Socialdemokraterna i Lindesberg backar hela 7,2 procentenheter i kommunvalet och får 31,5% av rösterna, enligt det preliminära valresultatet. Trots kraftigt minskat väljarstöd ser Socialdemokraternas ordförande, Daniel Andersson, att partiet även fortsättningsvis kommer kunna styra kommunen.
– Jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera, säger Daniel Andersson.
Socialdemokraterna blev valets stora förlorare i Lindesberg och hur resultatet skall tolkas var fortfarande öppet för diskussion när LindeNytt når Daniel Andersson på måndagsmorgonen. Siffrorna är ändå tydliga och förbryllar honom. Han menar att partiet stått för en utveckling av kommunen och hade därför förväntat sig ett ökat stöd sedan förra valet.
– Jag trodde faktiskt att vi skulle öka, i alla fall med en procentenhet. Vi har ju faktiskt fått mycket gjort under de här åren. Bland annat har det aldrig tidigare byggts så mycket bostäder och skolor. Kanske är det så att det här inte riktigt har nått fram till väljarna, att vi har varit för dåliga på att lyfta fram alla dessa viktiga satsningar som har gjorts för att utveckla Lindesbergs kommun, säger Daniel Andersson.
Att valresultatet är ett nederlag går inte att förneka. Daniel Andersson menar att man ändå kan glädjas över att man fortfarande är det största partiet.
– Det är bara att bryta ihop och komma igen. Vi är fortfarande det största partiet i Lindesbergs kommun och jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera. Det här är något vi måste få tid att diskutera och förhandla fram, säger Andersson.
Rörande samarbete är ordföranden fåordig, men samtidigt mycket tydlig med att man inte under några som helst omständigheter kan tänka sig ett samarbete med det näst största partiet i Lindesbergs kommun – Sverigedemokraterna, som fick 20% av rösterna och därmed växer med 2,7 procentenheter.
– Nej, ett samarbete med Sverigedemokraterna kommer aldrig hända. Det finns inte en chans, markerar Andersson.
Preliminärt valresultat, kommunvalet, Lindesbergs kommun
Socialdemokraterna: 31,5% (-7,2)
Sverigedemokraterna: 20,0% (+2,7)
Moderaterna: 17,2% (+1,7)
Centerpartiet: 12,1% (+-0)
Vänsterpartiet: 5,9% (+1,7)
Kristdemokraterna: 4,6% (+1,4)
Liberalerna: 2,9% (+0,2)
Miljöpartiet: 2,9% (-1,9)
Landsbygdspartiet Oberoende: 2,7% (+2)
Feministiskt initiativ: 0,2% (+0,1)
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.