Den före detta förskolan i Storå, Lysmasken, har varit en långbänk som irriterat och oroat invånare i Storå. Detta med anledning av att fastigheten, som har stått öde en längre tid, har lockat barn och ungdomar att uppehålla sig där med risk att skada sig. Nu har dock BMB-nämnden beslutat att de fyra personer som äger fastigheten, har en månad på sig att vidta åtgärder.
Halva fastigheten förstördes i en brand vid årsskiftet 2011/2012. Brandresterna ligger fortfarande kvar på tomten och skapar såväl ett mycket illa intryck i samhället samtidigt som det innebär risk för olyckor då det frekvent händer att barn och ungdomar lockas till platsen.
Ärendet kom till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning redan hösten 2011 efter klagomål om att det såg mycket illa ut på tomten. Och att fastigheten ofta fick obehörigt besök.
De fyra personer som äger fastigheten, har tidigare kontaktats men svarat att de inte kändes vid fastigheten. Länsstyrelsen fastslog senare att det är de fyra personerna som äger fastigheten och bär ansvar då de står i köpekontraktet.
Ägarna har nu en månad på sig att vidta de åtgärder BMB-nämnden har beslutat i ett rivningsföreläggande. Ägarna skall inkomma med rivningslov med tillhörande rivningsplan och miljöinventering, alternativt en handlingsplan för upprustning av byggnad.
Om detta ej följs kommer ägarna dömas betala vite på 5000 kronor fortlöpande varje påbörjad månad som föreläggandet ignoreras.
Samma sak gäller om ägarna inte omgående vidtar åtgärder för att förhindra att obehöriga kan komma in i fastigheten.
Om föreläggandet ej följs kan BMB-nämnden på fastighetsägarnas bekostnad upprätta rivningsplan och miljöinventering samt genomföra rivning av hela byggnaden.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.