Socialdemokraterna i Lindesberg backar hela 7,2 procentenheter i kommunvalet och får 31,5% av rösterna, enligt det preliminära valresultatet. Trots kraftigt minskat väljarstöd ser Socialdemokraternas ordförande, Daniel Andersson, att partiet även fortsättningsvis kommer kunna styra kommunen.
– Jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera, säger Daniel Andersson.
Socialdemokraterna blev valets stora förlorare i Lindesberg och hur resultatet skall tolkas var fortfarande öppet för diskussion när LindeNytt når Daniel Andersson på måndagsmorgonen. Siffrorna är ändå tydliga och förbryllar honom. Han menar att partiet stått för en utveckling av kommunen och hade därför förväntat sig ett ökat stöd sedan förra valet.
– Jag trodde faktiskt att vi skulle öka, i alla fall med en procentenhet. Vi har ju faktiskt fått mycket gjort under de här åren. Bland annat har det aldrig tidigare byggts så mycket bostäder och skolor. Kanske är det så att det här inte riktigt har nått fram till väljarna, att vi har varit för dåliga på att lyfta fram alla dessa viktiga satsningar som har gjorts för att utveckla Lindesbergs kommun, säger Daniel Andersson.
Att valresultatet är ett nederlag går inte att förneka. Daniel Andersson menar att man ändå kan glädjas över att man fortfarande är det största partiet.
– Det är bara att bryta ihop och komma igen. Vi är fortfarande det största partiet i Lindesbergs kommun och jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera. Det här är något vi måste få tid att diskutera och förhandla fram, säger Andersson.
Rörande samarbete är ordföranden fåordig, men samtidigt mycket tydlig med att man inte under några som helst omständigheter kan tänka sig ett samarbete med det näst största partiet i Lindesbergs kommun – Sverigedemokraterna, som fick 20% av rösterna och därmed växer med 2,7 procentenheter.
– Nej, ett samarbete med Sverigedemokraterna kommer aldrig hända. Det finns inte en chans, markerar Andersson.
Preliminärt valresultat, kommunvalet, Lindesbergs kommun
Socialdemokraterna: 31,5% (-7,2)
Sverigedemokraterna: 20,0% (+2,7)
Moderaterna: 17,2% (+1,7)
Centerpartiet: 12,1% (+-0)
Vänsterpartiet: 5,9% (+1,7)
Kristdemokraterna: 4,6% (+1,4)
Liberalerna: 2,9% (+0,2)
Miljöpartiet: 2,9% (-1,9)
Landsbygdspartiet Oberoende: 2,7% (+2)
Feministiskt initiativ: 0,2% (+0,1)
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.