Volontären John Omoomian tillsammans med Röda Korsets ordförande Irja Gustafsson. Foto: Camilla Lagerman
Röda Korset kraftsamlade för kommande flyktingar
Redan på måndag väntas de första ukrainska flyktingarna anlända till Fellingsbro, då 60 kvinnor och barn kommer för att få en fristad undan krigets grymheter. Under lördagen höll därför Röda Korset en insamling av förnödenheter som sedan ska delas ut till familjerna, och volontärerna blev minst sagt rörda av engagemanget de möttes av.
– Jag är helt mållös, man blir otroligt rörd, säger Röda Korsets ordförande Irja Gustafsson med tårar i ögonen.
Redan innan utsatt tid kom de första människorna till Röda Korsets lokal i Lindesberg, där man under lördagen tog emot donationer till de flyktingar från Ukraina som väntas till Fellingsbro under måndagen. John Omoomian, som är volontär för organisationen, postade ett inlägg på Facebook under fredagen där han beskrev vad de kommande familjerna var i störst behov av. Responsen blev dock långt över vad han hade förväntat sig.
– Man vet ju aldrig hur det ska falla ut, men det här är otroligt! Jag fick över 300 meddelanden igår från människor som ville donera, så det var fantastiskt. Vi hade räknat med att kunna lasta i varsin bil, men vi inser redan att det spricker, säger han med ett stort leende.
Volontären John Omoomian tog emot donationer. Foto: Camilla Lagerman
De inkomna gåvorna delas upp i olika kategorier för att få en bättre överblick, där hygienartiklar får en egen plats och kläder en annan. Under söndagen ska allt transporteras vidare till Fellingsbro, där man just nu håller på att bygga upp en organisation som ska hantera gåvor och utdelningen av dessa.
– Det är representanter från bland annat Röda Korset, Sockenstugan och Knytgubbarna som kommer ta emot alla donationer. Även om inte allt delas ut till de första 60 som kommer så går inget till spillo, utan vi bygger upp en organisation som ska kunna ta hand om allt. Men vi är i behov av fler volontärer, berättar Irja Gustafsson.
Hilda kom tillsammans med sin mamma för att lämna flera påsar med kläder, något som helt och hållet var Hildas egen idé. – Jag rensade ur min garderob imorse för att kunna ge bort kläder. Det är viktigt, för de behöver hjälp, förklarar hon. Foto: Camilla Lagerman
Bland de saker som man listat som allra viktigast att ta emot står bland annat hygienartiklar, något som många hörsammade under lördagen.
– Det är bindor, blöjor, handdukar, leksaker och barnkläder som är av störst vikt, men inte så mycket vuxenkläder just nu. Många kanske har varit på flykt länge och behöver bara komma in och ta en dusch och få lite lugn, förklarar Irja.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...