Mycket glad rallyduo efter vinstern i Rally Uppland. Kartläsare Jonas Sandin och rallyförare Kim Nydén Foto: Lina Aronsson
Rivstart för rallyduo i jakten på SM-guldet
Spänningen stiger efter att den fjärde deltävlingen i Svenska Mästerskapet i rally 2024 avgjordes i Tierp. I sin Mitsubishi Mirage var Kim Nydén från Lindesberg snabbast i mål och har nu vittring på ett efterlängtat SM-guld.
– Vi känner oss ganska trygga i att bara vi håller i det här så ska ska det kunna räcka till ett SM-guld i år, säger Kim Nydén.
Rally Uppland, som är en del av SM-serien, bjöd på nio utmanande sträckor som testade förarnas och bilarnas gränser. Kim Nydén, tillsammans med sin kartläsare Jonas Sandin från Pålsboda, visade varför de är ett team att räkna med när de kammade hem en andra seger i SM-deltävlingarna. Deras framgång i Tierp har gett dem ett riktigt guldläge med ett försprång på 19 poäng inför de två sista avgörande deltävlingarna i klassen Nationella 4WD.
– Det känns väldigt bra! Vi har kommit väldigt långt med att justera in bilen så som vi tycker att den ska fungera och vi har bra tempo i oss. Vi känner oss ganska trygga i att bara vi håller i det här så ska ska det kunna räcka till ett SM-guld i år, säger Kim Nydén efter framgångarna.
En fartfylld SM-deltävling i Tierp slutade med vinst. Foto: Lars Mårtensson
Under fjolåret gjorde rallyduon sin första riktiga säsong i Rally-SM och lyckades då att köra hem ett silver – ett resultat som överträffade deras vildaste drömmar.
– Det var långt högre än vad vi hade förväntat oss det första året i SM. Vi var nästan lite i chock efter det, men vi har väl träffat rätt helt enkelt, med bra grejer och bra hjälp, säger Kim och förklarar att rally är mycket mer än bara fart och fläkt.
– Utmaningen ligger i att vara snabbast, men även i de många detaljerna runt omkring som gör sporten så komplex. Vi är ett helt team som arbetar med olika saker så som att serva bilen, se över däck och tänka strategiskt. Det är väldigt mycket teamwork och det är skitkul. Alla måste hjälpas åt för att det ska lyckas, förklarar Kim.
Hela teamet samlat efter vinsten i Rally Uppland. Jonas Sandin och Kim Nydén. Framför bilen sitter Peter Johansson, Jörgen Nydén och Lina Aronsson. Foto: Privat
I rallyteamet ingår förutom Kim och Jonas, Kims sambo Lina Aronsson, Peter Johansson och även Kims pappa Jörgen Nydén vars motorintresse verkar ha gått i arv. Det är en tight och dedikerad grupp som tillsammans delar en passion för rallysporten och som arbetar mot ett gemensamt mål: att vinna SM-guldet.
– Jo, motorintresset har funnits med sedan länge från min farsas sida. Han körde rally för många år sedan och lade mycket tid och energi på det. Nu är han med på varenda tävling och hjälper till med service och underhåll, berättar Kim.
I höst väntar de två sista deltävlingarna där det ska avgöras vem som får ta med sig SM-guldet hem. Med noggranna förberedelser och ett väloljat samarbete med Jonas Sandin är de redo att möta de återstående utmaningarna i jakten på mästerskapstiteln.
Poängställning efter 4 av 6 deltävlingar i Rally-SM 2024 Nationella 4wd
1 Kim Nydén, SMK Linde 91
2 Oskar Sundell, Sandvikens MK 72
3 Kevin Jirvelius, SMK Örebro 47
4 Peter Johansson, Säters MK 45
5 Mikael Gustafsson, Ludvika MS 38
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...