På lördag visas på opera på bio i Lindesberg, den kanske mest omtyckta av Puccinis opera-stycken: Turandot. Men sopranen Anna Netrebko, som skulle ha gjort titelrollen, är inte med. Orsaken är kriget i Ukraina.
Anna Netrebko kommer inte att medverka. Metropolitan-operan har meddelat att Netrebko inte är med i Turandot 7 maj och inte heller i Don Carlo i höst. Orsaken är att hon inte hörsammat Mets villkor om att offentligt förneka sitt stöd för Vladimir Putin och har därför valt att dra sig ur sina kommande uppträdanden.
– Det är en stor konstnärlig förlust för Metropolitan och för opera. Anna är en av de största operasångerskorna i Mets historia, men när Putin dödar oskyldiga offer i Ukraina, fanns det ingen väg framåt, säger Metropolitans generaldirektör Peter Gelb.
Ryskan Anna Netrebko ersätts av den ukrainska sopranen Liudmyla Monastyrska. Hon har liksom Netrebko omfattande meriter. För tio år sedan gjorde hon debut på Metropolitan i titelrollen i Verdis Aida. Vid sidan av ytterligare Met-roller har hon sjungit på La Scala i Milano – på operahusen i Barcelona, Wien, Berlin m fl. Och den nu aktuella Turandot har hon sjungit på Operan i Ukraina – och på Bolsjoj i Moskva!
TURANDOT av Puccini
Lördag 7 maj 19.00 Folkets Hus Lindesberg
• Franco Zeffirellis klassiska uppsättning.
• Marco Armiliato dirigerar Puccinis spännande operaföreställning.
• Yonghoon Lee är prinsen som vill vinna den iskalla prinsessans hand (och inte förlora huvudet), och sjunger den episka opera-hiten ”Nessun dorma”.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.