DEBATT/INSÄNDARE Lindesbergs kommun är en kommun i utveckling. För att få dom bästa cheferna att söka våra lediga tjänster måste vi vara i framkant. En bra ledare ska ha bra betalt. Då kan vi också kräva resultat!
Vi har samma modell och struktur i vår lönesättning till vår nya kommundirektör som vi valde redan för ganska många år sedan. Det är ett uppdrag och inget extra. I vår kommun ingår det i chefskapet.
Vi har valt att fördela kostnaderna för uppdragen som kommundirektör och VD för Linde Stadshus AB på både kommunen och bolagen. Alternativet vore att anställa ytterligare en VD för bolagen och därmed betala ytterligare en hel VD-lön och den modellen tror vi inte på.
Det är ett stort ansvar att som kommunens högsta tjänsteperson driva företaget ”Lindesbergs Kommun AB” där både förvaltningarna och de kommunala bolagen ingår.
Angående Loppholmsbadet så är det många partier som önskar ett bad där! Och som också har motionerat om det redan innan Liberalerna gjorde det. Vi har prioriterat bostäder och industrimark i vår investeringsbudget under några år, så frågan har legat vilande. Nu tar vi upp den igen och ser om vi har ekonomiska förutsättningar att ordna ett bad där.
Samma sak med en centralt placerad plats för ungdomar att vara på, umgås, fika mm. Under de senaste fem åren är det flera partier som motionerat om detta, bland annat har Socialdemokraterna motionerat om ungdomens hus, Moderaterna och därefter Liberalerna om ungdomsgård/fritidsgård. Frågan är fortfarande aktuell och förvaltningarna har fått ett uppdrag att titta på placering och hur en sådan verksamhet ska drivas.
Vi önskar er alla en fin och trevlig sommar!
Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande
Linda Svahn (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.