Inför årets kräftfiske finns vissa orosmoment. Väderförhållandena har förvisso varit relativt gynnsamma för det tidigare så frodiga kräftbeståndet, men vattennivån har varit ganska hög och detta är något som får Roland Johansson att blir lite fundersam. Dock ska man aldrig förutspå något, kräftorna är alldeles för svåra att förstå sig på, säger han med glimten i ögat.
Nästa fredag är det så åter dags att agna burarna med allehanda smårutten fisk i förhoppning om att några timmar senare ha hinken full med sjöns svarta guld. Kräftfisket har de senaste åren varit mycket gott, detta har troligtvis många i åtanke inför årets fiske och hoppas på kanonresultat. I stort har fisket bara blivit bättre och bättre för varje år med nya rekordfångstrapporter för varje omgång. Årets upplaga av folkfesten kan dock vara hotad, menar Roland Johansson på Fritidskontoret. –Ja, det är ett litet orosmoment i och med det höga vattenståndet som varit, men jag kan ändå inte konstatera att det skulle påverka negativt. Kräftorna är svåra att förstå sig på, och det är nästan alltid helt omöjligt att förutspå hur fisket ska bli, säger Roland.
Sommaren har varit relativt varm och frodig för kräftbeståndet, så förutsättningarna för ett bra fiske är ändå goda. Dock görs inget provfiske inför det allmänna kräftfisket, så några prognoser eller ”stalltips” finns inte att tillgå. –Vi får allt vänta till fredagskvällen innan vi kan säga om det går mot ett bra eller dåligt fiskeår. Jag tror ändå vi får ett bra fiske trots allt.
Fisket är som vanligt uppdelat i två omgångar. Den första omgången är som tidigare nämnt på fredag 9 aug. Det andra fisket är satt i slutet på månaden, närmare bestämt den 30 aug. Orosmoln eller ej. Ett gott tecken kan tyckas vara att självaste ”kräftarrangören” själv (Roland) har namnsdag på fredag. Kan detta vara ett ”stalltips”…
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.