I förmiddags kunde vi berätta att paret Resare på Utvägen (Stadsskogen) observerat en varg vid två tillfällen på måndagen (läs artikel nedan). Bara några timmar efter att denna artikel publicerats hörde Roger Hedberg av sig till oss och berättade att även han såg denna varg – fast på en helt annan plats.
Roger såg – vad han misstänker är samma varg – ett dygn före observationerna på Utvägen. Då uppehöll den sig mitt i en vägkorsning i Brodalsområdet. Den stod i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan.
-Jag kom åkandes i bil och såg ett djur stå i korsningen, min första tanke var ”varför står det en så stor hund där alldeles ensam?”. Ögonblicket senare såg jag ett par komma gåendes med en mindre hund i koppel, och då blev jag rädd att den större ”hunden” skulle gå till attack mot den mindre. Därför körde jag upp mot djuret och först då såg jag i ljuset från strålkastarna att det inte alls var en hund. Vargen sprang då in i en villaträdgård och stod där en stund. Jag försökte få fram mobilkameran, men hann inte fånga djuret på bild innan det försvann vidare, berättar Roger.
Efter mötet åkte han hem till hustrun och berättade vad han hade varit med om.
-Håret på armarna stod fortfarande rakt upp, det var verkligen ett omvälvande möte, konstaterar han.
Men han valde först att ligga lågt med sin berättelse. Detta för att folk kanske skulle tro att det var ren lögn eller dylikt.
-Men när Ann Resare berättade öppet om hennes möte med varg dagen efter, då kändes det som en stor lättnad. Och då var det så självklart att berätta om mitt möte.
Fotnot: Roger noterade tiden att klockan var 19:36 när han såg vargen. Samma dag har andra observerat vargen på två andra platser: Bergslagsbacken och på Stadsskogen.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.