Det finns inget som hindrar att bygga en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen. Visserligen går det en del farliga transporter i området och det kommer både buller och utsläpp från industrier i närheten, men det gör inte att konsultföretaget Sweco avråder från att bygga skolan.- Nu vet vi att det går att bygga vid Stadsskogsvallen. Nu ska tjänstemännen ta fram underlag för var det är smartast och mest kostnadseffektivt att bygga en ny högstadieskola – intill nuvarande Stadsskogsskolan eller vid Brotorpsskolan, säger Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S).
En ny högstadieskola är ett politiskt stridsäpple i kommunen. Moderaterna vill ha en ny skola intill det nuvarande låg- och mellanstadiet Brotorpsskolan, medan Centern vill ha en ny skola där det nuvarande högstadiet – Stadsskogsskolan – ligger. Linda Svahn säger att fortsatt utredning får visa var skolan ska hamna. Förhoppningsvis kan det komma ett beslut före sommaren, säger hon. Här finns olika aspekter att väga in för kommunen – t ex vilka behov finns det på dagens Brotorpsskolan, som kan tillgodoses om den får en ny skola som granne.
Innan politikerna bestämmer sig ville de veta om det går att bygga i kvarteret där Stadsskogsvallen ligger och därför fick Sweco i uppdrag att göra en riskanalys. Att farligt gods transporteras och kemikalier hanteras i området anser Sweco inte skulle hindra en ny skola där. Däremot skulle en skola hindra att ny miljöfarlig verksamhet förläggs till området och kraftiga förändringar av industrierna i närheten är inte lämpliga, men några sådana planer har Sweco inte noterat.
Utredningsrapporten föreslår sänkt hastighet på Fotbollsgatan. Här sägs också att skolan måste byggas, så att det buller som finns i området inte stör elever och personal. Utredarna noterar också att utsläppen från Por Pac och Meritor ”kan påverka omgivningens luktbild” och att den vanliga vindriktningen från sydväst gör att en ny skola kan drabbas av ”viss lukt”.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.