Ordförande Katarina Löwenbrink utanför Röda korsets lokal. Foto: Jennie Larsson
Röda korset fortsätter producera – över 2 600 visir levererade
På Röda korset i Lindesberg har man sedan snart två veckor tillbaka arbetat hårt med att producera ansiktsvisir som delas ut till sjukvården i Lindesberg. Under lördagen var LindeNytts reporter på plats för att hjälpa till och samtidigt få en inblick i hur arbetet går till.
Det började med en första beställning på 500 ansiktsvisir till IVA och ambulansen, och sedan dess har produktionen fortsatt i ett rasande tempo i Röda korsets lokal.
– Vi syr för brinnande livet, de går åt direkt, berättar ordförande Katarina Löwenbrink och fortsätter:
– Vi kan egentligen producera hur mycket som helst, men vi är beroende av att vi har material. Det är många privatpersoner och företag som lämnar in till oss, och det är vi tacksamma för. Bristvaran just nu är resårband, det får man gärna lämna in till oss om man har hemma, men det finns även att köpa på bland annat Ryaboden och Jysk, det ska vara platt och 4-6 mm brett, säger hon.
Jamilia Muhammad har gjort praktik på Röda korset i fem månader. Vanligtvis brukar hos stå i kassan eller ta hand om köket, men idag är hon här för att hjälpa till att sy visiren. Foto: Jennie Larsson
För att kunna vara med och hjälpa till krävs att man är fullt frisk, och innan man kliver in i produktionen så spritas händerna av för att inte föra in någon smitta i lokalen. Arbetet är uppdelat i flera olika stationer. Vid den första stationen klipps overheadplast till efter en speciellt framtagen mall för ändamålet. I nästa station ska plasten hålas och träs med resårband. Vid den sista stationen sys visiret och packas ihop tio åt gången med buntband.
Färdiga visir som är redo för leverans. Foto: Jennie Larsson
Katarina har själv styrt upp hela produktionen och tagit fram mallen som används. Allt detta vid sidan av det ordinarie hjälparbetet som fortsätter som vanligt.
– Vi har fortfarande butiken öppen, och vi hjälper också till helt utan någon kostnad med att handla mat och mediciner till de som behöver, berättar Katarina.
Precis då kommer en kund som vill handla i butiken, så Katarina får skynda iväg, men produktionen fortsätter med hjälp av de frivilliga som är här för att stötta.
Under dagen kommer och går eldsjälar som hoppar in och byter av varandra.
Pernilla Germer från Kronofogdemyndigheten kikar in och lämnar över overheadplast. Foto: Jennie Larsson
Sedan start har man lyckats tillverka cirka 2 600 ansiktsvisir, som har levererats till bland annat hemtjänsten, IVA, ambulansen, kriminalvården samt till ortopeden – och ordrarna fortsätter att rasa in.
Denna dag landar man på 300 tillverkade ansiktsvisir, nerpackade i påsar och redo för leverans.
Behöver du hjälp med att handla mat och mediciner, eller vill du kanske hjälpa till?
Kontakta då Katarina och hennes kollegor på telefonnummer: 072- 212 10 19.
Röda Korsets verksamhet på Skolgatan 7 i Lindesberg har öppet måndag-fredag: 09.00-13.00 samt lördag: 10.00-13.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.