Inför årets kräftfiske finns vissa orosmoment. Väderförhållandena har förvisso varit relativt gynnsamma för det tidigare så frodiga kräftbeståndet, men vattennivån har varit ganska hög och detta är något som får Roland Johansson att blir lite fundersam. Dock ska man aldrig förutspå något, kräftorna är alldeles för svåra att förstå sig på, säger han med glimten i ögat.
Nästa fredag är det så åter dags att agna burarna med allehanda smårutten fisk i förhoppning om att några timmar senare ha hinken full med sjöns svarta guld. Kräftfisket har de senaste åren varit mycket gott, detta har troligtvis många i åtanke inför årets fiske och hoppas på kanonresultat. I stort har fisket bara blivit bättre och bättre för varje år med nya rekordfångstrapporter för varje omgång. Årets upplaga av folkfesten kan dock vara hotad, menar Roland Johansson på Fritidskontoret. –Ja, det är ett litet orosmoment i och med det höga vattenståndet som varit, men jag kan ändå inte konstatera att det skulle påverka negativt. Kräftorna är svåra att förstå sig på, och det är nästan alltid helt omöjligt att förutspå hur fisket ska bli, säger Roland.
Sommaren har varit relativt varm och frodig för kräftbeståndet, så förutsättningarna för ett bra fiske är ändå goda. Dock görs inget provfiske inför det allmänna kräftfisket, så några prognoser eller ”stalltips” finns inte att tillgå. –Vi får allt vänta till fredagskvällen innan vi kan säga om det går mot ett bra eller dåligt fiskeår. Jag tror ändå vi får ett bra fiske trots allt.
Fisket är som vanligt uppdelat i två omgångar. Den första omgången är som tidigare nämnt på fredag 9 aug. Det andra fisket är satt i slutet på månaden, närmare bestämt den 30 aug. Orosmoln eller ej. Ett gott tecken kan tyckas vara att självaste ”kräftarrangören” själv (Roland) har namnsdag på fredag. Kan detta vara ett ”stalltips”…
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.