs 10 studieförbunds verksamheter. Hur stort bidraget blir för 2000 är ännu inte klart, men det lär ligga på samma nivå, enligt Kultur- och Fritidschef Anders Brännström.
En onödig kostnad för samhället, eller ett samhällsnyttigt måste?
Det är en fråga som har debatterats och diskuterats sedan början på 80-talet. Arga röster menar att skattepengarna ska användas till viktigare saker än att lära semestersugna människor det italienska språket inför Italienresan. Speciellt då bidragen från kommunen till studieförbunden är helt frivilligt så bör dessa pengar gå till viktigare områden istället. Ett flertal kommuner har redan dragit in de frivilliga bidragen för att spara pengar.
Anders Brännström menar att studiecirklarna ger mycket för pengarna.
– Studieförbundens kurser drar väldigt mycket folk, som annars inte har råd till liknande utbildningar, så visst är studiecirklarna samhällsnyttiga och det vore synd om möjligheten till dessa studier försvann.
Debatt: Nu har ett omtyckt fritidsnöje för många hästintresserade killar och tjejer gått i graven. Det var i onsdags som Ridskolan försattes i konkurs, ett besked som väcker starka känslor bland hästfolket.
Många frågar sig varför inte de frivilliga bidragen då styrs över på andra områdena, som t ex Ridskolan, för att de ska kunna fortsätta med sin verksamhet.
Bör inte bidragen gå till ungdomarnas verksamheter före de vuxnas studiecirklar? Klicka här
Missgynnar ungdomar
Totalt delar Kultur- och fritidsförvaltningen ut 17.000.000 kr per år varav 9.000.000 kr går till biblioteken. Resterande 8.000.000 kr fördelas till olika fritidsändamål. Bl a tyckte hästfolket att nuvarande fördelningssystem missgynnar ungdomen och speciellt flickorna. Eftersom det finns 4000 ungdomar mellan 7-19 år i Lindesbergs kommun borde var och en få en check på 2000 kr som bidrag till sin fritidsaktivitet.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.