I förra veckan kunde vi berätta att Bergslagens Sparbank, i samarbete med Lindesbergs kommun, från och med i år kommer att dela ut utmärkelsen ”Årets Idrottsprestation”. I rättvisans spår är det folkets röst som avgör vem som skall vinna. Alla som röstar har dessutom chansen att vinna en fribiljett till den stora Bergslagens Sparbanks Gala den 2:a september.
Sedan i förra veckan har kommuninvånarna haft möjlighet att nominera sina favoriter till ”Årets Idrottsprestation 2011” och igår, tisdag, fick en utsedd jury i uppdrag att plocka ut totalt sex kandidater ur högen av nomineringar. Juryn bestod av representanter från Bergslagens Sparbank, Lindesbergs kommun och Örebro Läns Idrottsförbund. En av dessa var Natasha Anderberg på kultur- och fritidsförvaltningen. Hon berättar att man hade en mycket svår uppgift att plocka ut kandidaterna.
-Vi fick ju väldigt många nomineringar och alla var ju väldigt bra. För min egen del var det väldigt roligt att se hur många fantastiska idrottare det finns i Lindesbergs kommun, säger Natasha som är ny på tjänsten som kultur- och fritidskonsulent i Lindesberg.
Såväl enskilda idrottsutövare som hela lag, har nominerats av folket. De sex kandidaterna som valts ut av juryn, sträcker sig genom hela registret vad gäller ålder och kön. Sporterna som representeras är rallysport, volleyboll, frisbee, simning, judo och ishockey. Men nu har vi hållit er på halster länge nog. På länken nedan finns kandidaterna presenterade och längst ned på samma sida kan du rösta på din favorit. Röstningen är öppen t o m måndag 29 augusti.
OBS! Glöm inte att skriva ditt namn och dina kontaktuppgifter. Totalt fyra biljetter har öronmärkts och kommer lottas ut till fyra personer som röstat på en kandidat. Biljettvinnarnas namn presenteras på LindeNytt på onsdag i nästa vecka.
Här är kandidaterna – rösta!
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.