Den före detta förskolan i Storå, Lysmasken, har varit en långbänk som irriterat och oroat invånare i Storå. Detta med anledning av att fastigheten, som har stått öde en längre tid, har lockat barn och ungdomar att uppehålla sig där med risk att skada sig. Nu har dock BMB-nämnden beslutat att de fyra personer som äger fastigheten, har en månad på sig att vidta åtgärder.
Halva fastigheten förstördes i en brand vid årsskiftet 2011/2012. Brandresterna ligger fortfarande kvar på tomten och skapar såväl ett mycket illa intryck i samhället samtidigt som det innebär risk för olyckor då det frekvent händer att barn och ungdomar lockas till platsen.
Ärendet kom till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning redan hösten 2011 efter klagomål om att det såg mycket illa ut på tomten. Och att fastigheten ofta fick obehörigt besök.
De fyra personer som äger fastigheten, har tidigare kontaktats men svarat att de inte kändes vid fastigheten. Länsstyrelsen fastslog senare att det är de fyra personerna som äger fastigheten och bär ansvar då de står i köpekontraktet.
Ägarna har nu en månad på sig att vidta de åtgärder BMB-nämnden har beslutat i ett rivningsföreläggande. Ägarna skall inkomma med rivningslov med tillhörande rivningsplan och miljöinventering, alternativt en handlingsplan för upprustning av byggnad.
Om detta ej följs kommer ägarna dömas betala vite på 5000 kronor fortlöpande varje påbörjad månad som föreläggandet ignoreras.
Samma sak gäller om ägarna inte omgående vidtar åtgärder för att förhindra att obehöriga kan komma in i fastigheten.
Om föreläggandet ej följs kan BMB-nämnden på fastighetsägarnas bekostnad upprätta rivningsplan och miljöinventering samt genomföra rivning av hela byggnaden.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Arbetet med den tidigare påbörjade gång- och cykelvägen längs Torphyttevägen återupptas nu i höst. Med start vecka 39 kommer det därför att vara begränsad framkomlighet på den aktuella sträckan – mellan Idrottsvägen och Djupdalsgatan. Detta meddelar Lindesbergs kommun idag.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.