I förmiddags kunde vi berätta att paret Resare på Utvägen (Stadsskogen) observerat en varg vid två tillfällen på måndagen (läs artikel nedan). Bara några timmar efter att denna artikel publicerats hörde Roger Hedberg av sig till oss och berättade att även han såg denna varg – fast på en helt annan plats.
Roger såg – vad han misstänker är samma varg – ett dygn före observationerna på Utvägen. Då uppehöll den sig mitt i en vägkorsning i Brodalsområdet. Den stod i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan.
-Jag kom åkandes i bil och såg ett djur stå i korsningen, min första tanke var ”varför står det en så stor hund där alldeles ensam?”. Ögonblicket senare såg jag ett par komma gåendes med en mindre hund i koppel, och då blev jag rädd att den större ”hunden” skulle gå till attack mot den mindre. Därför körde jag upp mot djuret och först då såg jag i ljuset från strålkastarna att det inte alls var en hund. Vargen sprang då in i en villaträdgård och stod där en stund. Jag försökte få fram mobilkameran, men hann inte fånga djuret på bild innan det försvann vidare, berättar Roger.
Efter mötet åkte han hem till hustrun och berättade vad han hade varit med om.
-Håret på armarna stod fortfarande rakt upp, det var verkligen ett omvälvande möte, konstaterar han.
Men han valde först att ligga lågt med sin berättelse. Detta för att folk kanske skulle tro att det var ren lögn eller dylikt.
-Men när Ann Resare berättade öppet om hennes möte med varg dagen efter, då kändes det som en stor lättnad. Och då var det så självklart att berätta om mitt möte.
Fotnot: Roger noterade tiden att klockan var 19:36 när han såg vargen. Samma dag har andra observerat vargen på två andra platser: Bergslagsbacken och på Stadsskogen.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.