Åååhej! Och med lite tur så landar buren ute i vattnet och inte i vassruggen invid land. I morgon, fredag, är det åter dags för det allmänna kräftfisket i Lindesbergs farvatten. Och arrangören, Lindesjöns fiskevårdsområdesförening, meddelar idag att det råder gott hopp om en lyckad kväll för de som fått ett land att fiska på.
Kräftgeneralen Roland Johansson vill nog allra helst glömma de två senaste årens fiskekvällar. Ett uruselt resultat då, väckte diskussioner om att eventuellt göra ett uppehåll från fisket kommande säsong, för att kräftbeståndet skulle få växa till sig i lugn och ro. Och inför årets fiske har det ju varit förhållandevis tyst, varför många funderat på om det verkligen blir av. Men visst blir det fiske.
Roland Johansson har dessutom anledning att vara väldigt positiv och mer eller mindre kunna garantera att det finns kräftor.
-Vi har provfiskat en del och resultatet har varit bra. Vi fick fler stora kräftor än små, så det ser väldigt bra ut måste jag säga, poängterar Roland.
Startskottet för fisket är som vanligt kl 17:00 och fisket pågår sedan fram till midnatt. Under tiden för kräftfisket så råder även detta år totalt förbud för motorbåtstrafik i Lindesjön och Bottenån, ända upp till ”Gusselby-bron” på Riksväg 68.
-Vi kommer sätta upp banderoller på broarna och skyltar vid båthamnarna och jag hoppas verkligen att folk respekterar förbudet i år, säger Roland Johansson.
Strandpromenaden har laddats
För att garantera de allra flesta ”napp” i burarna, så har arrangörerna flitigt hämtat kräftor från andra platser för att sedan ladda upp de platser där de allra flesta ska fiska.
-Vi släppte ut ca 1200 kräftor på olika platser längs med Strandpromenaden i måndags. Därför kan jag garantera att det finns kräftor på de flesta land som tilldelats Lindesbergarna.
Totalt har 186 land delats ut åt folk som vill fiska, 36 av dessa är så kallade barnland.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.