Vi vände oss till Lindesbergs kommun för att ”starta ett fik med uteservering” och ville helt enkelt få reda på vilka regler samt tillstånd och avgifter vi hade att vänta oss. Vi ville helt sonika se hur besvärligt det egentligen är att ha med de byråkratiska leden att göra.
Nu blev det ju inte särskilt besvärligt eftersom vi inte fick kontakt med de personer vi sökte. Bara det visar ju att det inte är helt enkelt att vara företagare, eller att stå vid tröskeln in i företagsvärlden och inte veta till vem eller vilka man ska vända sig.
Vi utgick ändå från kommunens utvecklingsenhet, eller näringslivsavdelning som det hette förr i tiden. Där fick vi i alla fall tala med en fysisk person, men eftersom denna avdelning inte har dessa frågor på sitt arbetsbord så blev vi ändå inte så mycket klokare av detta samtal. Vi kunde alltså inte få svar på frågorna rörande kostnader, vilka regler man har att följa samt vilka krav man måste uppfylla.
Efter en del hattande fram och tillbaka fick vi då fram att man måste börja med att vända sig till polisen. Där skulle vi söka tillstånd att hålla med en uteservering, oavsett storlek på serveringen. Hos polisen fick vi faktiskt mycket klara besked och ett gott bemötande. Från denna avdelning fick vi veta att första steget, tillståndsansökan hos polisen, skulle kosta oss 600 kronor i administrativa avgifter. Därtill kommer ytterligare avgifter, de kommunala, berättade polisen.
Men när vi vände oss till ansvarig person hos Lindesbergs kommun så… ja, fick vi inte svar på vad de kommunala avgifterna skulle innebära i kronor och ören. Personen var ej anträffbar.
Samma sak hände i flera dagar. Denne person var ej anträffbar och som den för dagen påhittade nyföretagaren vi uppgett oss att vara, så har vi inte kommit ett dugg längre än för drygt en vecka sedan.
Kanske är det inte för inte som Lindesberg fick dåligt betyg i Svenskt Näringslivs företagsranking som presenterades igår. Hos en företagarvänlig kommun torde strävan snarare vara sådan att så här enkla frågor skall besvaras omgående av en och samma person – som faktiskt är anträffbar också.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.