Klockan 17:00 idag öppnas dörrarna till Rockviken i Frövi, en tvådagarsfestival där det genomgående temat är rock, men arrangören Benjamin Solvold hoppas att alla ska hitta något som kittlar smaklökarna i det digra artistutbudet. Största banden är Sator, H.E.A.T och svängigt rockiga Bonafide, men här finns även Örebrobekanta Motherlode och Smash Into Pieces.
– Vi har försökt at sätta ihop artistpaket för de båda
dagarna med musik som ska fungera tillsammans. Gillar man H.E.A.T så gillar man
förhoppningsvis de andra banden under fredagen och gillar man Sator så hoppas
vi att man får sitt lystmäte under lördagen, berättar Benjamin Solvold ansvarig
arrangör.
Benjamin är väldigt nöjd med årets startfält, men lite
extra glad för att han har lyckats boka Sator. När jag frågar vem han är mest
missnöjd med att inte lyckats boka blir han genast mer hemlighetsfull.
– Det är klart att det finns band man drömmer om att få
hit, men med alla artister kommer det en prislapp som inte alltid passar. Vi
ligger dock långt fram i planeringen vad det gäller nästa års Rockviken och har
några riktigt intressanta pjäser på gång.
Har ni redan beslutat om nästa år oavsett hur det går i
år?
– Ja det har vi. Vi har sålt många fler förköpsbiljetter
än vad vi trodde att vi skulle göra, väl medvetna om att det mesta kommer
säljas vid dörren. Om det kommer mellan 800-1600 varje dag så är vi nöjda och
klarar ekonomin.
Benjamin låter överraskande avslappnad när jag pratar med honom på
telefon och jag får känslan av att de har koll på det mesta inför
festivalstarten. Vad ska man förvänta sig som festivalbesökare?
– Det känns jättebra, det återstår bara ett par merchbord
som ska upp. Man ska förvänta sig en intim, trevlig festival med massa bra
musik. VI har haft fantastisk personal och samarbetspartners under veckan, jag
vill verkligen lyfta dem. Mat och dryck ligger redo och väntar. Jag vill också
tillägga att jag är jätteglad över de lokala banden som ställer upp, de är
också riktigt bra band.
Av de lokala banden så spelar i morgon bland annat My
Endless Wishes som vi tidigare skrivit om i LindeNytt, vill du ladda upp med
deras nya video klickar du här.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.