Små vardagssysslor som för många är en struntsak att få gjorda, kan för äldre personer vara ack så svåra eller omöjliga uppgifter att ta itu med. Därför lanserar Röda Korset nu en gratistjänst kallad ”Hemmafixarna” som rycker ut och hjälper till, informerar Röda Korset i ett pressmeddelande.
Under onsdagens stora seniormässa i Lindesberg Arena, hade Röda Korset premiär för den nya ”räddaren i nöden”-tjänsten som riktar sig till äldre och personer som av olika skäl inte har förmågan att utföra vissa sysslor i hemmet. Man påpekar dock att konceptet är att hjälpa till med vardagliga ting, som inte t ex hemtjänst eller städfirmor normalt utför.
– Det innebär i korthet att man nu kan få hjälp i hemmet med sådant som kan vara krångligt när man är äldre eller har svårt att klara vardagsproblem. Det kan vara att byta batteri i brandvarnaren eller köksklockan högt upp på väggen. Man kanske vill få en lampa bytt, en hylla eller tavla uppsatt eller att bära ned en stol i förrådet. Kort sagt de där små men ack så viktiga vardagssakerna som ofta innebär att klättra högt eller balansera bortom sin förmåga. Det handlar alltså inte om sådant som hemtjänsten eller en städfirma normalt utför, således ingår inte städning eller fönsterputs och ej heller att gå och handla, berättar Katarina Löwenbrink i ett pressmeddelande.
Söker volontärer
Katarina Löwenbrink berättar att om man behöver hjälp av Hemmafixarna så är man välkommen in på Second Handbutiken på Kungsgatan 25 under öppettiderna för att boka ett uppdrag – och tjänsten är gratis.
– På det här sättet hjälper vi de som verkligen behöver det och samtidigt är det en möjlighet att bryta viss isolering då det ger en chans till trevliga möten människor emellan.
Vi söker även efter fler volontärer som kan tänka sig att vara en hjälpande hand och ingå i vår pool. Man är inte bunden tidsmässigt utan kommer överens med kunden när det passar för båda parter. Ett perfekt sätt för den som vill göra en insats för sina medmänniskor, avslutar Löwenbrink pressmeddelandet.
Fotnot: Butiken är öppen onsdag-fredag kl. 12-17 samt lördag kl. 10-14.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.