Det BLIR live-sänd opera på bio i Lindesberg även 2022 trots allt. Året inleds med en av de mest spelade opera-pjäserna – och faktiskt mest nynnade melodierna.
Det handlar om Verdis opera Rigoletto med den kanske mest kända och ”nynningsvänliga” melodien La donna e mobile. Vill man prova på opera – eller återigen uppleva många melodier skapade för skönsång. Då är det Rigoletto som gäller. Eller för all del någon av Guiseppe Verdis 30 operor. Han har kallats opera-kompositörernas favoritkompositör. Han turnerade likt en superstjärna Europa runt på 1800-talet. Hans verk spelas fortfarande – tex nu under våren på Metropolitan Opera House i New York.
En av föreställningarna – lördag 29 januari – sänds direkt till Folkets Hus i Lindesberg. The Met börjar det nya året med en nyskapande uppsättning av Verdis mästerverk. En ny version av Verdis dramatiska tragedi om hovnarren Rigoletto. Handlingen förflyttas till 1920-talet. Räkna med snygg art deco-scenografi och eleganta kostymer, skapade av två designers som tillsammans vunnit hela åtta Tony Awards. Barytonen Quinn Kelsey gör rollen som Rigoletto.
Rigoletto kretsar kring tre huvudpersoner: en hovnarr, briljant men trasig till kropp och själ, den njutnings-lystne adelsmannen han tjänar och narrens naiva tonårsdotter som hamnar mittemellan dem. Det är en berättelse om kärleken i alla dess former – föräldrakärlek, romantisk och köttslig kärlek – med en berusande vacker musik och ett nyanserat och psykologiskt inkännande libretto.
Opera på bio – Folkets Hus Lindesberg lördag 29 januari kl. 19- 22. Biljetter 240 kr för vuxen och under 26 år kostar de 180 kr. Förköp på biblioteket eller direkt i kassan före föreställningen.
På grund av rådande restriktioner behöver alla som är 18 år och äldre visa upp ett giltigt vaccinationsbevis.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.