Inför årets kräftfiske finns vissa orosmoment. Väderförhållandena har förvisso varit relativt gynnsamma för det tidigare så frodiga kräftbeståndet, men vattennivån har varit ganska hög och detta är något som får Roland Johansson att blir lite fundersam. Dock ska man aldrig förutspå något, kräftorna är alldeles för svåra att förstå sig på, säger han med glimten i ögat.
Nästa fredag är det så åter dags att agna burarna med allehanda smårutten fisk i förhoppning om att några timmar senare ha hinken full med sjöns svarta guld. Kräftfisket har de senaste åren varit mycket gott, detta har troligtvis många i åtanke inför årets fiske och hoppas på kanonresultat. I stort har fisket bara blivit bättre och bättre för varje år med nya rekordfångstrapporter för varje omgång. Årets upplaga av folkfesten kan dock vara hotad, menar Roland Johansson på Fritidskontoret. –Ja, det är ett litet orosmoment i och med det höga vattenståndet som varit, men jag kan ändå inte konstatera att det skulle påverka negativt. Kräftorna är svåra att förstå sig på, och det är nästan alltid helt omöjligt att förutspå hur fisket ska bli, säger Roland.
Sommaren har varit relativt varm och frodig för kräftbeståndet, så förutsättningarna för ett bra fiske är ändå goda. Dock görs inget provfiske inför det allmänna kräftfisket, så några prognoser eller ”stalltips” finns inte att tillgå. –Vi får allt vänta till fredagskvällen innan vi kan säga om det går mot ett bra eller dåligt fiskeår. Jag tror ändå vi får ett bra fiske trots allt.
Fisket är som vanligt uppdelat i två omgångar. Den första omgången är som tidigare nämnt på fredag 9 aug. Det andra fisket är satt i slutet på månaden, närmare bestämt den 30 aug. Orosmoln eller ej. Ett gott tecken kan tyckas vara att självaste ”kräftarrangören” själv (Roland) har namnsdag på fredag. Kan detta vara ett ”stalltips”…
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.