S och C går i opposition: ”De har valt att inte tala med oss”
Under tisdagen konstaterade Socialdemokraterna och Centerpartiet i Lindesberg att man inte lyckats bilda en majoritet för att styra kommunen under den kommande mandatperioden. Därför meddelade partierna under onsdagen att man istället väljer att gå i opposition.
– Vi var ganska tidiga med att sträcka ut en hand till andra partier, framförallt Moderaterna, men vi fick ingen respons överhuvudtaget, säger Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg.
Diskussionerna och förhandlingarna för att få till ett stabilt majoritetsstyre av kommunen startade redan dagen efter valet. Socialdemokraterna hade tidigt en önskan om en majoritet bestående av en bred mitten, där man hoppades att Moderaterna skulle ingå. Responsen uteblev dock, och under onsdagen meddelade partiet att man istället går i opposition tillsammans med Centerpartiet.
– Vår tanke var att ta ett gemensamt ansvar för kommunen med en majoritet bestående av bred mitten. Så har man gjort i bland annat Kumla, Örebro och Nora, så vi såg en tanke med att det skulle kunna vara bra med en starkt och stabil mitten som majoritet i Lindesberg, men vi har inte ens fått till ett möte, de har valt att inte tala med oss, berättar Sofie Krantz.
Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg. Foto: Pressbild Socialdemokraterna
Istället för den önskade majoriteten beslutade man sig för en valteknisk samverkan med Centerpartiet, där man nu bildar en gemensam opposition. Trots beslutet stänger man inte dörren för att styra kommunen, om de övriga partierna inte lyckas komma överens.
– Skulle det vara så att en majoritet inte kan bildas, så finns vi fortfarande kvar för att ta ansvar för Lindesbergs kommun om det skulle vara så att det behövs. Nu får vi ihop en stark och bra opposition och det är ju viktigt det med, avslutar Sofie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
Därför syns militära fordon i Lindesberg
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun...