Nu kan det snart vara slutrökt på krogen. Idag blir det med största sannolikhet, med stor ja-majoritet, fastställt i Riksdagen att det ska finnas s k rökfria bord redan vid årsskiftet. Därefter kommer det som många redan beskrivit som dödsstöten för många krogar: ett totalt rökförbud ska gälla på samtliga uteställen. Det gäller alltså samtliga restauranger, kaféer och krogar i hela landet, oavsett storlek. Förslaget ger i första hand restaurangerna själva möjligheten att erbjuda sina gäster en rökfri miljö. Skulle man inte följa direktiven kommer en ny lag om rökförbud att tvinga krogägarna till att uppnå detta mål.
På krogen GK har dagens beslut ännu inte nått fram till ägarna. Något frågande kommenterar Michel Shahrestan saken. –Det kommer inte att hålla. Blir det verkligen så att förslaget tar kraft, så lär det inte dröja länge innan en ändring kommer som åter tillåter rökning på krogen, säger Michel. Förslaget i sig är kanske väldigt bra och välmenat, men i praktiken fungerar det inte på mindre krogar och restauranger, menar han. –Nej, ser man på ytorna i vår krog t ex, så är det i stort sett omöjligt att kunna erbjuda en rökfri sektion i lokalen. Tittar vi framåt i tiden en bit, då totalt rökförbud ska träda i kraft, så lär det inte finnas någon som längre vill gå ut på krogen. Som det är idag är det säkert 80 procent av gästerna som röker. Då undrar man ju om det verkligen är motiverat att ens ta ett sådant beslut.
Fotnot:
Förslaget betyder i praktiken:
Rökfria bord fr o m 1 januari 2003
Rökförbud fr o m 2004
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.