Ordförande Katarina Löwenbrink utanför Röda korsets lokal. Foto: Jennie Larsson
Röda korset fortsätter producera – över 2 600 visir levererade
På Röda korset i Lindesberg har man sedan snart två veckor tillbaka arbetat hårt med att producera ansiktsvisir som delas ut till sjukvården i Lindesberg. Under lördagen var LindeNytts reporter på plats för att hjälpa till och samtidigt få en inblick i hur arbetet går till.
Det började med en första beställning på 500 ansiktsvisir till IVA och ambulansen, och sedan dess har produktionen fortsatt i ett rasande tempo i Röda korsets lokal.
– Vi syr för brinnande livet, de går åt direkt, berättar ordförande Katarina Löwenbrink och fortsätter:
– Vi kan egentligen producera hur mycket som helst, men vi är beroende av att vi har material. Det är många privatpersoner och företag som lämnar in till oss, och det är vi tacksamma för. Bristvaran just nu är resårband, det får man gärna lämna in till oss om man har hemma, men det finns även att köpa på bland annat Ryaboden och Jysk, det ska vara platt och 4-6 mm brett, säger hon.
Jamilia Muhammad har gjort praktik på Röda korset i fem månader. Vanligtvis brukar hos stå i kassan eller ta hand om köket, men idag är hon här för att hjälpa till att sy visiren. Foto: Jennie Larsson
För att kunna vara med och hjälpa till krävs att man är fullt frisk, och innan man kliver in i produktionen så spritas händerna av för att inte föra in någon smitta i lokalen. Arbetet är uppdelat i flera olika stationer. Vid den första stationen klipps overheadplast till efter en speciellt framtagen mall för ändamålet. I nästa station ska plasten hålas och träs med resårband. Vid den sista stationen sys visiret och packas ihop tio åt gången med buntband.
Färdiga visir som är redo för leverans. Foto: Jennie Larsson
Katarina har själv styrt upp hela produktionen och tagit fram mallen som används. Allt detta vid sidan av det ordinarie hjälparbetet som fortsätter som vanligt.
– Vi har fortfarande butiken öppen, och vi hjälper också till helt utan någon kostnad med att handla mat och mediciner till de som behöver, berättar Katarina.
Precis då kommer en kund som vill handla i butiken, så Katarina får skynda iväg, men produktionen fortsätter med hjälp av de frivilliga som är här för att stötta.
Under dagen kommer och går eldsjälar som hoppar in och byter av varandra.
Pernilla Germer från Kronofogdemyndigheten kikar in och lämnar över overheadplast. Foto: Jennie Larsson
Sedan start har man lyckats tillverka cirka 2 600 ansiktsvisir, som har levererats till bland annat hemtjänsten, IVA, ambulansen, kriminalvården samt till ortopeden – och ordrarna fortsätter att rasa in.
Denna dag landar man på 300 tillverkade ansiktsvisir, nerpackade i påsar och redo för leverans.
Behöver du hjälp med att handla mat och mediciner, eller vill du kanske hjälpa till?
Kontakta då Katarina och hennes kollegor på telefonnummer: 072- 212 10 19.
Röda Korsets verksamhet på Skolgatan 7 i Lindesberg har öppet måndag-fredag: 09.00-13.00 samt lördag: 10.00-13.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...