Att kommunens ekonomi för en gång skull visar plus i kassan är inte en dag för tidigt, tycker säkerligen samtliga politiska partier. Men vissa har redan varnat för att en vändning snabbt kan komma och att vi åter får se årsredovisningar med miljonbelopp i minus. Moderaterna påpekade redan efter presskonferensen i måndags att överskottet kom sig av att skatteintäkterna ökat markant under fjolåret. Närmare bestämt med drygt 51 miljoner kronor. Hade vi istället fått 30 miljoner extra i skatteintäkter, jämfört med 1999, så hade bokslutet visat ett underskott på ca 15 miljoner, sa Pär-Ove Lindqvist. Nu säger även Lod, Lindesberg kommuns obundna demokrater, att plusresultatet lika gärna kunde vara ett minusresultat.
–Det är jobbigt att man hänger upp sig på extra skatteintäkter och bidrag. Det är inget sätt att säkra ekonomin för framtiden.
Vi har ett mörker framför oss. Rätt som det är så kommer en lågkonjunktur och då står vi där vi står, säger Mats Lagerman. Både Moderaterna och Lod har påpekat att kommunen egentligen inte gjort något för att få ekonomin i balans. Tvärtom, vi har lånat på oss ca 66 miljoner kronor.
–Den här Robin Hood-effekten vi fått då rika kommuner betalar för de fattiga, är inget att förlita sig på och säga att svackorna är över och allt är bra igen, menar Lagerman. Kommunen gick plus förra året beroende på vem man frågar, tillägger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.