Inga studentflak tillåts i år, men det blir ändå ett firande. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Så blir årets studentfirande
Frågetecknen kring årets studentfirande har varit många, men under torsdagens pressträff kom lugnande besked från skolledningen.
– Vi är oerhört stolta över våra fina elever och vi är glada att vi får möjlighet att genomföra studenten på Lindeskolan, även om det sker i en något reducerad form, säger Staffan Hörnberg, gymnasiechef vid Lindeskolan.
Det blir ett studentfirande även i år, trots coronapandemin. Dock blir det utan de traditionella, festliga och utsmyckade lastbilsflaken fyllda med lyckliga studenter efter att ett nationellt förbud mot dessa kom under torsdagen.
Tillsammans med elever, personal och fackliga representanter har skolledningen lyckats ta fram ett studentfirande som känns högtidligt med ändå inte bryter mot folkhälsomyndighetens rekommendationer.
– Det hela bygger på en enorm logistik, man kan i det närmsta likna det vid en stor rockkonsert, skrattar Staffan Hörnberg.
Varje student får bjuda in max tre anhöriga till firandet på skolan, i övrigt är evenemanget inte öppet för allmänheten. Samtliga aktiviteter under studentdagen är schemalagda klassvis för att kunna skapa förutsättningar för social distansering och minska risken för smittspridning.
Dagen börjar med fotografering, därefter sker samling klassvis i anvisade lokaler som är spridda i skolans olika byggnader. Studenterna kommer sedan att få genomföra det efterlängtade utspringet klassvis enligt ett strikt tidsschema. Anhöriga kommer att lotsas av funktionärer till och från skolans torg, där det kommer att finnas särskilda och utsmyckade platser där de ska stå.
För att kunna genomföra firandet i enlighet med restriktioner och med respekt för allas hälsa krävs ett gemensamt ansvar under dagen, och skolledningen har därför en vädjan till studenterna och deras anhöriga.
– Vi vädjar till elever och vårdnadshavare att inte anordna några frukostaktiviteter där det förekommer alkohol. Skolan tillämpar en nolltolerans avseende alkohol och droger. Om någon elev kommer till skolan påverkad kommer vi att behöva skicka hem den eleven omgående. Men vi hoppas och tror att alla elever kommer att respektera det här, säger Staffan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...