1999 gick 900 000 kr i bidrag till Lindesbergs 10 studieförbunds verksamheter. Hur stort bidraget blir för 2000 är ännu inte klart, men det lär ligga på samma nivå, enligt Kultur- och Fritidschef Anders Brännström.
En onödig kostnad för samhället, eller ett samhällsnyttigt måste?
Det är en fråga som har debatterats och diskuterats sedan början på 80-talet. Arga röster menar att skattepengarna ska användas till viktigare saker än att lära semestersugna människor det italienska språket inför Italienresan. Speciellt då bidragen från kommunen till studieförbunden är helt frivilligt så bör dessa pengar gå till viktigare områden istället. Ett flertal kommuner har redan dragit in de frivilliga bidragen för att spara pengar.
Anders Brännström menar att studiecirklarna ger mycket för pengarna.
– Studieförbundens kurser drar väldigt mycket folk, som annars inte har råd till liknande utbildningar, så visst är studiecirklarna samhällsnyttiga och det vore synd om möjligheten till dessa studier försvann.
Debatt: Nu har ett omtyckt fritidsnöje för många hästintresserade killar och tjejer gått i graven. Det var i onsdags som Ridskolan försattes i konkurs, ett besked som väcker starka känslor bland hästfolket.
Många frågar sig varför inte de frivilliga bidragen då styrs över på andra områdena, som t ex Ridskolan, för att de ska kunna fortsätta med sin verksamhet.
Bör inte bidragen gå till ungdomarnas verksamheter före de vuxnas studiecirklar? Klicka här
Missgynnar ungdomar
Totalt delar Kultur- och fritidsförvaltningen ut 17.000.000 kr per år varav 9.000.000 kr går till biblioteken. Resterande 8.000.000 kr fördelas till olika fritidsändamål. Bl a tyckte hästfolket att nuvarande fördelningssystem missgynnar ungdomen och speciellt flickorna. Eftersom det finns 4000 ungdomar mellan 7-19 år i Lindesbergs kommun borde var och en få en check på 2000 kr som bidrag till sin fritidsaktivitet.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.