Sedan William Shakespeare skrev sitt numera episka verk ”Romeo och Julia” på slutet av 1500-talet har det otaliga gånger fått liv genom olika teateruppsättningar världen över. Nu är det Kulturskolan Garnalias tur att låta sina elever sätta upp deras musikalversion av den världsberömda tragedin.
”Romeo och Julia all inclusive” utspelar sig i den sömniga men idylliska semesterorten Costa del Capulet på den spanska solkusten. Här njuter soltörstande familjer av lediga dagar, och kvällarna spenderas på den lokala restaurangen Montague. Det är också här publiken får träffa det blivande kärleksparet Romeo och Julia, vars vänner gör allt för att föra dem samman, medan föräldrarna gör sitt bästa för att splittra dem.
Arbetet med årets musikal har pågått under hela läsåret, då eleverna har jobbat med att skapa och genomföra en egenskriven musikal helt från grunden. Syftet är att Garnalias äldre elever inom dans, drama och musik tillsammans skapar en föreställning där många olika konstarter samverkar och där de får möjlighet att utmanas och växa. Detta är en satsning där man ger eleverna en möjlighet att delta i en föreställning på en nivå som vanligtvis inte ryms i kulturskolans ordinarie verksamhet.
Musikalen har premiär 9 februari kl 18.00 i Lindeskolans aula, och det är också det enda tillfället som föreställningen spelas för allmänheten, den kommer dock att uppföras på skoltid för samtliga elever i årskurs 6 och 7 i Lindesbergs kommun.
Biljetter till allmänhetens föreställning finns att hämta ut på Lindesbergs Stadsbibliotek. Det är frivillig entré, biljetterna är gratis men man kan lämna ett bidrag om man så önskar.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.