Socialdemokraterna i Lindesberg backar hela 7,2 procentenheter i kommunvalet och får 31,5% av rösterna, enligt det preliminära valresultatet. Trots kraftigt minskat väljarstöd ser Socialdemokraternas ordförande, Daniel Andersson, att partiet även fortsättningsvis kommer kunna styra kommunen.
– Jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera, säger Daniel Andersson.
Socialdemokraterna blev valets stora förlorare i Lindesberg och hur resultatet skall tolkas var fortfarande öppet för diskussion när LindeNytt når Daniel Andersson på måndagsmorgonen. Siffrorna är ändå tydliga och förbryllar honom. Han menar att partiet stått för en utveckling av kommunen och hade därför förväntat sig ett ökat stöd sedan förra valet.
– Jag trodde faktiskt att vi skulle öka, i alla fall med en procentenhet. Vi har ju faktiskt fått mycket gjort under de här åren. Bland annat har det aldrig tidigare byggts så mycket bostäder och skolor. Kanske är det så att det här inte riktigt har nått fram till väljarna, att vi har varit för dåliga på att lyfta fram alla dessa viktiga satsningar som har gjorts för att utveckla Lindesbergs kommun, säger Daniel Andersson.
Att valresultatet är ett nederlag går inte att förneka. Daniel Andersson menar att man ändå kan glädjas över att man fortfarande är det största partiet.
– Det är bara att bryta ihop och komma igen. Vi är fortfarande det största partiet i Lindesbergs kommun och jag ser en fortsatt S-ledd kommun, men hur det skall uppnås är för tidigt att kommentera. Det här är något vi måste få tid att diskutera och förhandla fram, säger Andersson.
Rörande samarbete är ordföranden fåordig, men samtidigt mycket tydlig med att man inte under några som helst omständigheter kan tänka sig ett samarbete med det näst största partiet i Lindesbergs kommun – Sverigedemokraterna, som fick 20% av rösterna och därmed växer med 2,7 procentenheter.
– Nej, ett samarbete med Sverigedemokraterna kommer aldrig hända. Det finns inte en chans, markerar Andersson.
Preliminärt valresultat, kommunvalet, Lindesbergs kommun
Socialdemokraterna: 31,5% (-7,2)
Sverigedemokraterna: 20,0% (+2,7)
Moderaterna: 17,2% (+1,7)
Centerpartiet: 12,1% (+-0)
Vänsterpartiet: 5,9% (+1,7)
Kristdemokraterna: 4,6% (+1,4)
Liberalerna: 2,9% (+0,2)
Miljöpartiet: 2,9% (-1,9)
Landsbygdspartiet Oberoende: 2,7% (+2)
Feministiskt initiativ: 0,2% (+0,1)
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.