DEBATT/INSÄNDARE Lindesbergs kommun är en kommun i utveckling. För att få dom bästa cheferna att söka våra lediga tjänster måste vi vara i framkant. En bra ledare ska ha bra betalt. Då kan vi också kräva resultat!
Vi har samma modell och struktur i vår lönesättning till vår nya kommundirektör som vi valde redan för ganska många år sedan. Det är ett uppdrag och inget extra. I vår kommun ingår det i chefskapet.
Vi har valt att fördela kostnaderna för uppdragen som kommundirektör och VD för Linde Stadshus AB på både kommunen och bolagen. Alternativet vore att anställa ytterligare en VD för bolagen och därmed betala ytterligare en hel VD-lön och den modellen tror vi inte på.
Det är ett stort ansvar att som kommunens högsta tjänsteperson driva företaget ”Lindesbergs Kommun AB” där både förvaltningarna och de kommunala bolagen ingår.
Angående Loppholmsbadet så är det många partier som önskar ett bad där! Och som också har motionerat om det redan innan Liberalerna gjorde det. Vi har prioriterat bostäder och industrimark i vår investeringsbudget under några år, så frågan har legat vilande. Nu tar vi upp den igen och ser om vi har ekonomiska förutsättningar att ordna ett bad där.
Samma sak med en centralt placerad plats för ungdomar att vara på, umgås, fika mm. Under de senaste fem åren är det flera partier som motionerat om detta, bland annat har Socialdemokraterna motionerat om ungdomens hus, Moderaterna och därefter Liberalerna om ungdomsgård/fritidsgård. Frågan är fortfarande aktuell och förvaltningarna har fått ett uppdrag att titta på placering och hur en sådan verksamhet ska drivas.
Vi önskar er alla en fin och trevlig sommar!
Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande
Linda Svahn (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.