Arenan är fylld med roligheter under Summerfun. Foto: Camilla Lagerman
Roliga sommarveckor på arenan
Trots ett minst sagt ostadigt sommarväder finns det massor med skoj att hitta på för alla lovlediga barn och ungdomar i kommunen. Under denna och hela nästa vecka pågår Summerfun i Lindesberg Arena, där man varje dag kan testa den enorma hinderbanan, spela pingis, prova bungyrun och mycket mer.
Annons
Summerfun startade redan vecka 27, och pågår ända fram till och med vecka 29. Här har man samlat en mängd olika aktiviteter som kan tänkas roa kommunens unga, och göra sommarlovets dagar riktigt roliga oavsett väder. Bland annat har man plockat fram den gigantiska hinderbanan som gjorde stor succé bland besökarna under sportlovets superonsdag.
Förutom den uppblåsbara hinderbanan och ett antal häftiga hoppborgar så finns det en uppsjö med aktiviteter att sysselsätta sig med. Under kommande vecka 29 står både Bubbleball och Ludosport på schemat, och fredagen bjuder på något alldeles speciellt. Då går nämligen Lindesbergsmästerskapen i Rodeotjur av stapeln, och alla ungdomar mellan 10-15 år är välkomna att kämpa om mästartiteln.
Redan nu har den mekaniska tjuren lockat många besökare som vill testa sin förmåga att hålla sig fast på det bångstyriga kreaturet, vilket visar sig vara betydligt svårare än det ser ut.
– Förra gången klarade jag 34 sekunder, och nu blev det 41, men det är jättesvårt! berättar Tyra Carlzon.
När LindeNytt besökte arenan under onsdagen var rekordet på hela 91 sekunder.
Tävlingskvalificeringarna startar redan på måndag nästa vecka, och de bästa tiderna gör sedan upp om titeln och priserna under fredagens stora final.
Summerfun är helt gratis, och kräver ingen föranmälan.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...