INSÄNDARE/DEBATT: Hur kan de styrande i Lindesbergs kommun vara nöjda med integrationen i kommunen? Vi och många andra kan verkligen inte förstå detta när man ser verkligheten.
Lillemor Bodmans motion till kommunfullmäktige den 10 dec, som avslogs av S, C och V, föreslår att alla skolformer i kommunen ska kartlägga hur man arbetar med integration, dokumentera detta och redovisa för kommunfullmäktige.
Det är säkert så att en del integrationsarbete görs och då får ju kommunfullmäktige veta det och kanske kan goda arbeten delas så att det sker en utveckling.
Att i nuläget slå sig för bröstet och vara nöjd med det nuvarande integrationsarbetet är obegripligt.
Till exempel kan nämnas att på en skola i kommunen består en förskoleklass av enbart nysvenska barn som inte kan svenska. Av dessa barn är många födda i Sverige. Det finns också förskolor med barngrupper som till största delen består av barn som inte pratar svenska. Hur lätt är situationen för personal att arbeta med det och hur fungerar integrationen?
På språkintroduktionen, Lindeskolan, är elevernas stora önskan att få svenska kompisar, att umgås med svenska ungdomar. Vad görs åt det?
Att skolan är en viktig plats för integrationsarbete borde framstå som självklart för var och en. Barn och ungdomar är ofta mer öppna och toleranta än vuxna.
När det gäller skollagen så säger den också att skolan ska arbeta med värdegrundsfrågor exempelvis den om allas lika rättigheter/skyldigheter.
Lindesbergs kommun är inte ensamma om att ha misslyckats med integrationen – det har i stort sett hela Sverige. Men vi kan aldrig ge upp den här viktiga frågan om vi vill ha bättre måluppfyllelse i skolan och ETT Sverige där alla människor känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2019-12-18
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.