Det finns inget som hindrar att bygga en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen. Visserligen går det en del farliga transporter i området och det kommer både buller och utsläpp från industrier i närheten, men det gör inte att konsultföretaget Sweco avråder från att bygga skolan.- Nu vet vi att det går att bygga vid Stadsskogsvallen. Nu ska tjänstemännen ta fram underlag för var det är smartast och mest kostnadseffektivt att bygga en ny högstadieskola – intill nuvarande Stadsskogsskolan eller vid Brotorpsskolan, säger Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
En ny högstadieskola är ett politiskt stridsäpple i kommunen. Moderaterna vill ha en ny skola intill det nuvarande låg- och mellanstadiet Brotorpsskolan, medan Centern vill ha en ny skola där det nuvarande högstadiet – Stadsskogsskolan – ligger. Linda Svahn säger att fortsatt utredning får visa var skolan ska hamna. Förhoppningsvis kan det komma ett beslut före sommaren, säger hon. Här finns olika aspekter att väga in för kommunen – t ex vilka behov finns det på dagens Brotorpsskolan, som kan tillgodoses om den får en ny skola som granne.
Innan politikerna bestämmer sig ville de veta om det går att bygga i kvarteret där Stadsskogsvallen ligger och därför fick Sweco i uppdrag att göra en riskanalys. Att farligt gods transporteras och kemikalier hanteras i området anser Sweco inte skulle hindra en ny skola där. Däremot skulle en skola hindra att ny miljöfarlig verksamhet förläggs till området och kraftiga förändringar av industrierna i närheten är inte lämpliga, men några sådana planer har Sweco inte noterat.
Utredningsrapporten föreslår sänkt hastighet på Fotbollsgatan. Här sägs också att skolan måste byggas, så att det buller som finns i området inte stör elever och personal. Utredarna noterar också att utsläppen från Por Pac och Meritor ”kan påverka omgivningens luktbild” och att den vanliga vindriktningen från sydväst gör att en ny skola kan drabbas av ”viss lukt”.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.