Ytterligare ett kräftfiskerekord har noterats. Efter årets andra fiske som hölls i fredags är man vid Lindesjöns fiskevårdsområdesförening smått tagen av resultatet. Hela 11005 kräftor gick i burarna denna kväll, av dessa höll 8520 måttet, det är ca 1000 fler än förra omgången. Ordföranden Roland Johansson har ingen bra förklaring på det otroliga kräftfiske vi upplevt i år, men han pekar på vissa faktorer som spelar in: t ex gynnsamma väder och vattenförhållanden och bra med boplatser. –Jag har som sagt inget annat svar på frågan, men visst är man glad åt att det varit så bra fiske, det är riktigt kul. Man kan ju bara hoppas att det håller sig på denna nivå i fortsättningen, säger Johansson. Även det individuella rekordet slogs den gångna helgen. På ett land fick man hela 160 kräftor att glädja sig åt. Vissa land, dock väldigt få, fick under 20 st, dessa områden kommer att ses över för att om möjligt få det attraktivare för kräftorna.
Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan påverka allt från trygghetslarm och kortterminaler till företagslösningar. Bland annat planerar Telenor och Tele2 att stänga sina 2G-nät den 1 december 2025. Därför uppmanas både privatpersoner och företag att agera i tid.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.