I flera direkt elaka artiklar i tidningen, både på nyhetssidorna och på ledaren, har Bp fortsatt sin hetsjakt på Rune Nyberg, ordf. i Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Nu väljer Nyberg att via LindeNytt publicera ett svar på tidningens senaste påstående. Det var tidigare i veckan som Bp hävdat att det oredovisat försvunnit pengar i stiftelsen. Något som är befängt, menar Nyberg. På lösa grunder fortsätter man att kasta skit på den f d bankdirektören. Nyberg anar att orsaken till Bp’s förfarande beror på en händelse som hände på 80-talet inom handbollen i Linde då Nyberg var involverad i föreningen. Skriverierna tvingade då Nyberg att hoppa av sporten, något som han tog mycket illa vid sig.
Bp tog då två spelares parti när de strejkade eftersom föreningen inte ville betala dessa två spelare en nettolön. Spelarna krävde helt enkelt att slippa skatten. De bänkade sig därför på läktaren i protest i slutet av spelsäsongen. Tidningen började nu kritisera Rune Nyberg och fortsatte sedan i samma anda. Nyberg själv tycker nu att det har gått för långt. Någon ursäkt för de felaktiga påståenden som publicerats i tidningen den senaste tiden förväntar han sig inte, men hoppas genom fortsatt skrivande till ledaren kunna påverka på sikt. De senaste debattartiklarna har Bp inte ens publicerat eftersom han i dessa kritiserat tidningen och deras maktmissbruk. Tidningen används som ett medel i en personlig vendetta menar Nyberg.
Direktlänk till Bp’s ledare
Rune Nyberg svarar
Runes opublicerade debattartikel
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.