Nu kan det snart vara slutrökt på krogen. Idag blir det med största sannolikhet, med stor ja-majoritet, fastställt i Riksdagen att det ska finnas s k rökfria bord redan vid årsskiftet. Därefter kommer det som många redan beskrivit som dödsstöten för många krogar: ett totalt rökförbud ska gälla på samtliga uteställen. Det gäller alltså samtliga restauranger, kaféer och krogar i hela landet, oavsett storlek. Förslaget ger i första hand restaurangerna själva möjligheten att erbjuda sina gäster en rökfri miljö. Skulle man inte följa direktiven kommer en ny lag om rökförbud att tvinga krogägarna till att uppnå detta mål.
På krogen GK har dagens beslut ännu inte nått fram till ägarna. Något frågande kommenterar Michel Shahrestan saken. –Det kommer inte att hålla. Blir det verkligen så att förslaget tar kraft, så lär det inte dröja länge innan en ändring kommer som åter tillåter rökning på krogen, säger Michel. Förslaget i sig är kanske väldigt bra och välmenat, men i praktiken fungerar det inte på mindre krogar och restauranger, menar han. –Nej, ser man på ytorna i vår krog t ex, så är det i stort sett omöjligt att kunna erbjuda en rökfri sektion i lokalen. Tittar vi framåt i tiden en bit, då totalt rökförbud ska träda i kraft, så lär det inte finnas någon som längre vill gå ut på krogen. Som det är idag är det säkert 80 procent av gästerna som röker. Då undrar man ju om det verkligen är motiverat att ens ta ett sådant beslut.
Fotnot:
Förslaget betyder i praktiken:
Rökfria bord fr o m 1 januari 2003
Rökförbud fr o m 2004
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.