Stew består av Markus Åsland, Nicklas Dahlgren och Nicklas Jansson. Foto: Privat
Rykande färsk musik från Stew
Efter att ha spelat tillsammans i ungefär 2 år känner sig killarna i rockbandet Stew redo att ta klivet ut i musikvärlden på riktigt, något de hoppas att nysläppta EP:n ”Hot” ska hjälpa dem med.
Nicklas Jansson, Markus Åsland och Nicklas Dahlgren är trion som tillsammans bildar rockbandet Stew, ett band som hämtat mycket av sina musikaliska influenser från 70-talets rockmusik, en genre som de alla tre föredrar att lyssna på.
Därför faller det sig också helt naturligt att deras EP ”Hot”, som släpptes 1 juni, har ett sound som osökt för tankarna till klassisk bluesrock.
Omslaget till ”Hot”, gjort av Maline Nordin Ardesjö.
EP:n, som innehåller 4 låtar, spelades in hos Kristian Lakeson i Lakesong Studios under våren, och 1 juni var den redo att släppas till allmänhetens beskådning.
– Vi spelade in grunderna live, och gjorde sedan alla pålägg som sång, stämmor och sådant efteråt, berättar Nicklas Jansson och fortsätter:
– Vi känner oss riktigt nöjda med resultatet, och nu vill vi bara komma ut och spela för publik.
Den 12 juli ska bandet spela på Pub Anchor i Stockholm, och hoppas nu på att EP:n ska ta dem ut på många fler ställen.
– Sedan ”Hot” släpptes har vi fått mycket positiv feedback från folk som har lyssnat, och det är ju jätteroligt! Vi har även fått förslag från ett par olika skivbolag, något som vi söker inför hösten. Vi kommer behöva ett skivbolag som kan hjälpa oss med marknadsföring så vi kan komma ut bredare. Vi försöker så gott vi kan på egen hand, men det är bara att inse att det går lättare med ett bolag i ryggen, säger Nicklas med ett skratt.
Under hösten planerar killarna att åter bege sig in i studion för att påbörja arbetet med en fullängdare, och i samma veva kommer de även att finnas med på en promo-cd som en internationell rocktidning ger ut.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Aktuella med EP:n ”Hot” som finns hos de flesta streamingtjänster som t ex Spotify
Mixad och mastrad hos Studio underjord av Joona Hassinen
Stew finns både på Facebook och Instagram
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...