I september 2019 beslutade Kommunfullmäktige om en ny översiktsplan, i vilken man pekade ut Vedevåg som en utvecklingsort. Därför vill nu Socialdemokraterna och Centerpartiet att det tidigare beslutet om att flytta Vedevågsskolans mellanstadium till Fröviskolan för att göra plats åt förskoleverksamheten upphävs. Det meddelade Linda Svahn (S) och Magnus Storm (C), ordförande samt vice ordförande i BUN, under en pressträff på torsdagen.
Kommunens 30-åriga hyresavtal på förskolan Bergknallen i Vedevåg löper ut hösten 2022, vilket gör att man då har möjlighet att hitta en bättre lösning för förskoleverksamheten. Det var med bakgrund till det som man under hösten 2018 fattade beslutet att flytta förskolan till Vedevågsskolan, och därmed låta mellanstadiet flytta till Fröviskolan. Nu vill S och C att man istället tittar på om det finns förutsättningar för att behålla skolan i dess nuvarande form med årskurs F-5.
– Vi vill ta ett helhetsgrepp om Vedevåg, och väljer nu att titta på saken på ett annat sätt. Vi vill att en utredning ska visa om det går att förlägga förskoleverksamheten i redan befintliga lokaler i Vedevåg, i en ny förskolebyggnad på skolområdet eller på annan närliggande tomt. Vi vill kunna göra en ordentlig jämförelse på vad de olika alternativen skulle innebära och kosta, berättar Linda Svahn och fortsätter:
– Genom att ta reda på om det finns förutsättningar att behålla även årskurs 4 och 5, och satsa på skolan i Vedevåg, visar vi att vi har för avsikt att behålla verksamheten på orten under en lång tid framöver. Vi hoppas att det kan bidra till en stabilitet inom skolan som göra att den blir attraktiv som arbetsplats.
Barn- och utbildningsnämnden kommer lyfta frågan under sitt sammanträde fredagen den 14 februari, och om förslaget går igenom betyder det att den planerade flytten av årskurs 4 och 5 inte blir av.
Man väljer även att lyfta andra frågor rörande Vedevåg, såsom förutsättningar för tågstopp, prioritering av Lis-områden och en eventuell utlokalisering av kommunal verksamhet till Kommunstyrelsen för beslut 25 februari.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.