Röda Korset i Lindesberg har fått i uppdrag av Lindesbergs kommun att samordna de civila insatserna till invånare som behöver hjälp under coronapandemin.
– Vi är väldigt glada och tacksamma för samarbetet med kommunen, det gör att vi kan stå enade och hjälpa de som behöver, sade Röda Korsets ordförande Katarina Löwenbrink under torsdagens pressträff.
I dagsläget har Röda Korset ca 25-30 aktiva volontärer i Lindesberg, som regelbundet hjälper medborgare att utföra de vardagliga ting som under coronakrisen blivit svåra att klara av på egen hand.
– Vi hade en upparbetad krisplan sedan innan, så den var bara att sjösätta när det blev skarpt läge. Det som har varit svårt är att verkligen nå ut till riskgrupperna, och därför är vi jätteglada för samarbetet med kommunen, berättar Katarina och fortsätter:
– Många äldre har inte råd att få sina matvaror hemkörda från matbutikerna, vilket resulterar i att de istället går och handlar själva, något som vi absolut inte vill i dagens läge. Då kan man kontakta oss, vår hjälp är kostnadsfri och vi kan både handla mat och hämta mediciner, även till de som är sjuka.
Förutom att hjälpa till med mat- och medicinleveranser tillhandahåller man även läxhjälp, uppdaterad coronainformation på 16 språk, tolkhjälp och en stunds samtalande med en medmänniska.
– Det kan kännas ensamt och isolerat för många just nu, då kan det vara skönt att kunna ringa och prata en stund med någon som lyssnar. Vi har även övertagit väntjänstens uppdrag och hjälper till med tjänsterna som de normalt utför, berättar Katarina.
På bara några veckor har Röda Korset tillverkat och levererat ca 2800 skyddsvisir till både sjuk- och kriminalvården, där privatpersoner hjälpt till att sy skyddsutrustningen.
– Man kan komma och sy samtidigt som man kan få prata av sig om man känner ett behov. Vill man bara strosa runt i butiken ett tag är man välkommen att göra det, och om man vill finns det möjlighet att få butiken för sig själv en stund, avslutar Katarina.
För mer information om Röda Korsets hjälpinsatser klicka här.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.