Lindesbergskonstnären Thomas Rydén är en av många aktörer som är återkommande i kulturfenomenet Vinterspår. Nu ställer han ut sitt Bergslagen genom totalt 18 st akvareller och 6 st oljemålningar. -Det blir både stort och smått, säger Rydén som funnit vackra motiv från bland annat Ramsberg, Västantorp och sjön Usken för att nämna ett par riktmärken från våra trakter.
Hemma i villan på Hagavägen i Lindesberg pågår förberedelserna för fullt inför startskottet av Vinterspår 2013, ett kulturellt maraton som Thomas har medverkat i flera gånger tidigare.
-Jag har ju min egen utställning varje år i december, men jag brukar haka på i Vinterspår ibland också, säger han och visar oss runt hemma i vardagsrummet där utställningens större tavlor hänger.
Där finns bland annat en större akvarell med ett motiv från Västantorp som han inte har ställt ut på hemmaplan ännu. Den har endast visats i en utställning på Örebro läns museum hittills. Målningen visar den vackra Västantorpgården, en äldre gård som många motionärer passerar när de följer Lindessjön Runt-slingan på västra sidan av sjön. Men här får man naturligtvis ett annat perspektiv på det hela – Rydéns perspektiv.
-Jag gillar det här motivet, hur spåren i åkern leder blicken bort mot gården och det varma ljuset i horisonten, säger Thomas och förklarar hur platt motivet hade varit utan dessa små men ack så viktiga detaljer – traktorspåren i den frusna åkermarken.
Grädde i skogen
En av oljemålningarna han väljer att lyfta fram är hämtad från det kraftiga snöfallet som kom strax innan jul. Det var en salig konstnär som begav sig ut i skogen efter snöfallet.
-Det var helt fantastiskt. Träden var som täckta av grädde och ljuset på himlen alldeles rosarött. Det är sällan man får uppleva sådana omständigheter så det gäller att passa på, ler Thomas och håller upp ”gräddskogen” i Bergslagen.
Vinterspår 2013 består av totalt 94 punkter. För mer information om utbudet i årets kavalkad: Vinterspårs hemsida och program.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.