I flera direkt elaka artiklar i tidningen, både på nyhetssidorna och på ledaren, har Bp fortsatt sin hetsjakt på Rune Nyberg, ordf. i Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Nu väljer Nyberg att via LindeNytt publicera ett svar på tidningens senaste påstående. Det var tidigare i veckan som Bp hävdat att det oredovisat försvunnit pengar i stiftelsen. Något som är befängt, menar Nyberg. På lösa grunder fortsätter man att kasta skit på den f d bankdirektören. Nyberg anar att orsaken till Bp’s förfarande beror på en händelse som hände på 80-talet inom handbollen i Linde då Nyberg var involverad i föreningen. Skriverierna tvingade då Nyberg att hoppa av sporten, något som han tog mycket illa vid sig.
Bp tog då två spelares parti när de strejkade eftersom föreningen inte ville betala dessa två spelare en nettolön. Spelarna krävde helt enkelt att slippa skatten. De bänkade sig därför på läktaren i protest i slutet av spelsäsongen. Tidningen började nu kritisera Rune Nyberg och fortsatte sedan i samma anda. Nyberg själv tycker nu att det har gått för långt. Någon ursäkt för de felaktiga påståenden som publicerats i tidningen den senaste tiden förväntar han sig inte, men hoppas genom fortsatt skrivande till ledaren kunna påverka på sikt. De senaste debattartiklarna har Bp inte ens publicerat eftersom han i dessa kritiserat tidningen och deras maktmissbruk. Tidningen används som ett medel i en personlig vendetta menar Nyberg.
Direktlänk till Bp’s ledare
Rune Nyberg svarar
Runes opublicerade debattartikel
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.