Det finns inget som hindrar att bygga en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen. Visserligen går det en del farliga transporter i området och det kommer både buller och utsläpp från industrier i närheten, men det gör inte att konsultföretaget Sweco avråder från att bygga skolan.- Nu vet vi att det går att bygga vid Stadsskogsvallen. Nu ska tjänstemännen ta fram underlag för var det är smartast och mest kostnadseffektivt att bygga en ny högstadieskola – intill nuvarande Stadsskogsskolan eller vid Brotorpsskolan, säger Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
En ny högstadieskola är ett politiskt stridsäpple i kommunen. Moderaterna vill ha en ny skola intill det nuvarande låg- och mellanstadiet Brotorpsskolan, medan Centern vill ha en ny skola där det nuvarande högstadiet – Stadsskogsskolan – ligger. Linda Svahn säger att fortsatt utredning får visa var skolan ska hamna. Förhoppningsvis kan det komma ett beslut före sommaren, säger hon. Här finns olika aspekter att väga in för kommunen – t ex vilka behov finns det på dagens Brotorpsskolan, som kan tillgodoses om den får en ny skola som granne.
Innan politikerna bestämmer sig ville de veta om det går att bygga i kvarteret där Stadsskogsvallen ligger och därför fick Sweco i uppdrag att göra en riskanalys. Att farligt gods transporteras och kemikalier hanteras i området anser Sweco inte skulle hindra en ny skola där. Däremot skulle en skola hindra att ny miljöfarlig verksamhet förläggs till området och kraftiga förändringar av industrierna i närheten är inte lämpliga, men några sådana planer har Sweco inte noterat.
Utredningsrapporten föreslår sänkt hastighet på Fotbollsgatan. Här sägs också att skolan måste byggas, så att det buller som finns i området inte stör elever och personal. Utredarna noterar också att utsläppen från Por Pac och Meritor ”kan påverka omgivningens luktbild” och att den vanliga vindriktningen från sydväst gör att en ny skola kan drabbas av ”viss lukt”.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.