Det finns inget som hindrar att bygga en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen. Visserligen går det en del farliga transporter i området och det kommer både buller och utsläpp från industrier i närheten, men det gör inte att konsultföretaget Sweco avråder från att bygga skolan.- Nu vet vi att det går att bygga vid Stadsskogsvallen. Nu ska tjänstemännen ta fram underlag för var det är smartast och mest kostnadseffektivt att bygga en ny högstadieskola – intill nuvarande Stadsskogsskolan eller vid Brotorpsskolan, säger Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
En ny högstadieskola är ett politiskt stridsäpple i kommunen. Moderaterna vill ha en ny skola intill det nuvarande låg- och mellanstadiet Brotorpsskolan, medan Centern vill ha en ny skola där det nuvarande högstadiet – Stadsskogsskolan – ligger. Linda Svahn säger att fortsatt utredning får visa var skolan ska hamna. Förhoppningsvis kan det komma ett beslut före sommaren, säger hon. Här finns olika aspekter att väga in för kommunen – t ex vilka behov finns det på dagens Brotorpsskolan, som kan tillgodoses om den får en ny skola som granne.
Innan politikerna bestämmer sig ville de veta om det går att bygga i kvarteret där Stadsskogsvallen ligger och därför fick Sweco i uppdrag att göra en riskanalys. Att farligt gods transporteras och kemikalier hanteras i området anser Sweco inte skulle hindra en ny skola där. Däremot skulle en skola hindra att ny miljöfarlig verksamhet förläggs till området och kraftiga förändringar av industrierna i närheten är inte lämpliga, men några sådana planer har Sweco inte noterat.
Utredningsrapporten föreslår sänkt hastighet på Fotbollsgatan. Här sägs också att skolan måste byggas, så att det buller som finns i området inte stör elever och personal. Utredarna noterar också att utsläppen från Por Pac och Meritor ”kan påverka omgivningens luktbild” och att den vanliga vindriktningen från sydväst gör att en ny skola kan drabbas av ”viss lukt”.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.