Rya Bygdegård varuförsäljning byggs nu ut för att möta en ännu större kundkrets och för att möjliggöra den utveckling affären genomgår nu när den här typen av affärer har högkonjunktur. För varje månad ökar antalet kunder vilket är mycket positivt, tycker Roland Jansson, ägare av Rya Bygdegård. Affären har nu funnits i 4 år och den utbyggnad som nu sker är helt i tiden.
–Vi kommer att få 260 kvm utöver den yta som finns idag. Sortimentet kommer att breddas och förhoppningsvis kommer själva bygget vara klart innan jul. Men kunden får nog vänta en liten tid längre än så innan det står öppet för handel, förklarar ”Rolle”. Själva utbyggnaden kommer att ske i vinkel med den ordinarie lokalen och ge en trevligare handelsupplevelse. Sortimentet kommer dock även i fortsättningen gå i samma genre, men det kommer dessutom bli en massa nyheter, tillägger butiksägaren.
Rolles affär är inte en i mängden. Sortimentet skiljer sig från övriga affärer, man försöker ha annat sortiment än andra butiker för att bredda utbudet av varor i Lindesberg, förklarar Roland. –Det är helt utan intresse att köra på exakt samma linje som andra. Man ska som kund kunna handla för en slant här och en där. Folk vill handla och de vill handla på olika ställen har jag fått erfara. Rya Bygdegårds hemsida
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.