I september 2019 beslutade Kommunfullmäktige om en ny översiktsplan, i vilken man pekade ut Vedevåg som en utvecklingsort. Därför vill nu Socialdemokraterna och Centerpartiet att det tidigare beslutet om att flytta Vedevågsskolans mellanstadium till Fröviskolan för att göra plats åt förskoleverksamheten upphävs. Det meddelade Linda Svahn (S) och Magnus Storm (C), ordförande samt vice ordförande i BUN, under en pressträff på torsdagen.
Kommunens 30-åriga hyresavtal på förskolan Bergknallen i Vedevåg löper ut hösten 2022, vilket gör att man då har möjlighet att hitta en bättre lösning för förskoleverksamheten. Det var med bakgrund till det som man under hösten 2018 fattade beslutet att flytta förskolan till Vedevågsskolan, och därmed låta mellanstadiet flytta till Fröviskolan. Nu vill S och C att man istället tittar på om det finns förutsättningar för att behålla skolan i dess nuvarande form med årskurs F-5.
– Vi vill ta ett helhetsgrepp om Vedevåg, och väljer nu att titta på saken på ett annat sätt. Vi vill att en utredning ska visa om det går att förlägga förskoleverksamheten i redan befintliga lokaler i Vedevåg, i en ny förskolebyggnad på skolområdet eller på annan närliggande tomt. Vi vill kunna göra en ordentlig jämförelse på vad de olika alternativen skulle innebära och kosta, berättar Linda Svahn och fortsätter:
– Genom att ta reda på om det finns förutsättningar att behålla även årskurs 4 och 5, och satsa på skolan i Vedevåg, visar vi att vi har för avsikt att behålla verksamheten på orten under en lång tid framöver. Vi hoppas att det kan bidra till en stabilitet inom skolan som göra att den blir attraktiv som arbetsplats.
Barn- och utbildningsnämnden kommer lyfta frågan under sitt sammanträde fredagen den 14 februari, och om förslaget går igenom betyder det att den planerade flytten av årskurs 4 och 5 inte blir av.
Man väljer även att lyfta andra frågor rörande Vedevåg, såsom förutsättningar för tågstopp, prioritering av Lis-områden och en eventuell utlokalisering av kommunal verksamhet till Kommunstyrelsen för beslut 25 februari.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.