INSÄNDARE/DEBATT: Hur kan de styrande i Lindesbergs kommun vara nöjda med integrationen i kommunen? Vi och många andra kan verkligen inte förstå detta när man ser verkligheten.
Lillemor Bodmans motion till kommunfullmäktige den 10 dec, som avslogs av S, C och V, föreslår att alla skolformer i kommunen ska kartlägga hur man arbetar med integration, dokumentera detta och redovisa för kommunfullmäktige.
Det är säkert så att en del integrationsarbete görs och då får ju kommunfullmäktige veta det och kanske kan goda arbeten delas så att det sker en utveckling.
Att i nuläget slå sig för bröstet och vara nöjd med det nuvarande integrationsarbetet är obegripligt.
Till exempel kan nämnas att på en skola i kommunen består en förskoleklass av enbart nysvenska barn som inte kan svenska. Av dessa barn är många födda i Sverige. Det finns också förskolor med barngrupper som till största delen består av barn som inte pratar svenska. Hur lätt är situationen för personal att arbeta med det och hur fungerar integrationen?
På språkintroduktionen, Lindeskolan, är elevernas stora önskan att få svenska kompisar, att umgås med svenska ungdomar. Vad görs åt det?
Att skolan är en viktig plats för integrationsarbete borde framstå som självklart för var och en. Barn och ungdomar är ofta mer öppna och toleranta än vuxna.
När det gäller skollagen så säger den också att skolan ska arbeta med värdegrundsfrågor exempelvis den om allas lika rättigheter/skyldigheter.
Lindesbergs kommun är inte ensamma om att ha misslyckats med integrationen – det har i stort sett hela Sverige. Men vi kan aldrig ge upp den här viktiga frågan om vi vill ha bättre måluppfyllelse i skolan och ETT Sverige där alla människor känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2019-12-18
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.