DEBATT/INSÄNDARE Lindesbergs kommun är en kommun i utveckling. För att få dom bästa cheferna att söka våra lediga tjänster måste vi vara i framkant. En bra ledare ska ha bra betalt. Då kan vi också kräva resultat!
Vi har samma modell och struktur i vår lönesättning till vår nya kommundirektör som vi valde redan för ganska många år sedan. Det är ett uppdrag och inget extra. I vår kommun ingår det i chefskapet.
Vi har valt att fördela kostnaderna för uppdragen som kommundirektör och VD för Linde Stadshus AB på både kommunen och bolagen. Alternativet vore att anställa ytterligare en VD för bolagen och därmed betala ytterligare en hel VD-lön och den modellen tror vi inte på.
Det är ett stort ansvar att som kommunens högsta tjänsteperson driva företaget ”Lindesbergs Kommun AB” där både förvaltningarna och de kommunala bolagen ingår.
Angående Loppholmsbadet så är det många partier som önskar ett bad där! Och som också har motionerat om det redan innan Liberalerna gjorde det. Vi har prioriterat bostäder och industrimark i vår investeringsbudget under några år, så frågan har legat vilande. Nu tar vi upp den igen och ser om vi har ekonomiska förutsättningar att ordna ett bad där.
Samma sak med en centralt placerad plats för ungdomar att vara på, umgås, fika mm. Under de senaste fem åren är det flera partier som motionerat om detta, bland annat har Socialdemokraterna motionerat om ungdomens hus, Moderaterna och därefter Liberalerna om ungdomsgård/fritidsgård. Frågan är fortfarande aktuell och förvaltningarna har fått ett uppdrag att titta på placering och hur en sådan verksamhet ska drivas.
Vi önskar er alla en fin och trevlig sommar!
Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande
Linda Svahn (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.