Klockan 17:00 idag öppnas dörrarna till Rockviken i Frövi, en tvådagarsfestival där det genomgående temat är rock, men arrangören Benjamin Solvold hoppas att alla ska hitta något som kittlar smaklökarna i det digra artistutbudet. Största banden är Sator, H.E.A.T och svängigt rockiga Bonafide, men här finns även Örebrobekanta Motherlode och Smash Into Pieces.
– Vi har försökt at sätta ihop artistpaket för de båda
dagarna med musik som ska fungera tillsammans. Gillar man H.E.A.T så gillar man
förhoppningsvis de andra banden under fredagen och gillar man Sator så hoppas
vi att man får sitt lystmäte under lördagen, berättar Benjamin Solvold ansvarig
arrangör.
Benjamin är väldigt nöjd med årets startfält, men lite
extra glad för att han har lyckats boka Sator. När jag frågar vem han är mest
missnöjd med att inte lyckats boka blir han genast mer hemlighetsfull.
– Det är klart att det finns band man drömmer om att få
hit, men med alla artister kommer det en prislapp som inte alltid passar. Vi
ligger dock långt fram i planeringen vad det gäller nästa års Rockviken och har
några riktigt intressanta pjäser på gång.
Har ni redan beslutat om nästa år oavsett hur det går i
år?
– Ja det har vi. Vi har sålt många fler förköpsbiljetter
än vad vi trodde att vi skulle göra, väl medvetna om att det mesta kommer
säljas vid dörren. Om det kommer mellan 800-1600 varje dag så är vi nöjda och
klarar ekonomin.
Benjamin låter överraskande avslappnad när jag pratar med honom på
telefon och jag får känslan av att de har koll på det mesta inför
festivalstarten. Vad ska man förvänta sig som festivalbesökare?
– Det känns jättebra, det återstår bara ett par merchbord
som ska upp. Man ska förvänta sig en intim, trevlig festival med massa bra
musik. VI har haft fantastisk personal och samarbetspartners under veckan, jag
vill verkligen lyfta dem. Mat och dryck ligger redo och väntar. Jag vill också
tillägga att jag är jätteglad över de lokala banden som ställer upp, de är
också riktigt bra band.
Av de lokala banden så spelar i morgon bland annat My
Endless Wishes som vi tidigare skrivit om i LindeNytt, vill du ladda upp med
deras nya video klickar du här.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.