Arenan är fylld med roligheter under Summerfun. Foto: Camilla Lagerman
Roliga sommarveckor på arenan
Trots ett minst sagt ostadigt sommarväder finns det massor med skoj att hitta på för alla lovlediga barn och ungdomar i kommunen. Under denna och hela nästa vecka pågår Summerfun i Lindesberg Arena, där man varje dag kan testa den enorma hinderbanan, spela pingis, prova bungyrun och mycket mer.
Summerfun startade redan vecka 27, och pågår ända fram till och med vecka 29. Här har man samlat en mängd olika aktiviteter som kan tänkas roa kommunens unga, och göra sommarlovets dagar riktigt roliga oavsett väder. Bland annat har man plockat fram den gigantiska hinderbanan som gjorde stor succé bland besökarna under sportlovets superonsdag.
Förutom den uppblåsbara hinderbanan och ett antal häftiga hoppborgar så finns det en uppsjö med aktiviteter att sysselsätta sig med. Under kommande vecka 29 står både Bubbleball och Ludosport på schemat, och fredagen bjuder på något alldeles speciellt. Då går nämligen Lindesbergsmästerskapen i Rodeotjur av stapeln, och alla ungdomar mellan 10-15 år är välkomna att kämpa om mästartiteln.
Redan nu har den mekaniska tjuren lockat många besökare som vill testa sin förmåga att hålla sig fast på det bångstyriga kreaturet, vilket visar sig vara betydligt svårare än det ser ut.
– Förra gången klarade jag 34 sekunder, och nu blev det 41, men det är jättesvårt! berättar Tyra Carlzon.
När LindeNytt besökte arenan under onsdagen var rekordet på hela 91 sekunder.
Tävlingskvalificeringarna startar redan på måndag nästa vecka, och de bästa tiderna gör sedan upp om titeln och priserna under fredagens stora final.
Summerfun är helt gratis, och kräver ingen föranmälan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.