I flera direkt elaka artiklar i tidningen, både på nyhetssidorna och på ledaren, har Bp fortsatt sin hetsjakt på Rune Nyberg, ordf. i Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Nu väljer Nyberg att via LindeNytt publicera ett svar på tidningens senaste påstående. Det var tidigare i veckan som Bp hävdat att det oredovisat försvunnit pengar i stiftelsen. Något som är befängt, menar Nyberg. På lösa grunder fortsätter man att kasta skit på den f d bankdirektören. Nyberg anar att orsaken till Bp’s förfarande beror på en händelse som hände på 80-talet inom handbollen i Linde då Nyberg var involverad i föreningen. Skriverierna tvingade då Nyberg att hoppa av sporten, något som han tog mycket illa vid sig.
Bp tog då två spelares parti när de strejkade eftersom föreningen inte ville betala dessa två spelare en nettolön. Spelarna krävde helt enkelt att slippa skatten. De bänkade sig därför på läktaren i protest i slutet av spelsäsongen. Tidningen började nu kritisera Rune Nyberg och fortsatte sedan i samma anda. Nyberg själv tycker nu att det har gått för långt. Någon ursäkt för de felaktiga påståenden som publicerats i tidningen den senaste tiden förväntar han sig inte, men hoppas genom fortsatt skrivande till ledaren kunna påverka på sikt. De senaste debattartiklarna har Bp inte ens publicerat eftersom han i dessa kritiserat tidningen och deras maktmissbruk. Tidningen används som ett medel i en personlig vendetta menar Nyberg.
Direktlänk till Bp’s ledare
Rune Nyberg svarar
Runes opublicerade debattartikel
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.