I förmiddags kunde vi berätta att paret Resare på Utvägen (Stadsskogen) observerat en varg vid två tillfällen på måndagen (läs artikel nedan). Bara några timmar efter att denna artikel publicerats hörde Roger Hedberg av sig till oss och berättade att även han såg denna varg – fast på en helt annan plats.
Roger såg – vad han misstänker är samma varg – ett dygn före observationerna på Utvägen. Då uppehöll den sig mitt i en vägkorsning i Brodalsområdet. Den stod i korsningen Torphyttevägen/Djupdalsgatan.
-Jag kom åkandes i bil och såg ett djur stå i korsningen, min första tanke var ”varför står det en så stor hund där alldeles ensam?”. Ögonblicket senare såg jag ett par komma gåendes med en mindre hund i koppel, och då blev jag rädd att den större ”hunden” skulle gå till attack mot den mindre. Därför körde jag upp mot djuret och först då såg jag i ljuset från strålkastarna att det inte alls var en hund. Vargen sprang då in i en villaträdgård och stod där en stund. Jag försökte få fram mobilkameran, men hann inte fånga djuret på bild innan det försvann vidare, berättar Roger.
Efter mötet åkte han hem till hustrun och berättade vad han hade varit med om.
-Håret på armarna stod fortfarande rakt upp, det var verkligen ett omvälvande möte, konstaterar han.
Men han valde först att ligga lågt med sin berättelse. Detta för att folk kanske skulle tro att det var ren lögn eller dylikt.
-Men när Ann Resare berättade öppet om hennes möte med varg dagen efter, då kändes det som en stor lättnad. Och då var det så självklart att berätta om mitt möte.
Fotnot: Roger noterade tiden att klockan var 19:36 när han såg vargen. Samma dag har andra observerat vargen på två andra platser: Bergslagsbacken och på Stadsskogen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.