S och C går i opposition: ”De har valt att inte tala med oss”
Under tisdagen konstaterade Socialdemokraterna och Centerpartiet i Lindesberg att man inte lyckats bilda en majoritet för att styra kommunen under den kommande mandatperioden. Därför meddelade partierna under onsdagen att man istället väljer att gå i opposition.
– Vi var ganska tidiga med att sträcka ut en hand till andra partier, framförallt Moderaterna, men vi fick ingen respons överhuvudtaget, säger Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg.
Diskussionerna och förhandlingarna för att få till ett stabilt majoritetsstyre av kommunen startade redan dagen efter valet. Socialdemokraterna hade tidigt en önskan om en majoritet bestående av en bred mitten, där man hoppades att Moderaterna skulle ingå. Responsen uteblev dock, och under onsdagen meddelade partiet att man istället går i opposition tillsammans med Centerpartiet.
– Vår tanke var att ta ett gemensamt ansvar för kommunen med en majoritet bestående av bred mitten. Så har man gjort i bland annat Kumla, Örebro och Nora, så vi såg en tanke med att det skulle kunna vara bra med en starkt och stabil mitten som majoritet i Lindesberg, men vi har inte ens fått till ett möte, de har valt att inte tala med oss, berättar Sofie Krantz.
Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg. Foto: Pressbild Socialdemokraterna
Istället för den önskade majoriteten beslutade man sig för en valteknisk samverkan med Centerpartiet, där man nu bildar en gemensam opposition. Trots beslutet stänger man inte dörren för att styra kommunen, om de övriga partierna inte lyckas komma överens.
– Skulle det vara så att en majoritet inte kan bildas, så finns vi fortfarande kvar för att ta ansvar för Lindesbergs kommun om det skulle vara så att det behövs. Nu får vi ihop en stark och bra opposition och det är ju viktigt det med, avslutar Sofie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.