Måndagens kraftiga regn oroar kräftfiskearrangören

Roland inför kräftfisket: ”Det här kunde vi vara utan…”

Det allmänna kräftfisket i Lindesberg har varit uruselt i många år. Det är tio år sedan man upplevde ett bra fiske och under åren som gått har olika åtgärder vidtagits för att försöka bättra på fiskelyckan – men utan större framgång. De två senaste årens usla fiske kan helt eller delvis förklaras i kraftigt regn dagarna innan och med anledning av gårdagskvällens oväder har man mycket litet hopp om att trenden bryts när fisket arrangeras nu på fredag kväll.

Arrangören, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, kunde redan under juli månad konstatera att sensommarens kräftfiske riskerade bli trögt. Detta på grund av det för sommaren ovanligt höga vattenflödet i vattendragen. Hoppet om att 2012 års fiske skulle kunna bli bättre än tidigare fanns dock ändå kvar – fram till igår. Då kom det förbaskade regnet igen.
-Det här kunde vi vara utan, suckar Roland Johansson som uppmätte 22 millimeter nederbörd under måndagskvällen.
Johansson menar att kraftigt regn dagarna inför ett kräftfiske aldrig är bra. Det medför endast problem och dåliga resultat.
-Dels är det svårare att få ut burarna, framförallt nere i Dalkarlshyttan, men sedan är det tydligt att kräftorna inte är lika aktiva efter så här kraftig nederbörd. Det är bara att konstatera att risken är stor för ytterligare ett dåligt fiske. Tyvärr.

Fisket må ha varit dåligt i många år, men det finns gott om kräftor längre ned i vattensystemet. Det är i sjön och Bottenån man upplever de sämre förutsättningarna.
-Det vill vi ändra på. Vi har släppt ut kräftor på dessa platser, senast i ån nedanför Lindesberg Arena. Kräftorna fiskar vi upp nere i Dalkarlshyttan, där det finns väldigt gott om dem, och omplacerar dem så att säga, förklarar Roland Johansson.
Han tillägger att denna åtgärd måste upprepas och att så kommer ske även i fortsättningen.
-Vi kommer göra likadant i höst för att försöka förbättra fisket inför nästa års kräftfiske, säger han.

Från rekord till bottennotering
År 2000 noterades ett nytt fiskerekord. Den aktuella kvällen fångades 6547 kräftor vilket var drygt 2000 st fler än året innan. Även 2001 blev lyckosamt – riktigt lyckosamt. Då blev det rekord igen när totalt 11005 kräftor landades under premiärkvällen. Kanonfisket i Lindesberg fortsatte även kommande år. 2002 noterade man, för tredje året i rad, ett nytt fiskerekord. Denna omgång stannade räkneverket på hela 13 590. Där upphörde dock den historiska fisketrenden. 2003 sjönk fångsten till ca 6500 och siffrorna har sedan dess varierat kraftigt där man som sämst fångade 1000 st och som bäst omkring 5000 st.

Historieboken ger tröst
Även om man ser höga vattenflöden och kraftig nederbörd som ett gissel som hotar fisket, så säger historieboken att det finns goda chanser till en lyckad kväll ändå. År 2000 noterade man trots allt ett fångstrekord och då var vattennivån så hög att man fick ställa in premiären för att sedan hoppas på det bästa när den andra fiskekvällen genomfördes. Det tåls att upprepas: Man noterade fångstrekord trots höga flöden.

Fotnot: 2010 ställdes det allmänna fisket in i syfte att ge beståndet en chans till tillväxt. 2011 återupptogs fisket – men fångsterna blev mycket blygsamma trots föregående års uppehåll. 2566 fångades i fjol.

Publicerad 7 augusti 2012 klockan 10:33

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler. - Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att ...
27 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-12-01 19:27