Inför årets kräftfiske finns vissa orosmoment. Väderförhållandena har förvisso varit relativt gynnsamma för det tidigare så frodiga kräftbeståndet, men vattennivån har varit ganska hög och detta är något som får Roland Johansson att blir lite fundersam. Dock ska man aldrig förutspå något, kräftorna är alldeles för svåra att förstå sig på, säger han med glimten i ögat.
Nästa fredag är det så åter dags att agna burarna med allehanda smårutten fisk i förhoppning om att några timmar senare ha hinken full med sjöns svarta guld. Kräftfisket har de senaste åren varit mycket gott, detta har troligtvis många i åtanke inför årets fiske och hoppas på kanonresultat. I stort har fisket bara blivit bättre och bättre för varje år med nya rekordfångstrapporter för varje omgång. Årets upplaga av folkfesten kan dock vara hotad, menar Roland Johansson på Fritidskontoret. –Ja, det är ett litet orosmoment i och med det höga vattenståndet som varit, men jag kan ändå inte konstatera att det skulle påverka negativt. Kräftorna är svåra att förstå sig på, och det är nästan alltid helt omöjligt att förutspå hur fisket ska bli, säger Roland.
Sommaren har varit relativt varm och frodig för kräftbeståndet, så förutsättningarna för ett bra fiske är ändå goda. Dock görs inget provfiske inför det allmänna kräftfisket, så några prognoser eller ”stalltips” finns inte att tillgå. –Vi får allt vänta till fredagskvällen innan vi kan säga om det går mot ett bra eller dåligt fiskeår. Jag tror ändå vi får ett bra fiske trots allt.
Fisket är som vanligt uppdelat i två omgångar. Den första omgången är som tidigare nämnt på fredag 9 aug. Det andra fisket är satt i slutet på månaden, närmare bestämt den 30 aug. Orosmoln eller ej. Ett gott tecken kan tyckas vara att självaste ”kräftarrangören” själv (Roland) har namnsdag på fredag. Kan detta vara ett ”stalltips”…
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.