Ordförande Katarina Löwenbrink utanför Röda korsets lokal. Foto: Jennie Larsson
Röda korset fortsätter producera – över 2 600 visir levererade
På Röda korset i Lindesberg har man sedan snart två veckor tillbaka arbetat hårt med att producera ansiktsvisir som delas ut till sjukvården i Lindesberg. Under lördagen var LindeNytts reporter på plats för att hjälpa till och samtidigt få en inblick i hur arbetet går till.
Det började med en första beställning på 500 ansiktsvisir till IVA och ambulansen, och sedan dess har produktionen fortsatt i ett rasande tempo i Röda korsets lokal.
– Vi syr för brinnande livet, de går åt direkt, berättar ordförande Katarina Löwenbrink och fortsätter:
– Vi kan egentligen producera hur mycket som helst, men vi är beroende av att vi har material. Det är många privatpersoner och företag som lämnar in till oss, och det är vi tacksamma för. Bristvaran just nu är resårband, det får man gärna lämna in till oss om man har hemma, men det finns även att köpa på bland annat Ryaboden och Jysk, det ska vara platt och 4-6 mm brett, säger hon.
Jamilia Muhammad har gjort praktik på Röda korset i fem månader. Vanligtvis brukar hos stå i kassan eller ta hand om köket, men idag är hon här för att hjälpa till att sy visiren. Foto: Jennie Larsson
För att kunna vara med och hjälpa till krävs att man är fullt frisk, och innan man kliver in i produktionen så spritas händerna av för att inte föra in någon smitta i lokalen. Arbetet är uppdelat i flera olika stationer. Vid den första stationen klipps overheadplast till efter en speciellt framtagen mall för ändamålet. I nästa station ska plasten hålas och träs med resårband. Vid den sista stationen sys visiret och packas ihop tio åt gången med buntband.
Färdiga visir som är redo för leverans. Foto: Jennie Larsson
Katarina har själv styrt upp hela produktionen och tagit fram mallen som används. Allt detta vid sidan av det ordinarie hjälparbetet som fortsätter som vanligt.
– Vi har fortfarande butiken öppen, och vi hjälper också till helt utan någon kostnad med att handla mat och mediciner till de som behöver, berättar Katarina.
Precis då kommer en kund som vill handla i butiken, så Katarina får skynda iväg, men produktionen fortsätter med hjälp av de frivilliga som är här för att stötta.
Under dagen kommer och går eldsjälar som hoppar in och byter av varandra.
Pernilla Germer från Kronofogdemyndigheten kikar in och lämnar över overheadplast. Foto: Jennie Larsson
Sedan start har man lyckats tillverka cirka 2 600 ansiktsvisir, som har levererats till bland annat hemtjänsten, IVA, ambulansen, kriminalvården samt till ortopeden – och ordrarna fortsätter att rasa in.
Denna dag landar man på 300 tillverkade ansiktsvisir, nerpackade i påsar och redo för leverans.
Behöver du hjälp med att handla mat och mediciner, eller vill du kanske hjälpa till?
Kontakta då Katarina och hennes kollegor på telefonnummer: 072- 212 10 19.
Röda Korsets verksamhet på Skolgatan 7 i Lindesberg har öppet måndag-fredag: 09.00-13.00 samt lördag: 10.00-13.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.