Inför årets kräftfiske finns vissa orosmoment. Väderförhållandena har förvisso varit relativt gynnsamma för det tidigare så frodiga kräftbeståndet, men vattennivån har varit ganska hög och detta är något som får Roland Johansson att blir lite fundersam. Dock ska man aldrig förutspå något, kräftorna är alldeles för svåra att förstå sig på, säger han med glimten i ögat.
Nästa fredag är det så åter dags att agna burarna med allehanda smårutten fisk i förhoppning om att några timmar senare ha hinken full med sjöns svarta guld. Kräftfisket har de senaste åren varit mycket gott, detta har troligtvis många i åtanke inför årets fiske och hoppas på kanonresultat. I stort har fisket bara blivit bättre och bättre för varje år med nya rekordfångstrapporter för varje omgång. Årets upplaga av folkfesten kan dock vara hotad, menar Roland Johansson på Fritidskontoret. –Ja, det är ett litet orosmoment i och med det höga vattenståndet som varit, men jag kan ändå inte konstatera att det skulle påverka negativt. Kräftorna är svåra att förstå sig på, och det är nästan alltid helt omöjligt att förutspå hur fisket ska bli, säger Roland.
Sommaren har varit relativt varm och frodig för kräftbeståndet, så förutsättningarna för ett bra fiske är ändå goda. Dock görs inget provfiske inför det allmänna kräftfisket, så några prognoser eller ”stalltips” finns inte att tillgå. –Vi får allt vänta till fredagskvällen innan vi kan säga om det går mot ett bra eller dåligt fiskeår. Jag tror ändå vi får ett bra fiske trots allt.
Fisket är som vanligt uppdelat i två omgångar. Den första omgången är som tidigare nämnt på fredag 9 aug. Det andra fisket är satt i slutet på månaden, närmare bestämt den 30 aug. Orosmoln eller ej. Ett gott tecken kan tyckas vara att självaste ”kräftarrangören” själv (Roland) har namnsdag på fredag. Kan detta vara ett ”stalltips”…
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.