Klockan 17:00 idag öppnas dörrarna till Rockviken i Frövi, en tvådagarsfestival där det genomgående temat är rock, men arrangören Benjamin Solvold hoppas att alla ska hitta något som kittlar smaklökarna i det digra artistutbudet. Största banden är Sator, H.E.A.T och svängigt rockiga Bonafide, men här finns även Örebrobekanta Motherlode och Smash Into Pieces.
– Vi har försökt at sätta ihop artistpaket för de båda
dagarna med musik som ska fungera tillsammans. Gillar man H.E.A.T så gillar man
förhoppningsvis de andra banden under fredagen och gillar man Sator så hoppas
vi att man får sitt lystmäte under lördagen, berättar Benjamin Solvold ansvarig
arrangör.
Benjamin är väldigt nöjd med årets startfält, men lite
extra glad för att han har lyckats boka Sator. När jag frågar vem han är mest
missnöjd med att inte lyckats boka blir han genast mer hemlighetsfull.
– Det är klart att det finns band man drömmer om att få
hit, men med alla artister kommer det en prislapp som inte alltid passar. Vi
ligger dock långt fram i planeringen vad det gäller nästa års Rockviken och har
några riktigt intressanta pjäser på gång.
Har ni redan beslutat om nästa år oavsett hur det går i
år?
– Ja det har vi. Vi har sålt många fler förköpsbiljetter
än vad vi trodde att vi skulle göra, väl medvetna om att det mesta kommer
säljas vid dörren. Om det kommer mellan 800-1600 varje dag så är vi nöjda och
klarar ekonomin.
Benjamin låter överraskande avslappnad när jag pratar med honom på
telefon och jag får känslan av att de har koll på det mesta inför
festivalstarten. Vad ska man förvänta sig som festivalbesökare?
– Det känns jättebra, det återstår bara ett par merchbord
som ska upp. Man ska förvänta sig en intim, trevlig festival med massa bra
musik. VI har haft fantastisk personal och samarbetspartners under veckan, jag
vill verkligen lyfta dem. Mat och dryck ligger redo och väntar. Jag vill också
tillägga att jag är jätteglad över de lokala banden som ställer upp, de är
också riktigt bra band.
Av de lokala banden så spelar i morgon bland annat My
Endless Wishes som vi tidigare skrivit om i LindeNytt, vill du ladda upp med
deras nya video klickar du här.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.