I flera direkt elaka artiklar i tidningen, både på nyhetssidorna och på ledaren, har Bp fortsatt sin hetsjakt på Rune Nyberg, ordf. i Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Nu väljer Nyberg att via LindeNytt publicera ett svar på tidningens senaste påstående. Det var tidigare i veckan som Bp hävdat att det oredovisat försvunnit pengar i stiftelsen. Något som är befängt, menar Nyberg. På lösa grunder fortsätter man att kasta skit på den f d bankdirektören. Nyberg anar att orsaken till Bp’s förfarande beror på en händelse som hände på 80-talet inom handbollen i Linde då Nyberg var involverad i föreningen. Skriverierna tvingade då Nyberg att hoppa av sporten, något som han tog mycket illa vid sig.
Bp tog då två spelares parti när de strejkade eftersom föreningen inte ville betala dessa två spelare en nettolön. Spelarna krävde helt enkelt att slippa skatten. De bänkade sig därför på läktaren i protest i slutet av spelsäsongen. Tidningen började nu kritisera Rune Nyberg och fortsatte sedan i samma anda. Nyberg själv tycker nu att det har gått för långt. Någon ursäkt för de felaktiga påståenden som publicerats i tidningen den senaste tiden förväntar han sig inte, men hoppas genom fortsatt skrivande till ledaren kunna påverka på sikt. De senaste debattartiklarna har Bp inte ens publicerat eftersom han i dessa kritiserat tidningen och deras maktmissbruk. Tidningen används som ett medel i en personlig vendetta menar Nyberg.
Direktlänk till Bp’s ledare
Rune Nyberg svarar
Runes opublicerade debattartikel
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.