Ordförande Katarina Löwenbrink utanför Röda korsets lokal. Foto: Jennie Larsson
Röda korset fortsätter producera – över 2 600 visir levererade
På Röda korset i Lindesberg har man sedan snart två veckor tillbaka arbetat hårt med att producera ansiktsvisir som delas ut till sjukvården i Lindesberg. Under lördagen var LindeNytts reporter på plats för att hjälpa till och samtidigt få en inblick i hur arbetet går till.
Det började med en första beställning på 500 ansiktsvisir till IVA och ambulansen, och sedan dess har produktionen fortsatt i ett rasande tempo i Röda korsets lokal.
– Vi syr för brinnande livet, de går åt direkt, berättar ordförande Katarina Löwenbrink och fortsätter:
– Vi kan egentligen producera hur mycket som helst, men vi är beroende av att vi har material. Det är många privatpersoner och företag som lämnar in till oss, och det är vi tacksamma för. Bristvaran just nu är resårband, det får man gärna lämna in till oss om man har hemma, men det finns även att köpa på bland annat Ryaboden och Jysk, det ska vara platt och 4-6 mm brett, säger hon.
Jamilia Muhammad har gjort praktik på Röda korset i fem månader. Vanligtvis brukar hos stå i kassan eller ta hand om köket, men idag är hon här för att hjälpa till att sy visiren. Foto: Jennie Larsson
För att kunna vara med och hjälpa till krävs att man är fullt frisk, och innan man kliver in i produktionen så spritas händerna av för att inte föra in någon smitta i lokalen. Arbetet är uppdelat i flera olika stationer. Vid den första stationen klipps overheadplast till efter en speciellt framtagen mall för ändamålet. I nästa station ska plasten hålas och träs med resårband. Vid den sista stationen sys visiret och packas ihop tio åt gången med buntband.
Färdiga visir som är redo för leverans. Foto: Jennie Larsson
Katarina har själv styrt upp hela produktionen och tagit fram mallen som används. Allt detta vid sidan av det ordinarie hjälparbetet som fortsätter som vanligt.
– Vi har fortfarande butiken öppen, och vi hjälper också till helt utan någon kostnad med att handla mat och mediciner till de som behöver, berättar Katarina.
Precis då kommer en kund som vill handla i butiken, så Katarina får skynda iväg, men produktionen fortsätter med hjälp av de frivilliga som är här för att stötta.
Under dagen kommer och går eldsjälar som hoppar in och byter av varandra.
Pernilla Germer från Kronofogdemyndigheten kikar in och lämnar över overheadplast. Foto: Jennie Larsson
Sedan start har man lyckats tillverka cirka 2 600 ansiktsvisir, som har levererats till bland annat hemtjänsten, IVA, ambulansen, kriminalvården samt till ortopeden – och ordrarna fortsätter att rasa in.
Denna dag landar man på 300 tillverkade ansiktsvisir, nerpackade i påsar och redo för leverans.
Behöver du hjälp med att handla mat och mediciner, eller vill du kanske hjälpa till?
Kontakta då Katarina och hennes kollegor på telefonnummer: 072- 212 10 19.
Röda Korsets verksamhet på Skolgatan 7 i Lindesberg har öppet måndag-fredag: 09.00-13.00 samt lördag: 10.00-13.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...