Att kommunens ekonomi för en gång skull visar plus i kassan är inte en dag för tidigt, tycker säkerligen samtliga politiska partier. Men vissa har redan varnat för att en vändning snabbt kan komma och att vi åter får se årsredovisningar med miljonbelopp i minus. Moderaterna påpekade redan efter presskonferensen i måndags att överskottet kom sig av att skatteintäkterna ökat markant under fjolåret. Närmare bestämt med drygt 51 miljoner kronor. Hade vi istället fått 30 miljoner extra i skatteintäkter, jämfört med 1999, så hade bokslutet visat ett underskott på ca 15 miljoner, sa Pär-Ove Lindqvist. Nu säger även Lod, Lindesberg kommuns obundna demokrater, att plusresultatet lika gärna kunde vara ett minusresultat.
–Det är jobbigt att man hänger upp sig på extra skatteintäkter och bidrag. Det är inget sätt att säkra ekonomin för framtiden.
Vi har ett mörker framför oss. Rätt som det är så kommer en lågkonjunktur och då står vi där vi står, säger Mats Lagerman. Både Moderaterna och Lod har påpekat att kommunen egentligen inte gjort något för att få ekonomin i balans. Tvärtom, vi har lånat på oss ca 66 miljoner kronor.
–Den här Robin Hood-effekten vi fått då rika kommuner betalar för de fattiga, är inget att förlita sig på och säga att svackorna är över och allt är bra igen, menar Lagerman. Kommunen gick plus förra året beroende på vem man frågar, tillägger han.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.