I förmiddags kunde vi berätta att paret Resare på Utvägen (Stadsskogen) observerat en varg vid två tillfällen på måndagen (läs artikel nedan). Bara några timmar efter att denna artikel publicerats hörde Roger Hedberg av sig till oss och berättade att även han såg denna varg – fast på en helt annan plats.
Roger såg – vad han misstänker är samma varg – ett dygn före observationerna på Utvägen. Då uppehöll den sig mitt i en vägkorsning i Brodalsområdet. Den stod i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan.
-Jag kom åkandes i bil och såg ett djur stå i korsningen, min första tanke var ”varför står det en så stor hund där alldeles ensam?”. Ögonblicket senare såg jag ett par komma gåendes med en mindre hund i koppel, och då blev jag rädd att den större ”hunden” skulle gå till attack mot den mindre. Därför körde jag upp mot djuret och först då såg jag i ljuset från strålkastarna att det inte alls var en hund. Vargen sprang då in i en villaträdgård och stod där en stund. Jag försökte få fram mobilkameran, men hann inte fånga djuret på bild innan det försvann vidare, berättar Roger.
Efter mötet åkte han hem till hustrun och berättade vad han hade varit med om.
-Håret på armarna stod fortfarande rakt upp, det var verkligen ett omvälvande möte, konstaterar han.
Men han valde först att ligga lågt med sin berättelse. Detta för att folk kanske skulle tro att det var ren lögn eller dylikt.
-Men när Ann Resare berättade öppet om hennes möte med varg dagen efter, då kändes det som en stor lättnad. Och då var det så självklart att berätta om mitt möte.
Fotnot: Roger noterade tiden att klockan var 19:36 när han såg vargen. Samma dag har andra observerat vargen på två andra platser: Bergslagsbacken och på Stadsskogen.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.