Premiären av Johnny Duverts hyllningskonsert till Roy Orbison blev så uppskattad att publiken i Kristianstad inte lät honom kliva av scenen när konserten var slut. De ville bara ha mer och mer. Nu kommer Lindesbergspubliken få samma chans att fara iväg på en nostalgitripp under en nästan två timmar lång konsert i Lindeskolans aula.
Johnny Duvert gjorde stor succé i TV-programmet Sikta mot stjärnorna 1994, då han vann finalen med sin tolkning av just Roy Orbison. Men det var faktiskt inte helt självklart för honom att gestalta denne store artist från start. Johnny berättar att det fanns en rad kända artister att välja mellan.
-Men eftersom folk omkring mig sa att jag passade bäst som Roy Orbison så fick det bli så. Jag tycker hans musik är fruktansvärt bra, så det var ju inget svårt beslut att fatta, förklarar Johnny.
Sedan segern i Sikta mot stjärnorna har han bland annat farit runt i landet med konserten ”The Legends”, en konsert som för övrigt spelats här i Lindesberg för ett par år sedan.
-Ja, jag plockade in Henrik Åberg (Elvis) och Jerry Carlson (Jerry Lee Lewis) och körde den här föreställningen. Det var tänkt att vi skulle hålla på i lite drygt ett år – men efterfrågan var så stor att vi körde på i sex år, säger han.
Roy Orbison är så mycket mer än ”Pretty Woman”, anser Johnny. Roys liv och musik är fascinerande, tragiskt och laddat av känslor.
-Han fick ju uppleva extremt mycket tragik i sitt liv. Till exempel förlorade han ju sin hustru i en trafikolycka och senare förlorade han två av sina tre barn i en brand. Roy hade köpt ett ”brandsäkert hus”, men bara en vecka senare inträffade alltså detta. Usch, säger Johnny sammanbitet.
Snabbfrågor:
När började du spela/sjunga?
-Jag började spela gitarr som sjuåring.
Vilken Orbison-låt tycker du bäst om?
-In Dreams.
Varför just den?
-Jag spelade den på premiären och publikens applåder verkade aldrig upphöra. Det var starkt. En bra låt och enorm uppskattning från publiken.
Vad gör du när du inte står på scenen?
-Jag säljer mjukvara för ett företag här i Stockholm.
Vad vet du om Lindesberg?
-Handboll! (skrattar). Jag fick faktiskt en orange t-shirt som gåva när jag var i Lindesberg senast. Jag är väldigt sportintresserad.
Något mer…?
-Ja… visst är det väl så att ”Hubbas” som tragiskt gick bort kommer från Lindesberg?
Det stämmer. Han gick bort 2006.
-Jag satt faktiskt i den jury som utsåg honom till Sveriges Elvis. Han hade verkligen en fantastisk röst.
Fotnot: Konserten är 4 april kl 19:30
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…