Röda Korset i Lindesberg har fått i uppdrag av Lindesbergs kommun att samordna de civila insatserna till invånare som behöver hjälp under coronapandemin.
– Vi är väldigt glada och tacksamma för samarbetet med kommunen, det gör att vi kan stå enade och hjälpa de som behöver, sade Röda Korsets ordförande Katarina Löwenbrink under torsdagens pressträff.
I dagsläget har Röda Korset ca 25-30 aktiva volontärer i Lindesberg, som regelbundet hjälper medborgare att utföra de vardagliga ting som under coronakrisen blivit svåra att klara av på egen hand.
– Vi hade en upparbetad krisplan sedan innan, så den var bara att sjösätta när det blev skarpt läge. Det som har varit svårt är att verkligen nå ut till riskgrupperna, och därför är vi jätteglada för samarbetet med kommunen, berättar Katarina och fortsätter:
– Många äldre har inte råd att få sina matvaror hemkörda från matbutikerna, vilket resulterar i att de istället går och handlar själva, något som vi absolut inte vill i dagens läge. Då kan man kontakta oss, vår hjälp är kostnadsfri och vi kan både handla mat och hämta mediciner, även till de som är sjuka.
Förutom att hjälpa till med mat- och medicinleveranser tillhandahåller man även läxhjälp, uppdaterad coronainformation på 16 språk, tolkhjälp och en stunds samtalande med en medmänniska.
– Det kan kännas ensamt och isolerat för många just nu, då kan det vara skönt att kunna ringa och prata en stund med någon som lyssnar. Vi har även övertagit väntjänstens uppdrag och hjälper till med tjänsterna som de normalt utför, berättar Katarina.
På bara några veckor har Röda Korset tillverkat och levererat ca 2800 skyddsvisir till både sjuk- och kriminalvården, där privatpersoner hjälpt till att sy skyddsutrustningen.
– Man kan komma och sy samtidigt som man kan få prata av sig om man känner ett behov. Vill man bara strosa runt i butiken ett tag är man välkommen att göra det, och om man vill finns det möjlighet att få butiken för sig själv en stund, avslutar Katarina.
För mer information om Röda Korsets hjälpinsatser klicka här.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.