Företaget Lindesbergs Golv AB har sålts till MBP Holding AB, som äger byggföretaget EBAB Byggservice AB och HEBAB i Karlskoga samt Hyrmaskiner. Golvfirman ägdes av Lindesbergs VVS vars VD, Jörgen Nydén, berättar att beslutet grundas på att man vill fokusera på företagets huvudsakliga arbetsinriktning. Affären innebär ytterligare ett steg framåt för den nya ägaren.- Det är ett led i vår utveckling, kommenterar Bengt-Erik Persson, MBP Holding AB.
För Lindesbergs VVS del innebär affären att man återgår till ”basic”, det vill säga endast utför arbeten som har med rörmokeri och elinstallationer att göra. Golvfirman ansåg Jörgen låg utanför företagets sfär och med ambitionen att fokusera på deras huvudsakliga arbetsområde, valde han därför att släppa golvfirman när tillfälle gavs.
– Och jag tycker det passar väldigt bra att en byggfirma tar över, för golvläggning ligger ju inom deras bransch mer än den hör hemma hos oss, säger Jörgen Nydén.
Lindesbergs VVS kommer dock fortsätta med sin butiksverksamhet där man bland annat erbjuder färdiga helhetslösningar på våtutrymmen.
– Ja, vi stänger inte dörren för någon kund med det här, vi kommer fortfarande att sälja färdiga badrum men vi kommer nu istället att alliera oss med andra firmor som får utföra de arbeten som vi inte längre kan utföra i och med försäljningen, kommenterar Jörgen Nydén.
Fotnot: Affären gjordes klar på måndagsförmiddagen.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.