Det BLIR live-sänd opera på bio i Lindesberg även 2022 trots allt. Året inleds med en av de mest spelade opera-pjäserna – och faktiskt mest nynnade melodierna.
Det handlar om Verdis opera Rigoletto med den kanske mest kända och ”nynningsvänliga” melodien La donna e mobile. Vill man prova på opera – eller återigen uppleva många melodier skapade för skönsång. Då är det Rigoletto som gäller. Eller för all del någon av Guiseppe Verdis 30 operor. Han har kallats opera-kompositörernas favoritkompositör. Han turnerade likt en superstjärna Europa runt på 1800-talet. Hans verk spelas fortfarande – tex nu under våren på Metropolitan Opera House i New York.
En av föreställningarna – lördag 29 januari – sänds direkt till Folkets Hus i Lindesberg. The Met börjar det nya året med en nyskapande uppsättning av Verdis mästerverk. En ny version av Verdis dramatiska tragedi om hovnarren Rigoletto. Handlingen förflyttas till 1920-talet. Räkna med snygg art deco-scenografi och eleganta kostymer, skapade av två designers som tillsammans vunnit hela åtta Tony Awards. Barytonen Quinn Kelsey gör rollen som Rigoletto.
Rigoletto kretsar kring tre huvudpersoner: en hovnarr, briljant men trasig till kropp och själ, den njutnings-lystne adelsmannen han tjänar och narrens naiva tonårsdotter som hamnar mittemellan dem. Det är en berättelse om kärleken i alla dess former – föräldrakärlek, romantisk och köttslig kärlek – med en berusande vacker musik och ett nyanserat och psykologiskt inkännande libretto.
Opera på bio – Folkets Hus Lindesberg lördag 29 januari kl. 19- 22. Biljetter 240 kr för vuxen och under 26 år kostar de 180 kr. Förköp på biblioteket eller direkt i kassan före föreställningen.
På grund av rådande restriktioner behöver alla som är 18 år och äldre visa upp ett giltigt vaccinationsbevis.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.