Nu kan det snart vara slutrökt på krogen. Idag blir det med största sannolikhet, med stor ja-majoritet, fastställt i Riksdagen att det ska finnas s k rökfria bord redan vid årsskiftet. Därefter kommer det som många redan beskrivit som dödsstöten för många krogar: ett totalt rökförbud ska gälla på samtliga uteställen. Det gäller alltså samtliga restauranger, kaféer och krogar i hela landet, oavsett storlek. Förslaget ger i första hand restaurangerna själva möjligheten att erbjuda sina gäster en rökfri miljö. Skulle man inte följa direktiven kommer en ny lag om rökförbud att tvinga krogägarna till att uppnå detta mål.
På krogen GK har dagens beslut ännu inte nått fram till ägarna. Något frågande kommenterar Michel Shahrestan saken. –Det kommer inte att hålla. Blir det verkligen så att förslaget tar kraft, så lär det inte dröja länge innan en ändring kommer som åter tillåter rökning på krogen, säger Michel. Förslaget i sig är kanske väldigt bra och välmenat, men i praktiken fungerar det inte på mindre krogar och restauranger, menar han. –Nej, ser man på ytorna i vår krog t ex, så är det i stort sett omöjligt att kunna erbjuda en rökfri sektion i lokalen. Tittar vi framåt i tiden en bit, då totalt rökförbud ska träda i kraft, så lär det inte finnas någon som längre vill gå ut på krogen. Som det är idag är det säkert 80 procent av gästerna som röker. Då undrar man ju om det verkligen är motiverat att ens ta ett sådant beslut.
Fotnot:
Förslaget betyder i praktiken:
Rökfria bord fr o m 1 januari 2003
Rökförbud fr o m 2004
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.