Arenan är fylld med roligheter under Summerfun. Foto: Camilla Lagerman
Roliga sommarveckor på arenan
Trots ett minst sagt ostadigt sommarväder finns det massor med skoj att hitta på för alla lovlediga barn och ungdomar i kommunen. Under denna och hela nästa vecka pågår Summerfun i Lindesberg Arena, där man varje dag kan testa den enorma hinderbanan, spela pingis, prova bungyrun och mycket mer.
Summerfun startade redan vecka 27, och pågår ända fram till och med vecka 29. Här har man samlat en mängd olika aktiviteter som kan tänkas roa kommunens unga, och göra sommarlovets dagar riktigt roliga oavsett väder. Bland annat har man plockat fram den gigantiska hinderbanan som gjorde stor succé bland besökarna under sportlovets superonsdag.
Förutom den uppblåsbara hinderbanan och ett antal häftiga hoppborgar så finns det en uppsjö med aktiviteter att sysselsätta sig med. Under kommande vecka 29 står både Bubbleball och Ludosport på schemat, och fredagen bjuder på något alldeles speciellt. Då går nämligen Lindesbergsmästerskapen i Rodeotjur av stapeln, och alla ungdomar mellan 10-15 år är välkomna att kämpa om mästartiteln.
Redan nu har den mekaniska tjuren lockat många besökare som vill testa sin förmåga att hålla sig fast på det bångstyriga kreaturet, vilket visar sig vara betydligt svårare än det ser ut.
– Förra gången klarade jag 34 sekunder, och nu blev det 41, men det är jättesvårt! berättar Tyra Carlzon.
När LindeNytt besökte arenan under onsdagen var rekordet på hela 91 sekunder.
Tävlingskvalificeringarna startar redan på måndag nästa vecka, och de bästa tiderna gör sedan upp om titeln och priserna under fredagens stora final.
Summerfun är helt gratis, och kräver ingen föranmälan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...