Vi vände oss till Lindesbergs kommun för att ”starta ett fik med uteservering” och ville helt enkelt få reda på vilka regler samt tillstånd och avgifter vi hade att vänta oss. Vi ville helt sonika se hur besvärligt det egentligen är att ha med de byråkratiska leden att göra.
Nu blev det ju inte särskilt besvärligt eftersom vi inte fick kontakt med de personer vi sökte. Bara det visar ju att det inte är helt enkelt att vara företagare, eller att stå vid tröskeln in i företagsvärlden och inte veta till vem eller vilka man ska vända sig.
Vi utgick ändå från kommunens utvecklingsenhet, eller näringslivsavdelning som det hette förr i tiden. Där fick vi i alla fall tala med en fysisk person, men eftersom denna avdelning inte har dessa frågor på sitt arbetsbord så blev vi ändå inte så mycket klokare av detta samtal. Vi kunde alltså inte få svar på frågorna rörande kostnader, vilka regler man har att följa samt vilka krav man måste uppfylla.
Efter en del hattande fram och tillbaka fick vi då fram att man måste börja med att vända sig till polisen. Där skulle vi söka tillstånd att hålla med en uteservering, oavsett storlek på serveringen. Hos polisen fick vi faktiskt mycket klara besked och ett gott bemötande. Från denna avdelning fick vi veta att första steget, tillståndsansökan hos polisen, skulle kosta oss 600 kronor i administrativa avgifter. Därtill kommer ytterligare avgifter, de kommunala, berättade polisen.
Men när vi vände oss till ansvarig person hos Lindesbergs kommun så… ja, fick vi inte svar på vad de kommunala avgifterna skulle innebära i kronor och ören. Personen var ej anträffbar.
Samma sak hände i flera dagar. Denne person var ej anträffbar och som den för dagen påhittade nyföretagaren vi uppgett oss att vara, så har vi inte kommit ett dugg längre än för drygt en vecka sedan.
Kanske är det inte för inte som Lindesberg fick dåligt betyg i Svenskt Näringslivs företagsranking som presenterades igår. Hos en företagarvänlig kommun torde strävan snarare vara sådan att så här enkla frågor skall besvaras omgående av en och samma person – som faktiskt är anträffbar också.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.