Länstrafiken satsar 16,5 miljoner kronor på kollektivtrafikens infrastruktur nästa år. För Lindesbergs del innebär det att 2,5 miljoner går till färdigställandet av ett nytt resecentrum.
På onsdagen meddelades att Länstrafikens styrelse fattat beslut att genomföra satsningen på länets kollektivtrafik.
– Vi gör stora satsningar på att bygga ut kollektivtrafiken i länet. Med tillgängliga resecentrum och stationer blir det enklare att nå bussen eller tåget. Vi satsar även på att göra det lättare att parkera cykeln eller bilen för fortsatt färd med buss eller tåg, säger Mats Gunnarsson, ordförande i Länstrafikens styrelse.
Så här fördelas pengarna över länet:
Resecentrum Hällefors – 1 238 740 kr
Resecentrum Lindesberg – 2 520 000 kr
Resecentrum Askersund – 4 014 282 kr
Järnvägsstation Degerfors – 2 800 000 kr
Järnvägsstation Ställdalen – 339 656 kr
Järnvägsstation Kopparberg – 73 000 kr
Bussprioritering vid trafiksignaler – 400 000 kr
Hållplatskurer – 766 000 kr
Pendlarparkering – Hidingebrokorset – 1 695 000 kr
Pendlarparkering – Brånstakorset – 1 695 000 kr
Cykelparkering Karlskoga busstation – 400 000 kr
Väderskydd och cykeltak Nora station – 250 000 kr
Cykelparkering Pålsboda – 200 000 kr
Cykelparkering Sköllersta – 100 000 kr
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.