S och C går i opposition: ”De har valt att inte tala med oss”
Under tisdagen konstaterade Socialdemokraterna och Centerpartiet i Lindesberg att man inte lyckats bilda en majoritet för att styra kommunen under den kommande mandatperioden. Därför meddelade partierna under onsdagen att man istället väljer att gå i opposition.
– Vi var ganska tidiga med att sträcka ut en hand till andra partier, framförallt Moderaterna, men vi fick ingen respons överhuvudtaget, säger Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg.
Diskussionerna och förhandlingarna för att få till ett stabilt majoritetsstyre av kommunen startade redan dagen efter valet. Socialdemokraterna hade tidigt en önskan om en majoritet bestående av en bred mitten, där man hoppades att Moderaterna skulle ingå. Responsen uteblev dock, och under onsdagen meddelade partiet att man istället går i opposition tillsammans med Centerpartiet.
– Vår tanke var att ta ett gemensamt ansvar för kommunen med en majoritet bestående av bred mitten. Så har man gjort i bland annat Kumla, Örebro och Nora, så vi såg en tanke med att det skulle kunna vara bra med en starkt och stabil mitten som majoritet i Lindesberg, men vi har inte ens fått till ett möte, de har valt att inte tala med oss, berättar Sofie Krantz.
Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg. Foto: Pressbild Socialdemokraterna
Istället för den önskade majoriteten beslutade man sig för en valteknisk samverkan med Centerpartiet, där man nu bildar en gemensam opposition. Trots beslutet stänger man inte dörren för att styra kommunen, om de övriga partierna inte lyckas komma överens.
– Skulle det vara så att en majoritet inte kan bildas, så finns vi fortfarande kvar för att ta ansvar för Lindesbergs kommun om det skulle vara så att det behövs. Nu får vi ihop en stark och bra opposition och det är ju viktigt det med, avslutar Sofie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...