Stew består av Markus Åsland, Nicklas Dahlgren och Nicklas Jansson. Foto: Privat
Rykande färsk musik från Stew
Efter att ha spelat tillsammans i ungefär 2 år känner sig killarna i rockbandet Stew redo att ta klivet ut i musikvärlden på riktigt, något de hoppas att nysläppta EP:n ”Hot” ska hjälpa dem med.
Nicklas Jansson, Markus Åsland och Nicklas Dahlgren är trion som tillsammans bildar rockbandet Stew, ett band som hämtat mycket av sina musikaliska influenser från 70-talets rockmusik, en genre som de alla tre föredrar att lyssna på.
Därför faller det sig också helt naturligt att deras EP ”Hot”, som släpptes 1 juni, har ett sound som osökt för tankarna till klassisk bluesrock.
Omslaget till ”Hot”, gjort av Maline Nordin Ardesjö.
EP:n, som innehåller 4 låtar, spelades in hos Kristian Lakeson i Lakesong Studios under våren, och 1 juni var den redo att släppas till allmänhetens beskådning.
– Vi spelade in grunderna live, och gjorde sedan alla pålägg som sång, stämmor och sådant efteråt, berättar Nicklas Jansson och fortsätter:
– Vi känner oss riktigt nöjda med resultatet, och nu vill vi bara komma ut och spela för publik.
Den 12 juli ska bandet spela på Pub Anchor i Stockholm, och hoppas nu på att EP:n ska ta dem ut på många fler ställen.
– Sedan ”Hot” släpptes har vi fått mycket positiv feedback från folk som har lyssnat, och det är ju jätteroligt! Vi har även fått förslag från ett par olika skivbolag, något som vi söker inför hösten. Vi kommer behöva ett skivbolag som kan hjälpa oss med marknadsföring så vi kan komma ut bredare. Vi försöker så gott vi kan på egen hand, men det är bara att inse att det går lättare med ett bolag i ryggen, säger Nicklas med ett skratt.
Under hösten planerar killarna att åter bege sig in i studion för att påbörja arbetet med en fullängdare, och i samma veva kommer de även att finnas med på en promo-cd som en internationell rocktidning ger ut.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Aktuella med EP:n ”Hot” som finns hos de flesta streamingtjänster som t ex Spotify
Mixad och mastrad hos Studio underjord av Joona Hassinen
Stew finns både på Facebook och Instagram
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...