S och C går i opposition: ”De har valt att inte tala med oss”
Under tisdagen konstaterade Socialdemokraterna och Centerpartiet i Lindesberg att man inte lyckats bilda en majoritet för att styra kommunen under den kommande mandatperioden. Därför meddelade partierna under onsdagen att man istället väljer att gå i opposition.
– Vi var ganska tidiga med att sträcka ut en hand till andra partier, framförallt Moderaterna, men vi fick ingen respons överhuvudtaget, säger Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg.
Diskussionerna och förhandlingarna för att få till ett stabilt majoritetsstyre av kommunen startade redan dagen efter valet. Socialdemokraterna hade tidigt en önskan om en majoritet bestående av en bred mitten, där man hoppades att Moderaterna skulle ingå. Responsen uteblev dock, och under onsdagen meddelade partiet att man istället går i opposition tillsammans med Centerpartiet.
– Vår tanke var att ta ett gemensamt ansvar för kommunen med en majoritet bestående av bred mitten. Så har man gjort i bland annat Kumla, Örebro och Nora, så vi såg en tanke med att det skulle kunna vara bra med en starkt och stabil mitten som majoritet i Lindesberg, men vi har inte ens fått till ett möte, de har valt att inte tala med oss, berättar Sofie Krantz.
Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg. Foto: Pressbild Socialdemokraterna
Istället för den önskade majoriteten beslutade man sig för en valteknisk samverkan med Centerpartiet, där man nu bildar en gemensam opposition. Trots beslutet stänger man inte dörren för att styra kommunen, om de övriga partierna inte lyckas komma överens.
– Skulle det vara så att en majoritet inte kan bildas, så finns vi fortfarande kvar för att ta ansvar för Lindesbergs kommun om det skulle vara så att det behövs. Nu får vi ihop en stark och bra opposition och det är ju viktigt det med, avslutar Sofie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...