Rya Bygdegård varuförsäljning byggs nu ut för att möta en ännu större kundkrets och för att möjliggöra den utveckling affären genomgår nu när den här typen av affärer har högkonjunktur. För varje månad ökar antalet kunder vilket är mycket positivt, tycker Roland Jansson, ägare av Rya Bygdegård. Affären har nu funnits i 4 år och den utbyggnad som nu sker är helt i tiden.
–Vi kommer att få 260 kvm utöver den yta som finns idag. Sortimentet kommer att breddas och förhoppningsvis kommer själva bygget vara klart innan jul. Men kunden får nog vänta en liten tid längre än så innan det står öppet för handel, förklarar ”Rolle”. Själva utbyggnaden kommer att ske i vinkel med den ordinarie lokalen och ge en trevligare handelsupplevelse. Sortimentet kommer dock även i fortsättningen gå i samma genre, men det kommer dessutom bli en massa nyheter, tillägger butiksägaren.
Rolles affär är inte en i mängden. Sortimentet skiljer sig från övriga affärer, man försöker ha annat sortiment än andra butiker för att bredda utbudet av varor i Lindesberg, förklarar Roland. –Det är helt utan intresse att köra på exakt samma linje som andra. Man ska som kund kunna handla för en slant här och en där. Folk vill handla och de vill handla på olika ställen har jag fått erfara. Rya Bygdegårds hemsida
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.