På lördag visas på opera på bio i Lindesberg, den kanske mest omtyckta av Puccinis opera-stycken: Turandot. Men sopranen Anna Netrebko, som skulle ha gjort titelrollen, är inte med. Orsaken är kriget i Ukraina.
Anna Netrebko kommer inte att medverka. Metropolitan-operan har meddelat att Netrebko inte är med i Turandot 7 maj och inte heller i Don Carlo i höst. Orsaken är att hon inte hörsammat Mets villkor om att offentligt förneka sitt stöd för Vladimir Putin och har därför valt att dra sig ur sina kommande uppträdanden.
– Det är en stor konstnärlig förlust för Metropolitan och för opera. Anna är en av de största operasångerskorna i Mets historia, men när Putin dödar oskyldiga offer i Ukraina, fanns det ingen väg framåt, säger Metropolitans generaldirektör Peter Gelb.
Ryskan Anna Netrebko ersätts av den ukrainska sopranen Liudmyla Monastyrska. Hon har liksom Netrebko omfattande meriter. För tio år sedan gjorde hon debut på Metropolitan i titelrollen i Verdis Aida. Vid sidan av ytterligare Met-roller har hon sjungit på La Scala i Milano – på operahusen i Barcelona, Wien, Berlin m fl. Och den nu aktuella Turandot har hon sjungit på Operan i Ukraina – och på Bolsjoj i Moskva!
TURANDOT av Puccini
Lördag 7 maj 19.00 Folkets Hus Lindesberg
• Franco Zeffirellis klassiska uppsättning.
• Marco Armiliato dirigerar Puccinis spännande operaföreställning.
• Yonghoon Lee är prinsen som vill vinna den iskalla prinsessans hand (och inte förlora huvudet), och sjunger den episka opera-hiten ”Nessun dorma”.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.