Mycket glad rallyduo efter vinstern i Rally Uppland. Kartläsare Jonas Sandin och rallyförare Kim Nydén Foto: Lina Aronsson
Rivstart för rallyduo i jakten på SM-guldet
Spänningen stiger efter att den fjärde deltävlingen i Svenska Mästerskapet i rally 2024 avgjordes i Tierp. I sin Mitsubishi Mirage var Kim Nydén från Lindesberg snabbast i mål och har nu vittring på ett efterlängtat SM-guld.
– Vi känner oss ganska trygga i att bara vi håller i det här så ska ska det kunna räcka till ett SM-guld i år, säger Kim Nydén.
Rally Uppland, som är en del av SM-serien, bjöd på nio utmanande sträckor som testade förarnas och bilarnas gränser. Kim Nydén, tillsammans med sin kartläsare Jonas Sandin från Pålsboda, visade varför de är ett team att räkna med när de kammade hem en andra seger i SM-deltävlingarna. Deras framgång i Tierp har gett dem ett riktigt guldläge med ett försprång på 19 poäng inför de två sista avgörande deltävlingarna i klassen Nationella 4WD.
– Det känns väldigt bra! Vi har kommit väldigt långt med att justera in bilen så som vi tycker att den ska fungera och vi har bra tempo i oss. Vi känner oss ganska trygga i att bara vi håller i det här så ska ska det kunna räcka till ett SM-guld i år, säger Kim Nydén efter framgångarna.
En fartfylld SM-deltävling i Tierp slutade med vinst. Foto: Lars Mårtensson
Under fjolåret gjorde rallyduon sin första riktiga säsong i Rally-SM och lyckades då att köra hem ett silver – ett resultat som överträffade deras vildaste drömmar.
– Det var långt högre än vad vi hade förväntat oss det första året i SM. Vi var nästan lite i chock efter det, men vi har väl träffat rätt helt enkelt, med bra grejer och bra hjälp, säger Kim och förklarar att rally är mycket mer än bara fart och fläkt.
– Utmaningen ligger i att vara snabbast, men även i de många detaljerna runt omkring som gör sporten så komplex. Vi är ett helt team som arbetar med olika saker så som att serva bilen, se över däck och tänka strategiskt. Det är väldigt mycket teamwork och det är skitkul. Alla måste hjälpas åt för att det ska lyckas, förklarar Kim.
Hela teamet samlat efter vinsten i Rally Uppland. Jonas Sandin och Kim Nydén. Framför bilen sitter Peter Johansson, Jörgen Nydén och Lina Aronsson. Foto: Privat
I rallyteamet ingår förutom Kim och Jonas, Kims sambo Lina Aronsson, Peter Johansson och även Kims pappa Jörgen Nydén vars motorintresse verkar ha gått i arv. Det är en tight och dedikerad grupp som tillsammans delar en passion för rallysporten och som arbetar mot ett gemensamt mål: att vinna SM-guldet.
– Jo, motorintresset har funnits med sedan länge från min farsas sida. Han körde rally för många år sedan och lade mycket tid och energi på det. Nu är han med på varenda tävling och hjälper till med service och underhåll, berättar Kim.
I höst väntar de två sista deltävlingarna där det ska avgöras vem som får ta med sig SM-guldet hem. Med noggranna förberedelser och ett väloljat samarbete med Jonas Sandin är de redo att möta de återstående utmaningarna i jakten på mästerskapstiteln.
Poängställning efter 4 av 6 deltävlingar i Rally-SM 2024 Nationella 4wd
1 Kim Nydén, SMK Linde 91
2 Oskar Sundell, Sandvikens MK 72
3 Kevin Jirvelius, SMK Örebro 47
4 Peter Johansson, Säters MK 45
5 Mikael Gustafsson, Ludvika MS 38
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.