Det finns inget som hindrar att bygga en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen. Visserligen går det en del farliga transporter i området och det kommer både buller och utsläpp från industrier i närheten, men det gör inte att konsultföretaget Sweco avråder från att bygga skolan.- Nu vet vi att det går att bygga vid Stadsskogsvallen. Nu ska tjänstemännen ta fram underlag för var det är smartast och mest kostnadseffektivt att bygga en ny högstadieskola – intill nuvarande Stadsskogsskolan eller vid Brotorpsskolan, säger Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
En ny högstadieskola är ett politiskt stridsäpple i kommunen. Moderaterna vill ha en ny skola intill det nuvarande låg- och mellanstadiet Brotorpsskolan, medan Centern vill ha en ny skola där det nuvarande högstadiet – Stadsskogsskolan – ligger. Linda Svahn säger att fortsatt utredning får visa var skolan ska hamna. Förhoppningsvis kan det komma ett beslut före sommaren, säger hon. Här finns olika aspekter att väga in för kommunen – t ex vilka behov finns det på dagens Brotorpsskolan, som kan tillgodoses om den får en ny skola som granne.
Innan politikerna bestämmer sig ville de veta om det går att bygga i kvarteret där Stadsskogsvallen ligger och därför fick Sweco i uppdrag att göra en riskanalys. Att farligt gods transporteras och kemikalier hanteras i området anser Sweco inte skulle hindra en ny skola där. Däremot skulle en skola hindra att ny miljöfarlig verksamhet förläggs till området och kraftiga förändringar av industrierna i närheten är inte lämpliga, men några sådana planer har Sweco inte noterat.
Utredningsrapporten föreslår sänkt hastighet på Fotbollsgatan. Här sägs också att skolan måste byggas, så att det buller som finns i området inte stör elever och personal. Utredarna noterar också att utsläppen från Por Pac och Meritor ”kan påverka omgivningens luktbild” och att den vanliga vindriktningen från sydväst gör att en ny skola kan drabbas av ”viss lukt”.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.