Stew består av Markus Åsland, Nicklas Dahlgren och Nicklas Jansson. Foto: Privat
Rykande färsk musik från Stew
Efter att ha spelat tillsammans i ungefär 2 år känner sig killarna i rockbandet Stew redo att ta klivet ut i musikvärlden på riktigt, något de hoppas att nysläppta EP:n ”Hot” ska hjälpa dem med.
Nicklas Jansson, Markus Åsland och Nicklas Dahlgren är trion som tillsammans bildar rockbandet Stew, ett band som hämtat mycket av sina musikaliska influenser från 70-talets rockmusik, en genre som de alla tre föredrar att lyssna på.
Därför faller det sig också helt naturligt att deras EP ”Hot”, som släpptes 1 juni, har ett sound som osökt för tankarna till klassisk bluesrock.
Omslaget till ”Hot”, gjort av Maline Nordin Ardesjö.
EP:n, som innehåller 4 låtar, spelades in hos Kristian Lakeson i Lakesong Studios under våren, och 1 juni var den redo att släppas till allmänhetens beskådning.
– Vi spelade in grunderna live, och gjorde sedan alla pålägg som sång, stämmor och sådant efteråt, berättar Nicklas Jansson och fortsätter:
– Vi känner oss riktigt nöjda med resultatet, och nu vill vi bara komma ut och spela för publik.
Den 12 juli ska bandet spela på Pub Anchor i Stockholm, och hoppas nu på att EP:n ska ta dem ut på många fler ställen.
– Sedan ”Hot” släpptes har vi fått mycket positiv feedback från folk som har lyssnat, och det är ju jätteroligt! Vi har även fått förslag från ett par olika skivbolag, något som vi söker inför hösten. Vi kommer behöva ett skivbolag som kan hjälpa oss med marknadsföring så vi kan komma ut bredare. Vi försöker så gott vi kan på egen hand, men det är bara att inse att det går lättare med ett bolag i ryggen, säger Nicklas med ett skratt.
Under hösten planerar killarna att åter bege sig in i studion för att påbörja arbetet med en fullängdare, och i samma veva kommer de även att finnas med på en promo-cd som en internationell rocktidning ger ut.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Aktuella med EP:n ”Hot” som finns hos de flesta streamingtjänster som t ex Spotify
Mixad och mastrad hos Studio underjord av Joona Hassinen
Stew finns både på Facebook och Instagram
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.