Arenan är fylld med roligheter under Summerfun. Foto: Camilla Lagerman
Roliga sommarveckor på arenan
Trots ett minst sagt ostadigt sommarväder finns det massor med skoj att hitta på för alla lovlediga barn och ungdomar i kommunen. Under denna och hela nästa vecka pågår Summerfun i Lindesberg Arena, där man varje dag kan testa den enorma hinderbanan, spela pingis, prova bungyrun och mycket mer.
Summerfun startade redan vecka 27, och pågår ända fram till och med vecka 29. Här har man samlat en mängd olika aktiviteter som kan tänkas roa kommunens unga, och göra sommarlovets dagar riktigt roliga oavsett väder. Bland annat har man plockat fram den gigantiska hinderbanan som gjorde stor succé bland besökarna under sportlovets superonsdag.
Förutom den uppblåsbara hinderbanan och ett antal häftiga hoppborgar så finns det en uppsjö med aktiviteter att sysselsätta sig med. Under kommande vecka 29 står både Bubbleball och Ludosport på schemat, och fredagen bjuder på något alldeles speciellt. Då går nämligen Lindesbergsmästerskapen i Rodeotjur av stapeln, och alla ungdomar mellan 10-15 år är välkomna att kämpa om mästartiteln.
Redan nu har den mekaniska tjuren lockat många besökare som vill testa sin förmåga att hålla sig fast på det bångstyriga kreaturet, vilket visar sig vara betydligt svårare än det ser ut.
– Förra gången klarade jag 34 sekunder, och nu blev det 41, men det är jättesvårt! berättar Tyra Carlzon.
När LindeNytt besökte arenan under onsdagen var rekordet på hela 91 sekunder.
Tävlingskvalificeringarna startar redan på måndag nästa vecka, och de bästa tiderna gör sedan upp om titeln och priserna under fredagens stora final.
Summerfun är helt gratis, och kräver ingen föranmälan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...