Volontären John Omoomian tillsammans med Röda Korsets ordförande Irja Gustafsson. Foto: Camilla Lagerman
Röda Korset kraftsamlade för kommande flyktingar
Redan på måndag väntas de första ukrainska flyktingarna anlända till Fellingsbro, då 60 kvinnor och barn kommer för att få en fristad undan krigets grymheter. Under lördagen höll därför Röda Korset en insamling av förnödenheter som sedan ska delas ut till familjerna, och volontärerna blev minst sagt rörda av engagemanget de möttes av.
– Jag är helt mållös, man blir otroligt rörd, säger Röda Korsets ordförande Irja Gustafsson med tårar i ögonen.
Redan innan utsatt tid kom de första människorna till Röda Korsets lokal i Lindesberg, där man under lördagen tog emot donationer till de flyktingar från Ukraina som väntas till Fellingsbro under måndagen. John Omoomian, som är volontär för organisationen, postade ett inlägg på Facebook under fredagen där han beskrev vad de kommande familjerna var i störst behov av. Responsen blev dock långt över vad han hade förväntat sig.
– Man vet ju aldrig hur det ska falla ut, men det här är otroligt! Jag fick över 300 meddelanden igår från människor som ville donera, så det var fantastiskt. Vi hade räknat med att kunna lasta i varsin bil, men vi inser redan att det spricker, säger han med ett stort leende.
Volontären John Omoomian tog emot donationer. Foto: Camilla Lagerman
De inkomna gåvorna delas upp i olika kategorier för att få en bättre överblick, där hygienartiklar får en egen plats och kläder en annan. Under söndagen ska allt transporteras vidare till Fellingsbro, där man just nu håller på att bygga upp en organisation som ska hantera gåvor och utdelningen av dessa.
– Det är representanter från bland annat Röda Korset, Sockenstugan och Knytgubbarna som kommer ta emot alla donationer. Även om inte allt delas ut till de första 60 som kommer så går inget till spillo, utan vi bygger upp en organisation som ska kunna ta hand om allt. Men vi är i behov av fler volontärer, berättar Irja Gustafsson.
Hilda kom tillsammans med sin mamma för att lämna flera påsar med kläder, något som helt och hållet var Hildas egen idé. – Jag rensade ur min garderob imorse för att kunna ge bort kläder. Det är viktigt, för de behöver hjälp, förklarar hon. Foto: Camilla Lagerman
Bland de saker som man listat som allra viktigast att ta emot står bland annat hygienartiklar, något som många hörsammade under lördagen.
– Det är bindor, blöjor, handdukar, leksaker och barnkläder som är av störst vikt, men inte så mycket vuxenkläder just nu. Många kanske har varit på flykt länge och behöver bara komma in och ta en dusch och få lite lugn, förklarar Irja.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...