I flera direkt elaka artiklar i tidningen, både på nyhetssidorna och på ledaren, har Bp fortsatt sin hetsjakt på Rune Nyberg, ordf. i Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Nu väljer Nyberg att via LindeNytt publicera ett svar på tidningens senaste påstående. Det var tidigare i veckan som Bp hävdat att det oredovisat försvunnit pengar i stiftelsen. Något som är befängt, menar Nyberg. På lösa grunder fortsätter man att kasta skit på den f d bankdirektören. Nyberg anar att orsaken till Bp’s förfarande beror på en händelse som hände på 80-talet inom handbollen i Linde då Nyberg var involverad i föreningen. Skriverierna tvingade då Nyberg att hoppa av sporten, något som han tog mycket illa vid sig.
Bp tog då två spelares parti när de strejkade eftersom föreningen inte ville betala dessa två spelare en nettolön. Spelarna krävde helt enkelt att slippa skatten. De bänkade sig därför på läktaren i protest i slutet av spelsäsongen. Tidningen började nu kritisera Rune Nyberg och fortsatte sedan i samma anda. Nyberg själv tycker nu att det har gått för långt. Någon ursäkt för de felaktiga påståenden som publicerats i tidningen den senaste tiden förväntar han sig inte, men hoppas genom fortsatt skrivande till ledaren kunna påverka på sikt. De senaste debattartiklarna har Bp inte ens publicerat eftersom han i dessa kritiserat tidningen och deras maktmissbruk. Tidningen används som ett medel i en personlig vendetta menar Nyberg.
Direktlänk till Bp’s ledare
Rune Nyberg svarar
Runes opublicerade debattartikel
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.