I förmiddags kunde vi berätta att paret Resare på Utvägen (Stadsskogen) observerat en varg vid två tillfällen på måndagen (läs artikel nedan). Bara några timmar efter att denna artikel publicerats hörde Roger Hedberg av sig till oss och berättade att även han såg denna varg – fast på en helt annan plats.
Roger såg – vad han misstänker är samma varg – ett dygn före observationerna på Utvägen. Då uppehöll den sig mitt i en vägkorsning i Brodalsområdet. Den stod i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan.
-Jag kom åkandes i bil och såg ett djur stå i korsningen, min första tanke var ”varför står det en så stor hund där alldeles ensam?”. Ögonblicket senare såg jag ett par komma gåendes med en mindre hund i koppel, och då blev jag rädd att den större ”hunden” skulle gå till attack mot den mindre. Därför körde jag upp mot djuret och först då såg jag i ljuset från strålkastarna att det inte alls var en hund. Vargen sprang då in i en villaträdgård och stod där en stund. Jag försökte få fram mobilkameran, men hann inte fånga djuret på bild innan det försvann vidare, berättar Roger.
Efter mötet åkte han hem till hustrun och berättade vad han hade varit med om.
-Håret på armarna stod fortfarande rakt upp, det var verkligen ett omvälvande möte, konstaterar han.
Men han valde först att ligga lågt med sin berättelse. Detta för att folk kanske skulle tro att det var ren lögn eller dylikt.
-Men när Ann Resare berättade öppet om hennes möte med varg dagen efter, då kändes det som en stor lättnad. Och då var det så självklart att berätta om mitt möte.
Fotnot: Roger noterade tiden att klockan var 19:36 när han såg vargen. Samma dag har andra observerat vargen på två andra platser: Bergslagsbacken och på Stadsskogen.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.