Sedan flera år tillbaka har det planerats för en nysträckning av Fotbollsgatan samt bygge av en cirkulationsplats på Riksväg 50 vid mellersta infarten. Den ursprungliga planen finns fortfarande kvar men på senare tid har det tillförts flera nya förslag på åtgärder. Bland annat ytterligare en cirkulationsplats utöver den på riksvägen.
Mellersta infarten skall bli huvudinfart till Lindesberg och i närområdet skall nya verksamheter blomstra. En ny cirkulationsplats på R50, en sträckning av Fotbollsgatan samt exploatering av nuvarande rastplatsområde har legat med i planeringen sedan flera år tillbaka i tiden. Dock har ärendet pendlat mellan isläggning och upphettning på grund av det finansiella läget.
Nu föreslås dock från kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling, att kommunen satsar på en helhetslösning i området där flera nya åtgärder har tillförts grundförslaget. Kostnaden beräknas till cirka 20-22 miljoner kronor för en sträckning av Fotbollsgatan och att bygga två cirkulationsplatser. Den cirkulationsplats som tillförts grundförslaget är inritad i korsningen Fotbollsgatan/Stafettgatan.
Förslaget motiveras av Näringsliv och Utveckling att en rondell i korsningen Fotbollsgatan/Stafettgatan är viktig ur trafiksäkerhetssynpunkt. I och med att området exploateras och nya arbetsplatser slår rot, ökar också trafiken därefter. I samband med att infarten blir huvudinfart samt att området trafikeras av mycket tung trafik, blir det sammantaget ett måste att göra det så trafiksäkert som möjligt.
Ärendet kommer att behandlas av kommunstyrelsen i höst.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.