Nu kan det snart vara slutrökt på krogen. Idag blir det med största sannolikhet, med stor ja-majoritet, fastställt i Riksdagen att det ska finnas s k rökfria bord redan vid årsskiftet. Därefter kommer det som många redan beskrivit som dödsstöten för många krogar: ett totalt rökförbud ska gälla på samtliga uteställen. Det gäller alltså samtliga restauranger, kaféer och krogar i hela landet, oavsett storlek. Förslaget ger i första hand restaurangerna själva möjligheten att erbjuda sina gäster en rökfri miljö. Skulle man inte följa direktiven kommer en ny lag om rökförbud att tvinga krogägarna till att uppnå detta mål.
På krogen GK har dagens beslut ännu inte nått fram till ägarna. Något frågande kommenterar Michel Shahrestan saken. –Det kommer inte att hålla. Blir det verkligen så att förslaget tar kraft, så lär det inte dröja länge innan en ändring kommer som åter tillåter rökning på krogen, säger Michel. Förslaget i sig är kanske väldigt bra och välmenat, men i praktiken fungerar det inte på mindre krogar och restauranger, menar han. –Nej, ser man på ytorna i vår krog t ex, så är det i stort sett omöjligt att kunna erbjuda en rökfri sektion i lokalen. Tittar vi framåt i tiden en bit, då totalt rökförbud ska träda i kraft, så lär det inte finnas någon som längre vill gå ut på krogen. Som det är idag är det säkert 80 procent av gästerna som röker. Då undrar man ju om det verkligen är motiverat att ens ta ett sådant beslut.
Fotnot:
Förslaget betyder i praktiken:
Rökfria bord fr o m 1 januari 2003
Rökförbud fr o m 2004
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.