DEBATT/INSÄNDARE Lindesbergs kommun är en kommun i utveckling. För att få dom bästa cheferna att söka våra lediga tjänster måste vi vara i framkant. En bra ledare ska ha bra betalt. Då kan vi också kräva resultat!
Vi har samma modell och struktur i vår lönesättning till vår nya kommundirektör som vi valde redan för ganska många år sedan. Det är ett uppdrag och inget extra. I vår kommun ingår det i chefskapet.
Vi har valt att fördela kostnaderna för uppdragen som kommundirektör och VD för Linde Stadshus AB på både kommunen och bolagen. Alternativet vore att anställa ytterligare en VD för bolagen och därmed betala ytterligare en hel VD-lön och den modellen tror vi inte på.
Det är ett stort ansvar att som kommunens högsta tjänsteperson driva företaget ”Lindesbergs Kommun AB” där både förvaltningarna och de kommunala bolagen ingår.
Angående Loppholmsbadet så är det många partier som önskar ett bad där! Och som också har motionerat om det redan innan Liberalerna gjorde det. Vi har prioriterat bostäder och industrimark i vår investeringsbudget under några år, så frågan har legat vilande. Nu tar vi upp den igen och ser om vi har ekonomiska förutsättningar att ordna ett bad där.
Samma sak med en centralt placerad plats för ungdomar att vara på, umgås, fika mm. Under de senaste fem åren är det flera partier som motionerat om detta, bland annat har Socialdemokraterna motionerat om ungdomens hus, Moderaterna och därefter Liberalerna om ungdomsgård/fritidsgård. Frågan är fortfarande aktuell och förvaltningarna har fått ett uppdrag att titta på placering och hur en sådan verksamhet ska drivas.
Vi önskar er alla en fin och trevlig sommar!
Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande
Linda Svahn (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.