Åååhej! Och med lite tur så landar buren ute i vattnet och inte i vassruggen invid land. I morgon, fredag, är det åter dags för det allmänna kräftfisket i Lindesbergs farvatten. Och arrangören, Lindesjöns fiskevårdsområdesförening, meddelar idag att det råder gott hopp om en lyckad kväll för de som fått ett land att fiska på.
Kräftgeneralen Roland Johansson vill nog allra helst glömma de två senaste årens fiskekvällar. Ett uruselt resultat då, väckte diskussioner om att eventuellt göra ett uppehåll från fisket kommande säsong, för att kräftbeståndet skulle få växa till sig i lugn och ro. Och inför årets fiske har det ju varit förhållandevis tyst, varför många funderat på om det verkligen blir av. Men visst blir det fiske.
Roland Johansson har dessutom anledning att vara väldigt positiv och mer eller mindre kunna garantera att det finns kräftor.
-Vi har provfiskat en del och resultatet har varit bra. Vi fick fler stora kräftor än små, så det ser väldigt bra ut måste jag säga, poängterar Roland.
Startskottet för fisket är som vanligt kl 17:00 och fisket pågår sedan fram till midnatt. Under tiden för kräftfisket så råder även detta år totalt förbud för motorbåtstrafik i Lindesjön och Bottenån, ända upp till ”Gusselby-bron” på Riksväg 68.
-Vi kommer sätta upp banderoller på broarna och skyltar vid båthamnarna och jag hoppas verkligen att folk respekterar förbudet i år, säger Roland Johansson.
Strandpromenaden har laddats
För att garantera de allra flesta ”napp” i burarna, så har arrangörerna flitigt hämtat kräftor från andra platser för att sedan ladda upp de platser där de allra flesta ska fiska.
-Vi släppte ut ca 1200 kräftor på olika platser längs med Strandpromenaden i måndags. Därför kan jag garantera att det finns kräftor på de flesta land som tilldelats Lindesbergarna.
Totalt har 186 land delats ut åt folk som vill fiska, 36 av dessa är så kallade barnland.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.