Irja Gustavsson har fått förtroendet att toppa Socialdemokraterna i Lindesbergs valsedel i höstens val. Samtidigt meddelar partiet att man ger den nye ordföranden, Daniel Andersson, förtroendet att leda partiet under valåret och 2019.
– Det är med stolthet jag tackar medlemmarna för det förtroende de gett mig, säger Daniel Andersson i ett pressmeddelande.
Linda Svahn. Fotograf: Rolf Karlsson Bildmakarna
När Socialdemokraterna i onsdags höll årsmöte, valdes en ny styrelse samt fastställdes valsedeln till kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun – en valsedel som inte bjuder inte på några överraskningar bland toppkandidaterna.
Topp 3 lyder Irja Gustavsson, Daniel Andersson
och Linda Svahn.
(Se hela listan nedan)
På agendan stod också val av ny styrelse där Lena Kallionpää, Fellingsbro, tar plats som ny ledamot.
I övrigt består styrelsen av samma personer som tidigare, vilket man ser som en styrka.
”I övrigt ser styrelsen ut som tidigare och det känns bra att vi går in i en valrörelse med en styrelse som präglas av stabilitet.”, skriver Socialdemokraterna.
Daniel Andersson. Fotograf: Rolf Karlsson Bildmakarna
På årsmötet beslutades att ge ordföranden Daniel Andersson förnyat förtroende att leda Arbetarekommunen i Lindesberg de kommande två åren.
”Vi ska tillsammans göra politik av de frågor som berör människor i deras vardag och stå upp för de värderingar som socialdemokratisk politik präglas av, det är tillsammans vi skapar förutsättningarna att göra det som är bra ännu bättre och förändra de orättvisor vi ser behöver ändra på. Det är med stolthet jag tackar medlemmarna för det förtroende de gett mig, att få fortsätta arbetet med att leda partiet tillsammans med styrelsen.” – Daniel Andersson
Styrelsen det kommande året består av följande personer:
Daniel Andersson, Kristine Andersson, John Omoomian, Victoria Douhan, Zaki Habib, Ulla Lundqvist, Kent Wanberg, Victoria Johansson, Bengt storbacka, Nafih Mawlod, Joacim Hermansson, Lennart Olsson, Lena Kallionpää.
Socialdemokraternas fastställda valsedel till kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun
1. Irja Gustavsson
2. Daniel Andersson
3. Linda Svahn
4. Jonas Bernström
5. Gunilla Carlsson
6. John Omoomian
7. Ingela Larsson
8. Anders Ceder
9. Ulla Lundqvist
10. Nafih Mawlod
11. Renate Hermansson
12. Bengt Storbacka
13. Margareta Ahlm
14. Arnold Bengtsson
15. Lena Kallionpää
16. Lennart Olsson
17. Sandra Olsson
18. Joacim Hermansson
19. Sofie Krantz
20. Bo Stenberg
21. Kristine Andersson
22. Stefan Eriksson
23. Victoria Johansson
24. Zaki Habib
25. Birgitta Asp Eriksson
26. Tommy Kragh
27. Linda Andersson
28. Libaan Mohamud
29. Maria Lagerman
30. Göran Karlsson
31. Kent Wanberg
32. Christer Philblad
33. Carl-Johan Thyssel
34. Hans S Eriksson
35. Hans Boström
36. Sören Fromell
37. Kjell Nilsson
38. Gunnar Landén
39. Jan Sahlin
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...