Igår kväll höll Egeryds Fastigheter informationsmöte i Lindeskolans aula. Alla ditkomna fick då mer detaljerad information gällande de nya lägenheterna som ska byggas i gamla Ågården, en fastighet som Egeryds förvärvade i augusti 2006. 25 nya lägenheter skall byggas här.
Mellan 250-300 personer hade sökt sig till aulan igår för att lyssna till informationen från fastighetsägaren. Per Egeryd blev redigt överraskad över det enorma intresset och berättar att vissa kom i mycket god tid – för säkerhets skull, antar vi.
-Vi kom ju dit ca 30 minuter innan för att göra klart med allt, då fanns det redan folk på plats. Det var mycket kul att så många dök upp. Dessvärre vet jag att vi kommer göra många av dessa besvikna när det är dags att fördela lägenheterna till blivande hyresgäster, förklarar Per.
Ja, det finns ju faktiskt ”bara” 25 lägenheter och här kommer Egeryds att göra det så rättvist som möjligt. Därför kommer man att göra en lottning.
-Det innebär att vi från och med idag går ut med en ny intresseanmälan som är lite mer bindande än den tidigare. Fram till 10 december kan alla som vill ha en lägenhet göra sin anmälan på vår hemsida eller via vår telefonväxel. Efter sista anmälningsdag börjar utlottningen och vi kommer att ta kontakt med de personer som blivit dragna i lottningen för att omedelbart få besked om de verkligen vill ha lägenheten eller inte, säger Per.
Nyfiken på hur lägenheterna ser ut? Här nedan finns ett bildspel som visar planlösningarna på samtliga 25 lägenheter. På varje ritning finns också hyra och kvadratmeter noterat för respektive lägenhet.
Här kan intresseanmälan göras>>
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.