Att kommunens ekonomi för en gång skull visar plus i kassan är inte en dag för tidigt, tycker säkerligen samtliga politiska partier. Men vissa har redan varnat för att en vändning snabbt kan komma och att vi åter får se årsredovisningar med miljonbelopp i minus. Moderaterna påpekade redan efter presskonferensen i måndags att överskottet kom sig av att skatteintäkterna ökat markant under fjolåret. Närmare bestämt med drygt 51 miljoner kronor. Hade vi istället fått 30 miljoner extra i skatteintäkter, jämfört med 1999, så hade bokslutet visat ett underskott på ca 15 miljoner, sa Pär-Ove Lindqvist. Nu säger även Lod, Lindesberg kommuns obundna demokrater, att plusresultatet lika gärna kunde vara ett minusresultat.
–Det är jobbigt att man hänger upp sig på extra skatteintäkter och bidrag. Det är inget sätt att säkra ekonomin för framtiden.
Vi har ett mörker framför oss. Rätt som det är så kommer en lågkonjunktur och då står vi där vi står, säger Mats Lagerman. Både Moderaterna och Lod har påpekat att kommunen egentligen inte gjort något för att få ekonomin i balans. Tvärtom, vi har lånat på oss ca 66 miljoner kronor.
–Den här Robin Hood-effekten vi fått då rika kommuner betalar för de fattiga, är inget att förlita sig på och säga att svackorna är över och allt är bra igen, menar Lagerman. Kommunen gick plus förra året beroende på vem man frågar, tillägger han.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.