Den före detta förskolan i Storå, Lysmasken, har varit en långbänk som irriterat och oroat invånare i Storå. Detta med anledning av att fastigheten, som har stått öde en längre tid, har lockat barn och ungdomar att uppehålla sig där med risk att skada sig. Nu har dock BMB-nämnden beslutat att de fyra personer som äger fastigheten, har en månad på sig att vidta åtgärder.
Halva fastigheten förstördes i en brand vid årsskiftet 2011/2012. Brandresterna ligger fortfarande kvar på tomten och skapar såväl ett mycket illa intryck i samhället samtidigt som det innebär risk för olyckor då det frekvent händer att barn och ungdomar lockas till platsen.
Ärendet kom till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning redan hösten 2011 efter klagomål om att det såg mycket illa ut på tomten. Och att fastigheten ofta fick obehörigt besök.
De fyra personer som äger fastigheten, har tidigare kontaktats men svarat att de inte kändes vid fastigheten. Länsstyrelsen fastslog senare att det är de fyra personerna som äger fastigheten och bär ansvar då de står i köpekontraktet.
Ägarna har nu en månad på sig att vidta de åtgärder BMB-nämnden har beslutat i ett rivningsföreläggande. Ägarna skall inkomma med rivningslov med tillhörande rivningsplan och miljöinventering, alternativt en handlingsplan för upprustning av byggnad.
Om detta ej följs kommer ägarna dömas betala vite på 5000 kronor fortlöpande varje påbörjad månad som föreläggandet ignoreras.
Samma sak gäller om ägarna inte omgående vidtar åtgärder för att förhindra att obehöriga kan komma in i fastigheten.
Om föreläggandet ej följs kan BMB-nämnden på fastighetsägarnas bekostnad upprätta rivningsplan och miljöinventering samt genomföra rivning av hela byggnaden.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.